+ Plusy
  • Atraktívne grafické spracovanie
  • Zaujímavé logické problémy
  • Rozvíja kreativitu a myslenie
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam Good old games Black Dragon

Precvičte si mozgové závity v logickej hre World of Goo

World of goo je herná výzva pre všetkých, ktorí radi riešia netradičné logické úlohy či fyzikálne problémy metódou pokusov a omylov.

World of Goo sa dá voľne preložiť ako “mazľavý svet” a je to logická hra, v ktorej má hráč za úlohu stavať rôzne konštrukcie z lepkavých mazľavých guličiek. Cieľom je v každom leveli dostať čo najviac guličiek do potrubia, ktoré ich odsaje niekam do neznáma.

Hra je v podstate fyzikálnou simuláciou, v ktorej pôsobia gravitácia a iné sily. Hráč sa postupne zoznámi s rôznymi typmi guličiek, ktoré majú rozličné vlastnosti. Samozrejme, každý nový level je o niečo náročnejší než ten predošlý. Riešenie spravidla spočíva v šikovnom využití zákonov fyziky. V tomto smere sa World of Goo približuje hrám Poly BridgeTricky Towers, ktoré fungujú na podobných princípoch. Táto hra je však sprevádzaná aj príbehom, ktorý je zároveň komentárom o súčasnej konzumnej spoločnosti.

Prínos pre dieťa:
Hra podnecuje zvedavosť k pochopeniu fyzikálnych zákonov zaujímavým spôsobom. Jednoduchá, ale atraktívna grafika v kombinácii so zaujímavou hudbou je vhodná pre deti aj dospelých. Spomínané fyzikálne hlavolamy sú prezentované formou logických problémov, kde hráč musí z mazľavých guličiek stavať rôzne konštrukcie.
Čo sa týka jazykových znalostí, hra všetky problémy prezentuje vizuálne, takže sa dá zvládnuť aj úplne bez angličtiny. Avšak tým, ktorí ju ovládajú, poskytuje v leveloch rôzne skryté nápovedy, ako aj trochu sarkastický príbeh o našej spoločnosti.
Keďže World of Goo neobsahuje žiadne nevhodné témy, hra je vhodná pre všetky deti, ktoré sú schopné začať riešiť fyzikálne a konštrukčné problémy. Odporúčame si spustiť hru spolu s nimi a pomôcť s pochopením vlastností jednotlivých guličiek. Hra si vyžaduje dosť trpezlivosti a ochotu opakovať pokusy riešenia problému.
Čo hra rozvíja:
Znalosti fyziky
Hra sa nedá prejsť bez pochopenia základných zákonov gravitácie, stavby základov pre vysoké konštrukcie a únavu materiálu.
Kreativita
Väčšina problémov si vyžaduje kreatívne riešenia a “myslenie mimo misu”.
Strategické myslenie
Riešenie väčšiny ťažkých úloh si vyžaduje opatrné narábanie so zdrojmi, analýzu situácie a plánovanie správneho momentu.
Námety na diskusiu:
Zákony fyziky
Ako funguje svet okolo nás? Vie si dieťa predstaviť, že niečo z toho využije aj v reálnom živote?
Konzumná spoločnosť
Ako sa odrazilo plytvanie zdrojmi na životnom prostredí v hre?
Stavby
Rozprávajte sa o stavbách, aké tvary a veľkosti mostov či veží nedokázali ustáť vlastnú váhu, či nápor vetra a prečo?

Počet hráčov: 1

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.