+ Plusy
  • dobre spracovaný fyzikálny model
  • potrápi mozgové závity
- Mínusy
  • poslabší príbeh
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

Séria Trine – keď sa fyzika podarí na jednotku

Inteligentná rozprávková hra pre deti, ktoré zaujímajú základné prírodné zákonitosti.

Ak premýšľate, akú logickú a pritom akčnú hru zadovážiť svojmu dieťaťu, séria Trine je nepochybne dobrou voľbou. Tri postavičky, z ktorých každá dokáže niečo iné, sa vzájomne dopĺňajú pri prechádzaní rozprávkovým svetom. Príbeh je jednoduchý, vhodný pre stredne pokročilých angličtinárov (hra je ale dostupná aj v češtine). Navyše, jednotlivé diely sa predávajú za pár eur.

Trine sa s komplexnosťou príbehu príliš nezaťažuje. A to je dobre, Trine je totiž rozprávka v každom aspekte. Hlavní hrdinovia tvoria najklasickejšie trio, ale každý z hrdinov je špecifický. Na sekanie nepriateľov či na búranie stien je najvhodnejší mocný rytier. Zlodejka sa dokáže zachytiť na vystreľovací hák a strieľať z luku. Mág na počkanie vytvorí nové objekty a nechá ich napríklad levitovať.

Hráč sa po oboznámení s vlastnosťami postáv už sám učí logicky ich používať na prekonávanie prekážok. Väčšinu hry ste nútení používať skôr mozog než reflexy či naučené stláčanie tlačidiel. K tomu sa pripája možnosť hrať spolu s ďalšími dvoma kamarátmi naraz, čo neraz vyústi v zábavné situácie.

Hlavolamy sú jednou z najväčších ozdôb celej hry. Vďaka úžasne spracovanej fyzike herného sveta je vždy jasné, čo daná akcia urobí. Pokiaľ je niekto zvyknutý, že logické úlohy v hrách často logiku úplne postrádajú, v prípade Trine sa môže tešiť na prísne realistické stvárnenie rozličných fyzikálnych mechanizmov. Na druhej strane, keď pochopíte, ako nejaký fyzikálny jav funguje, môžete sa spoľahnúť, že tak bude fungovať stále.

Hra je krásna, a pritom nie gýčová. Množstvo drobných detailov (keď fúka, kúzelník si drží čapicu) pridáva na uveriteľnosti sveta. Navyše, aj keď sa odohráva iba v dvojdimenzionálnom svete, hra ho vykresľuje v peknom 3D zobrazení. Napriek tomu je však grafika až druhou najlepšou časťou hry po spomínanej fyzike.

No to, čo robí Trine výbornou sériou, a možno jednou z najlepších plošinoviek dvadsiateho prvého storočia, je kombinácia všetkých týchto faktorov. Pokiaľ hľadáte krásnu rozprávku pre deti všetkých vekových kategórií, nemôže byť lepšia hra, po ktorej by sa dalo siahnuť. Trine sa dá iba odporučiť.

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).