Predvianočné odporúčanie spoločenských hier pre celú rodinu

Výber najzaujímavejších spoločenských hier s ktorými sme sa v roku 2017 mali možnosť zoznámiť. Zoradený od tých najjednoduchších po najzložitejšie.

Aj tento december vám odporúčame tie najlepšie spoločenské hry, ktoré sme mali možnosť počas roka vyskúšať. Ak by vás aktuálny výber neoslovil, skúste prvú časť alebo druhú časť minuloročného zoznamu.

Makroskop

obchod: Ihrysko, Albi, veková kategória: od 6 rokov

Predstavte si mriežku, ktorej časti sú zakryté žetónmi. Hráči ich postupne odstraňujú a odhaľujú tak časti obrázku na jej pozadí. Prvý, kto uhádne, čo je nakreslené pod mriežkou, získava body. Ide o rýchlu, nenáročnú hru, ktorú deťom ľahko vysvetlíte. Problémom je, že pravidelným hraním obrázky začnete spoznávať oveľa skôr, takže jej znovuhrateľnosť časom opadne.

 

Ice Cool

obchod: Ihryskoveková kategória: od 6 rokov

Milá hra pre mladších hráčov, pri ktorej sa budú aj trochu fyzicky hýbať okolo stola. Hráči frčkami posúvajú panáčikov medzi krabičkami. Úlohou je navštíviť všetky takéto “miestnosti” prechodom cez dvere a nie skokom ponad ne. A pri tom všetkom sa vyhnúť postavičke školníka, ktorého na striedačku ovládajú všetci hráči a robia si ním napriek.

 

Cardline: Dinosauři

obchod: Ihryskoveková kategória: od 7 rokov

Na pomyselnú os sa ukladajú karty buď podľa dĺžky alebo váhy daného dinosaura. Nejde ani tak o to, či poznáte presné miery prehistorických tvoro, ale skôr či viete určiť ich relatívnu veľkosť spomedzi tých, ktorí už na hracej ose sú.

 

cardline dino

 

Fuse

obchod: Ihryskoveková kategória: od 10 rokov

Sada zadaní na kartách, ktoré plníte pomocou hádzania kociek. Cieľom je pohotovo plniť úlohy, ktoré vám určí hod kockami. Kľúčovým je pri tom vedieť sa rýchlo dohodnúť, pretože zadania sú limitované časovačom v podobe tikajúcej bobmy. Keďže tímy musia dokonale spolupracovať, hra je vhodná pre rodiny so staršími deťmi. Prioritou je tu kompromis medzi rýchlosťou riešenia zadania a dohodou o tom, kto sa chopí akej úlohy. Nezainteresovaný pohľad na dohadujúcich sa ľudí zvonka je naozaj zábavný.

Pripomína nám to hru: Keep talking and nobody explodes.

Captain Sonar

obchodIhryskoveková kategória: od 14 rokov

Ide prakticky o klasickú hru “Lodičky” – avšak na steroidoch. Na hracom pláne sa stretávajú dve ponorky, každá s posádkou dvoch až štyroch ľudí. Navzájom sa nevidia, majú však isté pravidlá, podľa ktorých sa hýbu po mape. Nemôžu sa napríklad vrátiť na miesta, kde už raz stáli. Každým krokom sa tak znižuje počet možností, kde sa môže ponorka vyskytovať. Jeden z hráčov je takzvaný “navigátor”. Od začiatku spoza zásteny odpočúva smer, v ktorom sa pohybujú súperi a skúša jeho kombinácie na mriežke. Ostatní majú zas na svedomí pohyb ponorky, starosť o prehrievajúce sa systémy a nabíjanie sonarov či zbraní. Posedenie pri hre je nabité napätím a naozaj vás núti strategicky premýšľať, či odhadovať konanie nepriateľa.

Terraformace Marsu

obchod: Ihryskoveková kategória: od 12 rokov

Ide o zložitú strategickú hru, ktorej veľkou devízou je, že pôsobí realisticky a seriózne.

Cieľom je teraformovať planétu Mars – teda priblížiť jej podmienky tým zemským. Konkrétne zvyšovaním jej povrchovovej teploty a percentá kyslíku v atmosfére. Popisy na kartách sú postavené na reálnych vedeckých podkladoch, takže sa aj naučíte čosi o fyzike budúcnosti. Napríklad kartou “elektrolýza pôdy” získate zdroj kovu a zároveň zvýšite hodnotu kyslíka na planéte.

Hráči tu tak trochu spolupracujú, takže ani prehra nie je úplným sklamaním. Robia si síce naprieky, no nedokážu svoje ťahy príliš ovplyvňovať, ani sa navzájom vyradiť z hry. Hra má príjemne nastavenú krivku učenia sa. V prvých kolách sú možnosti, ako využiť svoj ťah obmedzené, takže ani nováčik sa nestratí. Ale komplexnosť sa v Terraformácii Marsu už len postupne zvyšuje. Pokiaľ sa teda nebojíte zložitejších hier a máte doma fanúšikov Space X či NASA, táto hra u vás nájde svoje využitie.  

 

Zabudli sme na nejakú hru pre rok 2017? Napíšte nám o nej do komentárov 😉

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.