Vyskúšajte tri odlišné “príchute” zaujímavých logických hlavolamov

Máte svoje logické hry v mobile radi s tajomnými špionážnymi šiframi, strategickým plánovaním alebo kreatívnym minimalizmom?

The Guides Axiom

(iOS, Android, Amazon)  Zdarma*

Hra je sériou zložitých kódov, hádaniek a šifier, ktorých riešenie vyžaduje vždy iný druh logiky. Narozdiel od zvyšku hier v tomto zozname, hlavolamy nie sú abstraktné, ale podávané v príbehu o hackerovi, umelej inteligencii a špionážnej agentúre. 

Využíva množstvo funkcií telefónu, napríklad zvuk, pohyb zariadením, filtre obrazovky a podobne. Je určená pre hráčov s veľkou dávkou vynaliezavosti a samozrejme trpezlivosti, nikomu nebráni, aby pri lúštení nezapojil svoju rodinu či okolie, takže sa z hrania môže stať kolektívna aktivita. Nie je to síce pravidlom pre všetky hádanky, ale znalosť angličtiny je nutná. Postup hrou dokonca nie je lineárny. V istom momente sa možnosti príbehu rozvetvia. Je teda menej pravdepodobné, že sa deti zaseknú na jednej šifre. *Hra je z veľkej časti zadarmo, ponúka však dodatočné úrovne za príplatok. Tiež sa dá zaplatiť si za neobmedzený počet nápovied, alebo len jednotlivo za nápovedu. Prípadne, tvorcovia vložili do hry aj možnosť nechať malé, či väčšie “sprepitné”.

Čo rozvíja:

  • Dedukciu, syntézu informácií a pamäť
  • Kreatívne nekonvenčné myslenie (z anglického “thinking outside the box”)
  • Základy šifrovania (binárna sústava, Morseova abeceda), ktoré napomáhajú k pochopeniu procesov prebiehajúcich vo výpočtovej technológii

 

Transmission

(iOS, Android) Zdarma

Cieľom tejto hry je vytváranie informačných sietí pomocou prepájania uzlov. Ide o abstraktný hlavolam, ktorý postupne do zadaní pripája nové zadania a zvyšuje tak svoju náročnosť. Objavia sa tu zadania s rádiovými stanicami, farebne odlíšené prepojenia či bariéry. Hra sa jemne dotýka aj teoretických poznatkov o prenose informácií a učí ich históriu od telegrafu až po satelitné či mobilné dáta.

Úrovne hry Transmission majú voliteľnú subjektívnu obtiažnosť. Funguje to rovnako ako v hre Angry Birds, bežné riešenie vám zabezpečí jednu hviezdičkou, ale pre druhú a tretiu sa musíte potrápiť, napríklad nadizajnovať prepojenia medzi uzlami tak, aby sa nekrížili. Postup hrou sa čiastočne rozvetvuje, takže sa hráči nezastavia na jednom zložitom zadaní. Užijú si ju aj deti bez znalosti angličtiny, akurát im uniknú informácie popisujúce informačné technológie. Je určená pre ľudí, ktorí majú radi otvorené hádanky s viac než len jedným riešením. Transmission je úplne zadarmo. 

Čo rozvíja:

  • Pánovanie krokov vopred a logickú nadväznosť
  • Kreatívne riešenie problémov na viac spôsobov
  • Vysvetľuje základy prenosu informácií (vysielače a prijímače, rádio-pokrývače, sieťové systémy v počítačových zoskupeniach a pod)

 

Blek 

(iOS, Android) 3.99€/0.99€

Hlavolam. Interaktívne umelecké dielo. Minimalistický zážitok. Blek je jedna z tých hier, ktorá sa ťažko opisuje a pritom ide o úplne jednoduchý koncept. Hráči prstom vytvoria na obrazovke záznam pohybu. Po tom ako ich prst opustí obrazovku sa toto gesto začne pohybovať samo. A to až pokým narazí na prekážku, alebo úspešne pozbiera všetky farebné bodky. 

Náročnosť hlavolamu stúpa veľmi pomaly a tak si tento zážitok môžu užiť aj najmladší hráči. Starším však po čase môže prísť trocha repetitívny. Veľký dôraz tvorcovia kládli skôr na vizuálny (a zvukový) umelecký zážitok. Preto je k dispozícii aj možnosť sandbox módu, kde sa deti môžu vyblázniť s interaktívnym kreslením bez prekážok a zadaní.

Čo rozvíja:

  • Kreativitu v riešení úloh
  • Precvičuje jemnú motoriku 
  • Priestorovú abstrakciu (hráč si musí vytvoriť mentálny obraz pohybu gesta, ktoré vkladá na plochu)

Ak hľadáte ďalšie logické hry, skúste náš článok o tých, ktoré sú síce jednoduché, ale potrápia mozgové závity.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.