+ Plusy
  • Hra pre dvoch hráčov, ktorá nepotrebuje pripojenie na internet
  • Je možné hrať na rozličných typoch zariadení
  • Naozaj ťažké ale zmysluplné hlavolamy
- Mínusy
  • Nutná angličtina, či iný cudzí jazyk
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam Black Dragon

Tick Tock: A Tale for Tw‪o je hra s netradičnou mechanikou spolupráce

Dvaja hráči simultánne lúštia bizarné logické hlavolamy. Nemusia však riešiť svoje online pripojenie, stačí len komunikácia.

Tick Tock: A Tale for Tw‪o je pomerne krátka logická adventúra, ktorá vyžaduje dvoch hráčov.  Každý z nich si však musí svoju kópiu hry spustiť na vlastnom zariadení. 

V čase písania článku je dostupná na počítačoch, mobiloch a konzolu Nintendo Switch. Nezáleží na tom v akej kombinácii zariadení budú dvaja hráči riešiť herné hlavolamy. Titul totiž nepotrebuje pre hru žiadne pripojenie. Môžete si to predstaviť ako riešenie úloh, ktoré dávajú nápovedu tomu druhému hráčovi. Úlohou oboch je teda správne komunikovať a odovzdávať si medzi sebou všetky informácie. Príbeh hovorí o tajomnej mechaničke, ktorá sa snažila ovládnuť tok času. Ak nebude zrozumiteľný, vôbec to nevadí. Je skôr kulisou pre surrealistické miesta, podliehajúce logike hodinových strojčekov.

Prínos pre dieťa:
Bez angličtiny alebo jedného z ďalších jedenástich jazykov sa nezaobídete. Niektoré logické hádanky vyžadujú prepojenie písaného názvu s piktogramom objektu. Napríklad slovo “bird” a obrázok havrana.
Atmosféra je síce temná, ale Tick Tock: A Tale for Tw‪o neobsahuje žiadne témy, či vyobrazenia, ktoré by mohli byť nevhodné pre deti.
Samotné hlavolamy si vyžadujú skúsenejších riešiteľov rôznych videoherných hádaniek. Na svoje si môžu prísť aj fanúšikovia únikových miestností. Zároveň sú tu však aj pasáže, pri ktorých sa očakáva rýchla reakcia, čo by mohlo mladých hráčov nepríjemne vystresovať.
Čo hra rozvíja:
Schopnosť opísať predmety
Najčastejšie sa pri hádankách pracuje so schopnosťou preformulovať do slov to, čo deti vidia. A to všetko samozrejme obojstranne Ak by sa napríklad jeden z hráčov zasekol, druhý od neho nebude vedieť dostať nápovedu.
Logické myslenie
Aj keď ide o nereálny “snový” svet, má isté pravidlá, ktoré hráči musia odhaliť a využiť pre ďalší postup.
Zvládanie stresu
Napriek tomu, že sa v titule nenachádza možnosť “prehrať”, niektoré úlohy vyžadujú rýchlu reakciu, prípadne sú časovo obmedzené. Takéto situácie vyvolávajú napätie a obaja spoluhráči sa s ním musia naučiť pracovať.
Námety na diskusiu:
Surreálne svety
Vedia deti vysvetliť, ktoré časti príbehu neboli skutočné? Stretli sa s podobnými nereálnymi prvkami aj v iných hrách, filmoch či ostatných umeleckých dielach?
Netradičná hra
Skúste sa s deťmi porozprávať a zistiť, či pochopili, akým spôsobom dokázala byť táto hra prepojená aj bez nutnosti káblov či pripájania sa na internet. Dokážu pochopiť, ako zaujímavo obišli dizajnéri tento technický problém?

Počet hráčov: 2

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.