Výber počítačových hier pre rodičov – 1. časť

Hoci sa Vĺčatá.sk primárne venujú hrám pre deti, chceme ich priblížiť aj vám, rodičom. Vy ste však úplne iná cieľová skupina a hoci vám môžeme vrelo odporučiť väčšinu z hier, ktoré odporúčame pre deti, predpokladáme, že by ste si radšej vyskúšali niečo iné, s dospelými témami a možno aj vyššou umeleckou hodnotou. Preto sme pre vás zostavili výber niekoľkých hier, ktoré oslovili aj nás, a zároveň sú prístupné aj „nováčikom“ – nemusíte byť machri s joystickom, ani mať najlepšie reflexy, a môžete ich ľahko prerušiť a neskôr sa k nim vrátiť.

Gone-Home-3

Gone Home

Gone Home narúša tradičné stereotypy o hrách. Je absolútne nenásilná, bez výbuchov či streľby, jej tempo udávate vy, a netradičným spôsobom rozpráva intímny príbeh jednej obyčajnej rodiny.

V hre sa v koži mladej Katie vraciate domov po mesiacoch zo zámoria, ale nachádzate len prázdny dom. Je na vás, aby ste zistili, čo sa doma medzičasom udialo a kam sa všetci podeli.

Hra je celkom krátka a dá sa prejsť za jeden či dva večery. Ponúka slušný príbeh, ak radi odhaľujete záhady, a poteší aj trochu strašidelnou atmosférou, hoci nejde o horor.

K dispozícii pre: Windows, Mac, Linux, PS4Xbox One

 

HR-Gameplay-10

Heavy Rain

Heavy Rain je netradičná, ale tematicky náročná hra, ktorá si kladie otázku „Ako ďaleko ste schopní zájsť, aby ste zachránili milovanú osobu?“ Rozpráva príbeh zlomeného otca, ktorý prišiel o všetko, uniesli mu syna, a snaží sa ho zachrániť. Hra sa približuje kinematografii vo viacerých smeroch – jednak precíznym umiestnením kamery, kde každý záber vyzerá ako scéna z filmu, ale aj štruktúrou hry samotnej. Tá je prezentovaná z perspektívy štyroch postáv, ktoré riešia ten istý prípad uneseného chlapca, každá ale iným spôsobom. V hre neexistujú zlé rozhodnutia, ktoré by ju ukončili – ale môže sa stať, že ak niečo pokazíte, niektorá z postáv zomrie a hra pokračuje ďalej s pozmeneným príbehom.

K dispozícii pre: PS3, PS4

 

maxresdefault

Her Story

Ďalšia z hier, ktoré sa vymykajú zaužívaným konceptom. Ide o dielo jedného programátora a celá hra sa odohráva na obrazovke starého počítača so spustenou policajnou databázou.

V Her Story nedostanete žiadnu presne definovanú úlohu, pred vami je na obrazovke otvorená databáza s pár krátkymi klipmi, na ktorých je záznam ženy vypočúvanej v roku 1994 pri vyšetrovaní vraždy istého muža. Vyhľadávaním kľúčových slov sa dostávate k ďalším videám a odkrývate viac a viac z tohto starého prípadu. Cieľom hry je prešetriť, ako k tomu prišlo, odkryť záhadu a zistiť, čo a ako sa vlastne stalo.

Hru odporúčame pre všetkých fanúšikov detektívok a záhad, ale aj pre tých zvedavejších z vás, čo radi hľadáte pravdu skrytú pod povrchom. Netrpezlivé povahy by sa tejto hre mali radšej vyhnúť.

K dispozícii pre: Windows, OS X, iOS

 

civilizationV_review_07

Sid Meier’s Civilization V

Jedna z najlepších strategických hier vôbec. Civilizácia je ťahová stratégia, v ktorej dostanete do rúk prvých osadníkov niektorého z mnohých národov, vhodia vás do neznámeho sveta a vaším cieľom je spoznať svet, objaviť ostatné národy, rozvinúť svoj praveký kmeň do veľkej modernej civilizácie a, samozrejme, podmaniť si svet. Je však len na vás, či všetkých porazíte s pomocou armády, zaplavíte celý svet svojou kultúrou a náboženstvom, predbehnete ostatných vo vedeckom a technologickom rozvoji, či sa stanete diplomatickým vodcom mierumilovného sveta.

Napriek tomu, že je hra dosť komplexná, vďaka dobre spracovanému systému vysvetľovania pravidiel počas hry je prístupná aj nováčikom. Ovládanie je jednoduché a každý ťah v hre si môžete dobre premyslieť – vaše kolo skončí, až keď sa sami rozhodnete.

K dispozícii pre: Windows, Mac, Linux

 

Ak sa vám tento článok páčil, môžete si prečítať jeho druhú časť.

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.