Videohry o ekológii provokujú aj nútia sa zamyslieť

Hry sa stali umeleckým druhom, ktorý má čo povedať aj k vážnym svetovým témam. Nasledujúce hry sa venujú globálnemu otepľovaniu, udržateľnému rozvoju miest a reformám klimatických politík.


Carbon Warfare

iOS, Android – hra je už bohužiaľ nefunkčná

V Carbon Warfare je vašou úlohou priviesť emisie CO² na takú vysokú úroveň, aby sa globálne otepľovanie stalo nezvratným a nastal koniec života na zemi, ako ho poznáme. Za takýmto provokatívnym konceptom sa skrýva jednoduchá strategická hra, ktorá núti hráčov zamyslieť sa nad dôsledkami bezohľadného honu za peniazmi. V roli chamtivého magnáta dotujete ťažobný a chemický priemysel, manipulujete médiami a zvyšujete výskyt ničivých pohrôm. Keďže ste v pozícii “tých zlých”, hra má temne satirický nádych a veľakrát pobaví cynickým humorom. Carbon Warfare netradičným spôsobom zvyšuje povedomie o problematike emisií a globálneho otepľovania a zabaví všetkých od 8 rokov vyššie.

O podobnej hre menom Oiligarchy si môžete prečítať v našom predošlom článku.

 

Block´hood

Steam, GOG

Graficky úchvatná hra, ktorá sa zaoberá problematikou udržateľnej mestskej výstavby. Za relatívne suchou témou sa však skrýva fascinujúci koncept. Hráči tu len podľa vlastného vkusu a environmentálneho cítenia budujú kompaktné susedstvo. Na výber majú z 90 stavebných blokov – obytné jednotky, zeleň, solárne panely a iné – a ich cieľom je postaviť čo najvyváženejšiu utopickú mestskú jednotku. Zohľadniť pritom musia všetky požiadavky modernej populácie, ako napríklad sebestačnosť, konektivitu či komfort. Túto hru odporúčame všetkým mladým a starým designérom, architektom a urbanistom. Okrem základných predpokladov na výkon profesie sa tu totiž naučia aj ekologickým návykom a v neposlednom rade dobrému vkusu.

Hra je momentálne v testovacom štádiu, ale plne hrateľná. Odporúčaná je od 10 do 100 rokov.

 

Clim´Way

Online – hra je už bohužiaľ nefunkčná

Clim´Way je bezplatne dostupná ťahová stratégia, ktorá zaujme najmä staršie deti a dospelých. Hráči stoja pred úlohou znížiť v mestečku Clim´City emisie a spotrebu energií na rovnú polovicu. A to je možné dosiahnuť iba prijímaním systémových reforiem. Ste tu teda v roli akéhosi ministra životného prostredia, ktorý s obmedzenou politickou a podnikateľskou podporou zefektívňuje súčasný stav vecí. Simulátor je to naozaj komplexný a pred hraním budete potrebovať istý čas na naštudovanie pravidiel v pokročilej angličtine. Odmenou vám však bude hlboké ponorenie do herného zážitku a realistických eko-poznatkov. Okrem záchrany planéty vás poteší, že ste prenikli do spletitého sveta eko-priateľských inovácií naprieč sektormi poľnohospodárstva, turizmu, ale aj bývania či energetiky. Clim´Way je skvelá, príjemne animovaná hra, pri ktorej sa až človek čuduje, že je dostupná zadarmo. Odporúčame ju stredoškolákom, alebo zvedavým a trpezlivým žiakom druhého stupňa základných škôl.

nclimate2566-f1

 

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.