+ Plusy
  • Módy kooperácie alebo sólo hry
  • Viacero možností ako pristúpiť k riešeniu
- Mínusy
  • Úlohy nie sú vždy dizajnované tak aby sa bavili všetci hráči
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Playstation Store

Utečte z laboratória šialeného vedca v hre Tiny Brains

Netopier, zajac, myš a škrečok boli obdarený superschopnosťami. Teraz musia utiecť z laboratória svojho šialeného tvorcu.

V hre Tiny Brains majú hráči za úlohu prekonať nástrahy v labyrinte šialeného vedca. Množstvo úrovní s logickými ale aj postrehovými úlohami je možné prekonať osamote alebo až s troma ďalšími spoluhráčmi. Každá z postáv má špeciálnu schopnosť, ako teleportovanie, vytváranie kocky ľadu či odrážanie predmetov. Zvieratká ich v hádankách rôzne kombinujú a pokiaľ aj dôjde k chybe, všetky úrovne sa automaticky vrátia do pôvodnej podoby. Nemôže sa teda stať, že sa deti pri hre zaseknú. Neexistuje len jedno správne riešenie a samotný dizajn popudzuje k riešeniu metódou pokus-omyl.

Prínos pre dieťa:
Tiny Brains patrí medzi tituly, ktoré to kvalitou nedotiahli k úplnej dokonalosti. Na tomto pocite sa podpíše hlavne nezjednotená téma, občas technická chyba a v neposlednom rade aj taká drobnosť ako nepodarený vtip. Nič z toho však neberie titulu jeho kúzlo, ktoré pocítia hlavne mladší hráči v kooperatívnom móde.
Je to samozrejme príležitosť, ako sa zahrať v dvojici dieťa-rodič, kde však môže nastať podobný problém ako pri hre Portal 2. Teda, že skúsenejší z dvojice bude hádanky riešiť a neskúsený len čakať a prijímať pokyny. Za tento fakt sa môže podpísať aj dizajn úloh, ktoré nie vždy vyžadujú všetky postavičky.
Tiny Brains obsahujú malú dávku komediálneho násilia (na podobný spôsob ako v rozprávke Tom a Jerry či Super Máriovi). Nepriateľov buď zhadzujete z platforiem, alebo im skáčete na hlavu a oni sa vyparia.
Hru si užijú všetci aj deti, ktoré neovládajú cudzí jazyk.
Čo hra rozvíja:
Logické uvažovanie
Postup v hre je zaručený iba hráčom, ktorí dokážu nájsť riešenia prekážok a nástrah.
Kooperáciu
V prípade spoločného hrania sa deti naučia rozdeliť si úlohy, naplánovať ich spoločne a synchronizovať ich vykonávanie.
Reflexy
Niektoré hádanky z času na čas vyžadujú rýchlu reakciu či vycibrenú koordináciu rúk a očí.
Námety na diskusiu:
Špecializácia
Opýtajte sa dieťaťa, ako vníma rozdiely medzi postavičkami a či ich odlišnosť považuje za dobrú alebo zlú? Preferovalo by dieťa, keby mali všetky zvieratká rovnakú schopnosť?
Experimenty na zvieratách
Ako vníma dieťa situáciu, v ktorej sa hrdinovia ocitli? Bol šialený profesor záporná postava? Vie dieťa vysvetliť dôvody, prečo?
Náročnosť úloh
Ktoré úlohy dieťa vnímalo ako ťažké a čo by v nich zmenilo, aby neboli frustrujúce?

Počet hráčov: 1-4

 

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu