+ Plusy
  • staranie sa o pokémonov ako o domáce zvieratká
  • rozvíjanie taktického a logického myslenia
- Mínusy
  • stále rovnaká hra ako všetky predchádzajúce
platformy
vek

Pokémon Omega Ruby/Alpha Sapphire – dobre známe príšerky

Hlavnou náplňou hier Pokémon je už dlhé roky chytanie a zápasenie medzi jednotlivými príšerkami. Hráč vždy začína s jednou, ktorú si sám vyberie z ponúkanej trojice. Pomocou nej potom sám začne chytať ďalšie a postupne ich trénovať

Ako pokémoni bojujú, dostávajú body skúseností a postupne sa zlepšujú – získavajú nové schopnosti. Niektorí môžu vďaka tréningu prejsť evolúciou, vďaka ktorej budú ešte silnejší. Základným cieľom hráča je stať sa tým najlepším trénerom a poraziť vodcov niekoľkých telocviční – vo svete pokémonov miest, ktoré združujú ich tréneri.

Hra Pokémon je na prvý pohľad veľmi jednoduchá na pochopenie i hranie. Vyžaduje však sústredenosť a porozumenie jej základným princípom. Hráč musí chápať vzťahy medzi jednotlivými pokémonmi a elementmi, ktoré reprezentujú. Vodný pokémon je napríklad veľmi účinný proti ohnivému pokémonovi, ale už veľmi neublíži trávovému pokémonovi. Každý z pokémonov reprezentuje istý element alebo kombináciu elementov, ktoré existujú vo vzájomnom vzťahu k ostatným. Hra naznačuje, akým smerom by sa mal hráčov tréning uberať, centrom hrateľnosti je jeho vzťah k vlastným pokémonom. Cez túto hernú mechaniku tak hra podporuje logické myslenie, keďže si hráč musí dávať pozor na vzťahy medzi jednotlivými elementmi.

Cieľom je – ako už bolo spomenuté – stať sa tým najlepším, poraziť osem vedúcich pokémonských telocviční, prípadne pochytať všetkých pokémonov a skompletizovať tak svoj Pokédex. Pokédex je počítač zaznamenávajúci detailné údaje o každom chytenom pokémonovi. Hra obsahuje aj online multiplayer, v ktorom sa dá súperiť s inými hráčmi alebo vzájomne vymieňať pokémonov. Keďže ide o titul spoločnosti Nintendo, na viacerých miestach hra sama upozorní, aby ste si dávali pozor, aké údaje zadávate na verejne prístupné miesta.

Druhým rozšírením Pokédexu je Pokémon-Amie – miesto, kde sa hráč so svojimi pokémonmi hrá a vytvára si s nimi puto. Môže sa naučiť, že je potrebné sa o svojho pokémona postarať, podobne ako o domáce zvieratká. Témou, ktorá sa hrou tiahne, tak nie je len priateľstvo medzi pokémonom, ale aj priateľská rivalita medzi kamarátmi, ktorá ich posúva ďalej. Super Training je potom kolekcia minihier, v ktorých môže svojich zverencov trénovať a zlepšovať tak ich vlastnosti mimo zápasov. Minihry v Super Trainingu sú rýchle a zamerané hlavne na postreh. Nakoniec Pokédex obsahuje aj BuzzNav, akúsi prenosnú televíziu so správami z herného sveta. Vďaka nej dostáva hráč tipy pre používanie špeciálnych útokov, informácie o hernom svete a hre, kedykoľvek ju zapne. Taktiež môže informovať o snažení ostatných hráčov – kamarátov, ktorí tiež hru hrajú.

Okrem základnej hernej linky obsahuje hra aj množstvo vedľajších aktivít. Pokémoni nemusia len bojovať. Každý z ich útokov totiž patrí do jednej z piatich kategórií – cool, roztomilý, chytrý, krásny alebo drsný. Vďaka nim sa môžu zúčastniť v akejsi talentovej súťaži, v ktorej sa snažia získať priazeň publika – ohúriť svojím výzorom, svojou roztomilosťou a zažiariť na pódiu. Tento systém je pomerne komplexný a tak je možné, že sa niektorí hráči môžu zamerať práve na vychovávanie pokémonov pre túto špeciálnu príležitosť. Tým však možnosti hry nekončia, v istom bode dostane hráč možnosť vybudovať si svoju vlastnú tajnú skrýšu. Tú môže vybaviť nábytkom a rôznymi predmetmi a dokonca do svojho obydlia pozvať i svojich kamarátov a spolu tvoriť jeden tím. V prípade, že má hráč zapnutú funkciu online synchronizovania, sa mu v hre môže objaviť skrýša jeho kamaráta a on ju potom musí nájsť. V nej sa bude nachádzať postava reprezentujúca postavu iného hráča, ktorú potom môže pozvať do vlastnej skrýše. Všetko sa deje na úrovni hry, bez priamej komunikácie medzi hráčmi.

Angličtina v hre nie je náročná, avšak vyžaduje aspoň základnú znalosť, aby hráč dokázal pochopiť, kam sa má vydať. Čo môže byť problém najmä pre tých mladších (hra je vhodná podľa hodnotenia PEGI pre deti od 7 rokov), ktorí ešte neprišli s angličtinou do styku. V tomto ohľade sa však dá na niektoré postupy prísť aj metódou pokus – omyl. Pokémoni sa dajú hrať i s minimálnou znalosťou jazyka, hráč tak ale príde o značnú časť príbehového podhubia herného sveta.

Rozdiel medzi Pokémon Omega Ruby a Alpha Sapphire je iba kozmetický. Líši sa v odtieňoch príbehu a výskytom niektorých špeciálnych pokémonov. Vo svojej podstate patrí Pokémon Omega Ruby/AlphaSapphire k veľmi kvalitným hrám, ktoré dokážu hráča zabaviť na veľmi dlhú dobu. Len pri tých mladších hráčoch by rodičia mali pamätať na to, že domáce zvieratká nie sú pokémoni, a nezabudnúť to svojim ratolestiam taktne naznačiť.

Michal Nemec

Dlhoročný hráč, ktorého záujem o samotné hranie prerástol, vďaka štúdiu, na niečo viac. Vyštudoval som etnológiu a kultúrnu antropológiu a z tohto pohľadu sa aj snažím dívať na digitálne hry – ako súčasť kultúry a fenomén, ktorý čoraz viac prerastá do hlavného prúdu. Spolu s historickým pohľadom na hry ako špecifického média a súčasti digitálneho kultúrneho dedičstva. Na Katedre etnológie a muzeológie FiF UK v Bratislave vediem výberový kurz „Hry a kultúra digitálneho veku“, ktorý študentom prináša všeobecné pohľad do problematiky hier a ich štúdia v rámci kultúry.