Návod pre rodiča: Ako nakupovať v zahraničí a čo je to regionálny zámok

Kúpili ste hru na konzolu a nefunguje. Teraz pátrate, ako tento problém vyriešiť. Má vôbec riešenie? Jeden z častých dôvodov, prečo sa to deje, vám opíšeme v našom článku.

Rozhodli ste sa pre kúpu novej hernej konzoly ? Zistili ste, že hry z Ameriky sú lacnejšie ? Na prvý pohľad to vyzerá ako skvelá ponuka. Problém nastáva, ak je konzola regionálne uzamknutá. Môže to spôsobiť viacej problémov, ako keby ste hry kupovali na Slovensku. Konzoly využívajú mnoho systémových zabezpečení. Jedným z nich je spomínaný regionálny zámok. Ten zabraňuje hraniu hier v regióne, pre ktorý určené neboli. Uvedieme príklad. Kúpili sme prenosnú konzolu New Nintendo 3DS na Slovensku. Zistili sme, že hry v Amerike sú lacnejšie. Tie sme si objednali. Keď nám prišli, tak sa ukázalo, že nefungujú. Prečo to tak je ?

Rozdelenie

Ak rozprávame o regionálnom zámku, rozdeľujeme svet na 4 regióny.

  • Európa, Nový Zéland, Austrália (PAL)
  • Japonsko a Ázia (NTSC-J)
  • Severná a Južná Amerika (NTSC-U)
  • Čína (NTSC-C)

Každý z regiónov má vlastné označenie, ktoré môžme vidieť v zátvorkách. Pre náš región sa vzťahuje značka PAL.  Herné zariadenie, ktoré bolo vydané a zakúpené v PAL regióne, je určené pre Európsky trh. To znamená, že konzola spustí iba tie hry, ktoré oficiálne v Európe vyšli a nesú znak PAL alebo EUR. V príklade uvedenom vyššie bola konzola zakúpená v Európe (PAL). Hry boli objednané z Ameriky, preto nesú označenie NTSC-U. Nefungovali, pretože regionálny zámok zaznamenal nekompatibilitu a zablokoval spustenie.

Riziká a ako sa chrániť

Je náročné hry posielať naspäť predajcovi, no ešte ťažšie je sa s ním dohodnúť na vrátení peňazí. Predávajúci nie je povinný vás upozorniť na regionálny zámok, ale musí uviesť pre aký región hra vyšla. Pri kúpe zo zahraničia je dôležité, aby ste si skontrolovali inzerát a to či je uvedená značka regiónu. Môžete skontaktovať predajcu, aby vám zaslal fotografiu, na ktorej je zreteľne vidno označenie PAL alebo EUR. Každý seriózny predajca by mal mať v ponuke uvedené, pre aký región daná hra vyšla. Odporúčame pred kúpou hry informovať sa o dôveryhodnosti predajcu. Vyhľadať referencie a na základe toho usúdiť, či sa oplatí uskutočniť obchod.

Kde môžeme nájsť označenie ?

Každá hra musí mať označené, pre ktorý región je určená. Vo väčšine prípadov je vytlačené na prednej strane obalu.

pal-oznacenie

Ďalšie miesto, kde značku môžeme nájsť je samotný nosič hry, či už sa jedná o disk alebo cartridge.

nintendo

Ak sa značka na obale nenachádza, tak na zadnej strane nájdeme napísané, pre ktorý región je hra určená.

Ktoré konzoly využívajú toto zabezpečenie ?

Dôvod, prečo treba upozorniť na tento bezpečnostný systém, je množstvo konzol na trhu, ktoré ho využívajú. Obzvlášť od firmy Nintendo, či už sa jedná o malé prenosné Nintendo 3DS alebo domácu konzolu Nintendo Wii U. Obe disponujú regionálnym zámkom. Čiastočne ho využíva aj Xbox 360. Vývojári jednotlivých hier majú možnosť sa rozhodnúť či do svojej hry implementujú toto zabezpečenie. V prípade Playstation 3 sa regionálny zámok používa len na filmy.

Aká je budúcnosť pre regionálny zámok?

Dobrá správa je, že firmy začali upúšťať od tohto zaužívaného modelu zabezpečenia. Nová generácia konzol Playstation 4 a Xbox One nemajú regionálny zámok na fyzické kópie hier. Existujú určité obmedzenia na ich digitálne obchody. V prípade Playstation 4 sa to vzťahuje na DLC. Ak máte napríklad americkú diskovú kópiu hry, nepôjde vám DLC, ktoré bolo zakúpené na európskom playstation store účte. Slovensko patrí do oficiálne podporovaných krajín, či už sa rozprávame o Xbox Live alebo Playstation Store. Bežný užívateľ by nemal naraziť na žiadne problémy. Nová konzola od Nintenda s názvom Nintendo Switch tento model úplne vynechala. Nie je obmedzená v žiadnom smere. Digitálny obchod aj fyzické kópie hier neobsahujú regionálny zámok.

Marcel Omamik

Marcel študuje odbor Teória digitálnych hier na masmediálnej fakulte v Trnave. Jeho prvou hrou bola The Longest Journey, vďaka ktorej si vytvoril návyk na point-n- click adventúry. Digitálne hry berie ako jeden z nových spôsobov ako vyrozprávať príbeh.