Seriózne hry pre starších hráčov

Filozofické otázky na konci sveta, život v nepríjemných podmienkach na hranici chudoby, možnosť spôsobiť tretiu svetovú vojnu a simulácia archeologického výskumu. Všetky hry si navyše môžete zahrať aj hneď!

Často ignorujeme fakt, že počítačová hra je iba médiom. Rovnako ako film, literatúra či divadlo môže niesť banálny, ale aj sofistikovaný obsah. Môže pobaviť, či simulovať zábavný zážitok, môže poučiť či sprostredkovať nepríjemnú skúsenosť.

Dnes vám ponúkneme príklady hier, ktoré nazývame serióznymi. Budú alternatívou pre hráčov starších ako 12 rokov, ale aj rodičov. Až na jednu výnimku je možné všetky si zahrať priamo vo vašom prehliadači.

 

Oiligarchy

V roli ropného magnáta ste nútený voliť nevyhnutné kroky na ceste za rozprávkovým bohatstvom (a treťou svetovou vojnou). Jedine, že by existovala aj alternatíva bez armagedonu… Táto nenáročná strategická hra ponúka satirický pohľad na ekologické problémy, ktoré ohrozujú ľudstvo, paroduje neefektívne štátne zriadenia a konšpiračné teórie o svetovláde. Samotné ovládanie je jednoduchšie, no skutočne túto hru “vyhrať” je už tvrdší oriešok.

oil

 

Papers, please!

Simulátor colníka na hraniciach totalitného štátu Arstotzka je skúsenosť, ktorú Vĺčatá odporúčajú každému. Je možné si prečítať našu samostatnú recenziu, a tak sa na hru navnadiť, pretože nie je dostupná zdarma. Hranie je schválne náročné, aby poukázalo na praktiky totalitných režimov, chudoby a života v neistote. Ale určite stojí za to, pretože ako jedna z mála počítačových hier ponúka záverečnú katarziu.

Shot11-Jorji

 

3rd world farmer

Strategická hra upozorňuje na náročný život farmárov v rozvojových krajinách. Hráči budú balansovať vzdelanie detí v rodine s pomocou na poliach, alebo nákupom nových farmárskych zvierat či plodín. Kedykoľvek ich však môže postihnúť nepríjemná udalosť a narušiť im plány. Cieľ hry je pritom až nepríjemne realistický. Nie je totiž náročné hru dohrať, dôležité je stráviť pri tom čo najmenej času.

third-world-farmer-peanut-farm-1

 

Excavate

Výborná simulácia archeologického výskumu. Orientuje sa prevažne na manažment ľudí a ich práce. Hráči si tak môžu otestovať svoje plánovacie schopnosti, krízový manažment, ako aj spravovanie obmedzeného rozpočtu. Náročnosť nespočíva v herných mechanizmoch, ale skôr v pochopení a správnom využití všetkých možností, ktoré sa ponúkajú.

maxresdefault

 

 

One chance

Príbeh s unikátnou mechanikou, ktorá sa snaží napodobniť reálny život. Hru si je totiž možné vyskúšať iba raz. Čo by sme urobili na konci sveta? Čo má v živote človeka zmysel? Ako sa vysporiadať s neustále sa zhoršujúcou situáciou? Absolútne nenáročné ovládanie je založené na jednoduchom rozhodovaní sa medzi dvoma možnosťami. A ešte raz pripomíname, túto hru je možné skúsiť iba jedenkrát!

onechance1209-610

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu