+ Plusy
  • Príjemný herný zážitok
  • Potrápi logiku a prinúti zamyslieť sa
- Mínusy
  • Krátky hrací čas
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Spolupráca a inakosť ako hlavné piliere hry The Unstoppables

Skvelý spôsob ako naučiť deti tolerancii a spolupráci. Naučte sa prostredníctvom logických hlavolamov využívať schopnosti štyroch jedinečných priateľov.

The Unstoppables je logickou detektívkou zloženou z hlavolamov, ktoré hráč rieši prostredníctvom štyroch postáv. Pre dosiahnutie spoločného cieľa musí každá z nich priložiť ruku k dielu.
Príbeh začína únosom Melissinho vodiaceho psa menom Tofu. Nakoľko je Melissa nevidiaca, musela začať používať slepeckú palicu, pomocou ktorej vie hráč interagovať a manipulovať s prostredím. Druhou postavou v hre je Achim, ktorý je pripútaný na invalidný vozík. Aj napriek tomu, že nedokáže prejsť napríklad po schodoch, môže po rovnej ceste pomerne rýchlo prepraviť jedného z priateľov. Na spomínaných schodoch mu môže pomôcť Jan s kognitívnou poruchou, avšak s ohromnou silou. Jan zvládne prenášať objekty ako sú napríklad krabice, ktoré by mohli prekážať v pohybe ostatných postáv. Štvrtou v partii je Mai, ktorá napriek svojmu drobnému vzrastu dokáže výborne skákať, čím sa dostane na ťažko prístupné miesta.

Prínos pre dieťa:
Hra dôležité informácie komunikuje obrazovo- a to prostredníctvom symbolov a animácií. Samotné hranie, podobne ako v hre Old Man’s Journey, nevyžaduje aby dieťa vedelo čítať. Avšak pre lepšie porozumenie príbehu je potrebná aspoň základná znalosť angličtiny, nemčiny alebo francúzštiny. Kvôli jazykovej bariére odporúčame hru deťom od 8 rokov, ktoré ovládajú čítanie v cudzom jazyku. Príbeh a jeho posolstvo sú milé, no pre staršie deti môžu byť menej atraktívne a môžu pôsobiť plytko. Ich pozornosť udrží zvyšujúca sa náročnosť hlavolamov.
Hra The Unstoppables je skvelou pomôckou pri výučbe, za čo získala aj niekoľko ocenení. Je bezplatná, vďaka čomu si ju má šancu zahrať ktokoľvek s mobilom.
Čo hra rozvíja:
Logiku
Pre postup v hre je potrebné správne kombinovať a využiť schopnosti postáv. Spočiatku sú prekážky jednoduchšie, no neskôr je potrebné zastaviť sa a zamyslieť sa nad postupom.
Toleranciu k inakosti
Každá postava je jedinečná a dôležitá, tak ako v živote. Ak by boli všetky postavy rovnaké, pre hráča by bolo veľmi obtiažne prekonať prekážky, ktoré pred neho hra postaví.
Námety na diskusiu:
Schopnosti
Spýtajte sa aké reálne schopnosti by deti chceli mať. A aké schopnosti už majú? V čom vynikajú?
Diverzita
Nadviažte na tému rôznych schopností u spolužiakov či kamarátov. V čom vynikajú ostatné deti v triede a prečo je to tak? Spýtajte sa v čom sa ako skupina vedia dopĺňať.
Odpustenie
Páčil sa deťom koniec príbehu? Dokázali by odpustiť a prijať medzi seba človeka, ktorý im ublížil?

Počet hráčov: 1

Adam Kysler

Adam študuje odbor Teória digitálnych hier na FMK v Trnave. Popri štúdiu sa venuje aj vývoju. Digitálne hry sú pre neho nielen zdrojom zábavy ale aj informácií a rozvoja kognitívnych schopností. Preto si uvedomuje ich dôležitosť v živote každého detského hráča.