V USA schválili prvú videohru na predpis. Pomáha deťom s ADHD

Americká Správa potravín a liečiv (Food and Drug Administration) učinila historické rozhodnutie: povolila lekárom predpisovať videohru.

Hra EndeavorRX od spoločnosti Akili Interactive je určená deťom vo veku od 8 do 12 rokov, ktoré trpia ADHD. Medzi jej hlavné zložky patrí vyhýbanie sa prekážkam a zbieranie predmetov.

Projekt podstúpil sedem rokov klinických štúdií na viac ako 600 deťoch. Hra bola aplikovaná 25 minút denne, päť dní v týždni počas jedného mesiaca. Podľa jednej zo štúdi sa po tomto období až u jednej tretiny liečených detí dostala pozornosť do objektívneho normálu. Vedľajšie účinky boli oproti tradičným liečivám mierne – najbežnejšie sa vyskytovala frustrácia a bolesti hlavy.

EndeavorRX je tak úplne prvou hrou, ktorú je možné legálne predávať a predpisovať ako liek.

 

Petra Stračiaková

Petra vyštudovala filmovú scenáristiku na VŠMU a okrem umeleckých projektov sa venuje aj komunikácii v online priestore. Silné príbehy, charaktery a budovanie vzťahov ju dokážu nadchnúť v hrách, filmoch, knihách aj v skutočnom živote. Jej obľúbený žáner je RPG, no nechá sa nahovoriť takmer na hocičo. Videohry, zvlášť tie pre viac hráčov, vníma ako nový rozmer reality.