Začnite sa hýbať a cvičiť s videohrami

Nedostatok pohybu je jeden z relevantných argumentov proti sedavému tráveniu času pri videohrách. Prinášame preto zoznam hier, ktoré hravou formou zapracujú cvičenie či pohyb do života vašich detí (a možno sa zapáčia aj vám).

Ingress

Čo je Ingress? Ak ste sa 30. mája 2015 pohybovali v Bratislave, možno si spomínate na obrovské zástupy ľudí v zelených a modrých tričkách. Išlo o masovú udalosť organizovanú hráčmi tejto hry, kedy do mesta prišli tisícky ľudí z okolitých krajín. Hráči zastupujú jednu z dvoch frakcií – modrú či zelenú – a pomocou svojich smartfónov obsadzujú strategické body na virtuálnej mape. Samotná hra je veľmi abstraktná, no hraciu plochu vytvárajú reálne údaje z Google Máp. Na Ingresse je úžasný hlavne prvok interakcie s ostatnými hráčmi, ako aj obrovská komunita, ktorá hru podporuje (dokonca aj na Slovensku). K hraniu stačí len smart telefón s GPS, bezplatnou aplikáciou Ingress a dátovým pripojením.

ingress_primary-100040485-large

Keďže sa v hre nenachádzajú žiadne prvky násilia, Ingress je vhodný prakticky pre každého, koho zaujme. Naša domáca skúsenosť hovorí dokonca aj o viacerých hráčoch v jednej rodine. Založíte si rodinný tím?

ingress-family

 

Zombies, RUN!

Aj napriek svojej popularite je v našich končinách táto mobilná aplikácia stále celkom neznáma. Spomenuli sme ju už v našom predošlom článku o gamifikácii . Zombies, RUN! vyhodnocuje vaše bežecké štatistiky a prehráva vám do slúchadiel zaujímavý príbeh o svete po zombie apokalypse. Raz za čas sa vás pokúsi motivovať k rýchlejšiemu tempu, to keď vás začnú dobiehať zombíci a ísť vám po krku. Aj keď sa určite nejedná o hru pre každého, na internete nájdete príbehy mnohých ľudí, ktorí sa k pravidelnému behaniu dostali až s pomocou Zombies, Run!

Zombies-Run

 

Bounden

Táto aplikácia vznikla v spolupráci s Holandským národným baletom. Je to balančná hra pre dvoch hráčov a jeden telefón. Princípom je držať telefón spoločne v rukách a riadiť sa tanečnými inštrukciami na obrazovke. Táto skvelá hra si zaslúžila našu pozornosť v samostatnej recenzii .

bounden-lead-2

 

 

Cvičebné alternatívy na konzoly Playstation, Kinect, Wii a Wii U

Na všetky konzoly minulej a súčasnej generácie existujú alternatívy pohybových hier. Využívajú zväčša kamery a špecializované ovládače. 

Z vlastnej skúsenosti však môžeme odporučiť hru Kinect Adventures pre Xbox 360. Už pár minút skákania a uhýbania sa prekážkam zabezpečí celej rodine slušný tréningový program a zábavu.

kinectadventures113-610

 

Rovnako je zaujímavá aj cvičebná podložka pre konzoly Wii a novšiu Wii U. Všetky hry spadajú pod sériu Wii Fit a obsahujú niekoľko minihier založených na balansovaní vlastnej váhy, ako aj osobného virtuálneho trénera, ktorý vám poradí ako a koľko cvičiť. Tiež vás pri zapnutí hry odváži a prípadne pokarhá, ak ste sa už dlho nepripojili.

c700x420

 

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.