+ Plusy
  • vhodnosť hry pre deti od raného školského veku
  • rozsiahlosť hry a dizajn levelov, ktorý motivuje k opätovnému prechádzaniu
  • výborný systém hry pre viacerých hráčov
  • hra je dostupná na všetkých súčasných konzolách a PC
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Playstation Store

Rayman Legends – najlepšia hopsačka poslednej dekády

Máte doma menšie deti a hľadáte pre ne vhodnú hru? Nepáči sa vám krv a násilie v hrách? Prípadne chcete s vašimi deťmi zdieľať čas strávený hraním? Ak ešte nepoznáte Rayman Legends, čítajte ďalej!

Rayman a jeho kamaráti spali sto rokov spánkom spravodlivých. Avšak zatiaľ čo oni, strážcovia čarovného lesa, chrápali, nočné mory zlého černokňažníka silneli. Černokňažník sa vo svojich snoch rozdelil na piatich menších černokňažníkov a uniesol desať princezien z čarovného lesa. Rayman s kamarátmi sa prebúdzajú zo sna a zisťujú, že toho prespali naozaj veľa. Nastáva čas skoncovať so záhaľkou, vyčistiť les od zla a nočných môr a zachrániť čarovné kráľovstvo!

Rayman Legends je tradičná 2D hopsačka s Raymanom v hlavnej úlohe. Hráč sa vydáva na veľké dobrodružstvo, ktoré je rozdelené do piatich kapitol. Kapitoly sú zoradené podľa náročnosti a každá obsahuje množstvo samostatných levelov. Kapitoly aj levely sú zobrazené ako galéria s obrazmi, hra sa vyhýba nudným textovým menu.

Kapitoly a levely sa otvárajú postupne s tým, ako hráč postupuje hrou. Tento systém zabraňuje vstúpiť do príliš náročného a komplexného levelu a zároveň motivuje znovu si zahrať levely, ktoré ste už prešli a hľadať miesta, ktoré ste si predtým nevšimli.

Rayman Legends sa nespolieha len na klasické hopsanie zľava doprava, ale prezentuje pestrú škálu prostredí a herných mechaník. V niektorých leveloch musí hráč plávať, v iných utekať pred šíriacimi sa plameňmi, v ďalších lieta vo vzduchu atď.

Hra sa ukladá automaticky a pomerne často, takže zlyhanie nevedie k frustrácii. Navyše, na mnohých miestach v leveloch je možné získať srdiečko, ktoré dáva Raymanovi život navyše.

2

Okrem hlavnej príbehovej línie hra obsahuje množstvo bonusov. Napríklad za dobré skóre odmeňuje hráča novými hrateľnými postavičkami a otvára v samostatnej sekcii aj levely z predošlého dielu, Rayman Origins. Hlavná časť Rayman Legends má zhruba 80 levelov, ďalších 40 je prenesených a upravených z predošlého dielu. Dizajn levelov so skrytými tajomstvami navyše hráčov motivuje hrať znovu a znovu, takže o zábavu je na dlhú dobu postarané.

Ak si chcete zahrať spolu s deťmi, stačí zapnúť druhý ovládač, nová postavička vhupne do hry a môžete hrať spoločne. Takto môžu hrať spolu až štyria hráči. Keď jeden z hráčov prestane hrať, po chvíľke neaktivity ho hra automaticky odpojí z hry bez akýchkoľvek prestávok či zdržaní.

Vhodnosť pre deti:

Hra dostala rating od 7 rokov kvôli zobrazovaniu kresleného násilia (podobnému ako napr. v Tom a Jerry) a strašidelným (no zároveň nesmierne vtipným) rozprávkovým motívom a zvukom, ktoré by mohli vydesiť najmenšie deti. V hre sa nevyskytuje krv, zlo je potrestané a nie je glorifikované. Nepriatelia po údere prasknú ako bublina, prípadne tých najhorších Rayman kopne do zadku, až odletia na Mesiac, kde ostanú smiešne uväznení.

Rating od 7 rokov je podľa nás adekvátny, najmä z dôvodu dosť komplexného ovládania a rýchlosti hry. Menšie deti by mohli mať problém naučiť sa skoordinovať v rýchlosti jednotlivé pohyby a zapamätať si všetky funkcie všetkých tlačidiel.

Hra nie je lokalizovaná do slovenčiny ani češtiny. Nie je to však problém, keďže príbeh je prezentovaný formou animácií. Na hranie postačí znalosť zopár anglických slovíčok.

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.