+ Plusy
  • vhodné na precvičenie hry na gitare
  • zmysluplné trávenie voľného času
  • databáza pesničiek uspokojí každého
- Mínusy
  • zameriava sa len na praktickú stránku hry na gitaru
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace

Rocksmith 2014 – naučte sa hrať na gitare

Vedieť hrať na gitaru je snom nejedného z nás. Škoda len, že tradičná výuka v hudobných školách je taká nezáživná: deti sa musia učiť teóriu, čítať noty, potom na domácu úlohu precvičovať stupnice a akordy a hrať podľa nôt staré pesničky a skladby. Navyše pri tom chýba vonkajšia odozva a deti by sa radšej hrali videohry. Hra Rocksmith 2014 prichádza s riešením na väčšinu z týchto problémov.

Pravdepodobne ste už počuli o videohrách typu Rock Band alebo Guitar Hero, kde je cieľom „hrať“ pesničky na plastovej gitare a triafať v správny čas správne tlačidlo. Tieto hry boli svojho času extrémne populárne, lebo umožnili hráčom vžiť sa do kože rockovej hviezdy, aj keď nikdy predtým gitaru v ruke nedržali.

Mnoho ľudí rozmýšľalo, či by sa nenašiel spôsob, ako hrať tento typ hier so skutočným nástrojom. Vývojári z Ubisoftu sa toho chopili a po niekoľkých rokoch práce a prekonaní viacerých technických problémov prišli s hrou Rocksmith, neskôr s vylepšeným pokračovaním Rocksmith 2014.

Ako to funguje?

Rocksmith 2014 funguje v prvom rade ako nástroj na učenie sa pesničiek, ktorých obsahuje vyše 60 z celej histórie a všetkých žánrov rocku. Hra na vás ide najprv zľahka, pomôže vám naladiť gitaru, potom spustí pesničku a ukazuje vám, čo máte kedy zahrať.

Princíp učenia sa vychádza z dynamickej náročnosti. Keď hra zaznamená, že vám to nejde veľmi dobre, zjednoduší skladbu na najzákladnejšie tóny. A keď vám to už ide dobre, priamo počas pesničky vám prihodí pár tónov navyše. Zároveň počujete hrať aj ostatné nástroje, spev a dokonca aj publikum, ktoré reaguje na to, ako dobre hráte. Vlastne je to ako hrať na koncerte, len vám nikto nevynadá, že ste pokazili pesničku.

Ďalšie súčasti

Okrem učenia sa samostatných pesničiek hra obsahuje aj precvičovanie techniky vo forme lekcií a minihier. Tu sa najprv dozviete, ako zahrať niektoré technicky náročnejšie manévre, a potom si nové techniky precvičujete zábavnou formou v minihrách.

Veľkou výhodou je, že Rocksmith 2014 ponúka tri „dráhy“ k hviezdam – sólová gitara, rytmická gitara a basová gitara. Každý režim je trochu odlišný a dobre prepracovaný. Hra má zabudovaný aj režim hrania v skúšobni, kde si môžete nastaviť sprievodné nástroje, potom hráte, čo len chcete, a digitálna kapela sa chytá do vašej improvizácie. Okrem toho tu nájdete aj hromadu rôznych digitálnych efektov na spracovanie zvuku gitary, takže môžete mať zvuk ako vaša obľúbená kapela.

Rocksmith-4

Aj pre viacerých hráčov

Ak máte dva káble, môžete do hry zapojiť rovno dve gitary (alebo gitaru a basgitaru) a hrať spoločne. Rocksmith 2014 ešte priamo na obrazovke zobrazuje text piesne v štýle ako karaoke, takže si pri hre môžete aj spievať, prípadne zapojiť ďalšieho človeka.

Čo vás hra nenaučí?

Rocksmith 2014 je výborný nástroj na mechanické učenie sa pesničiek, precvičovanie skladieb a techniky hrania, ako aj opakovanie akordov, skúšanie rôznych efektov a štýlov hry. Nenaučí vás však hudobnú teóriu, ani čítať noty, ani nepovedie k hlbšiemu porozumeniu hudbe ako takej.

Menší problém je aj v tom, že hra nie je lokalizovaná do slovenčiny a v angličtine existujú isté odchýlky v názvosloví od toho, na čo sme zvyknutí na Slovensku.

rocksmith1(2)

Reálne využitie a potenciál

Rocksmith 2014 má veľký potenciál pre každého, kto má aspoň minimálne znalosti hudobnej teórie. Hra otvára nové možnosti, motivuje k hraniu, navrhuje a ponúka lekcie techniky a precvičovania akordov. Umožňuje naučiť sa hrať populárne rockové a metalové skladby z pozície sólovej, rytmickej aj basovej gitary.

Túto hru vidíme najlepšie ako doplnok ku klasickej výuke hry na gitarový nástroj v hudobnej škole, kde vám teóriu a základy vysvetlí skúsený odborník a doma vás potom hra motivuje precvičovať do dokonalosti.

Rocksmith 2014 je dostupný pre všetky hlavné hracie platformy. Keby vám zhruba 60 pesničiek obsiahnutých v základnej hre nestačilo, môžete si do hry dokúpiť ďalšie. Na výber je niekoľko stoviek skladieb od väčšiny rockových umelcov, pričom cena sa pohybuje okolo 2 EUR za pesničku. K hre budete potrebovať špeciálny kábel, ktorý sa predáva spolu s krabicovou verziou alebo samostatne v obchodoch, kde predávajú hry.

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.