Zorientujte sa vo svete závodných hier a naplno využite ich potenciál

Svet digitálnych automobilových pretekov je zložitejší ako by sa mohlo zdať. Ak sa rozhodnete pre kúpu tohto žánra, čaká vás nekonečná paleta najrôznejších titulov.

žánre
témy

Závodné hry sa rozdeľujú,najmä podľa stupňa realistickosti, na arkády a simulátory. Prvé menované sa nesnažia držať skutočnosti. Primárne chcú ľudí zabaviť, čo môže v deťoch rozvíjať súťaživého ducha a v mnohých prípadoch aj naučiť prehrávať. Arkády sú tiež výborné na trávenie spoločného času s rodinou, keďže sa často dajú hrať minimálne vo dvojici.

Arkády pre menších, ale aj dospelákov

Tie najarkádovejšie tituly sa hodia skôr pre mladšie deti. Aby vývojári spestrili hrateľnosť, niektoré arkády často porušujú mnohé fyzikálne zákony. Vozidlá, na ktorých dieťa či rodič jazdí, nemusia byť reálne a sú často štylizované.

Patria sem napríklad tituly ako Mario Kart 8 (Nintendo Switch) alebo Crash Team Racing: Nitro-Fueled (CTR)(PS4). Okrem toho, že sa pri nich dá odreagovať, sú tiež ideálne na trávenie spoločného času s rodinou alebo s kamarátmi. V CTR môžu súťažiť lokálne štyria a Maria si môžu zahrať až ôsmi hráči. Sú vhodné aj pre menšie deti od 7 rokov, no zabavia aj rodičov.

Závodné hry dokážu rozvíjať aj kreativitu prostredníctvom titulov, v ktorých si pretekár vie postaviť vlastnú trať. Hot Wheels Unleashed (PS4, PS5, Xbox ONE, Xbox X/S, PC) zaujme najmä tých, ktorí majú záľubu v „angličákoch“. V hre je možné vytvoriť si trať a následne sa pokúsiť zdolať ju v čo najkratšom čase s autíčkami, ktoré deti môžu vlastniť aj fyzicky.

Reálny tréning

Na druhej strane simulátory vykresľujú vizuál a fyziku čo najrealistickejšie, takže jej pomáhajú aj lepšie rozumieť. Čo najvernejší zážitok sprostredkuje určite volant, ideálne so spätnou väzbou (force feedback). Pomáha zdokonaľovať pretekárske techniky, čo dokazuje aj fakt, že simulátory v rámci tréningu používajú aj samotní profesionálni jazdci.

Gran Turismo Sport (PS4) je vstupnou bránou do sveta simulátorov. Ponúka dobrú úroveň simulácie spolu s kvalitným multiplayerom. Hra iRacing (PC) je vďaka svojmu multiplayeru populárna aj medzi profesionálnymi jazdcami. Funguje však ako služba a platí sa mesačne.

Osoby, ktoré to s motoršportom myslia vážne, budú najviac zaujímať tituly ako Assetto Corsa (PC, Xbox ONE, X/S) alebo rFactor 2 (PC). Tieto hry ponúkajú zážitok veľmi blízky realite. V spojení s kvalitným volantom dokážu pripraviť vodičov do reálneho pretekárskeho auta a zoznámiť ich so základnými ovládacími prvkami automobilu, nielen volantu.

Simulácia poškodenia

Na trhu sa nachádzajú aj herné produkty, ktoré sa zameriavajú na prepracovanú deštrukciu automobilov. Za zmienku určite stojí BeamNG.drive (PC), v ktorom sa dozvieme, čo sa stane s autom pri náraze. V hre sa dajú simulovať rôzne nebezpečné situácie z reálneho života s veľmi presvedčivými ilustráciami.

Hra je vhodná pre staršie deti, ktoré radi analyzujú a sledujú reálne fyzické poškodenie vozidiel. Demonštráciou toho, čo sa s autom stane po náraze, môžeme deťom zdôrazniť nebezpečenstvo, ktoré vyplýva z nezodpovednej jazdy. Tento typ hier taktiež podčiarkuje fakt, že šoférovanie je zodpovedná aktivita a ako účastníci cestnej premávky by sme si mali dávať pozor nielen na cestu, ale aj okolie.

Pre fanúšikov áut

Deti, ktoré sa zaujímajú o autá a vyznajú sa v ich značkách, budú určite baviť hry, kde pretekajú s licencovanými vozidlami. Séria Need for Speed sa okrem iného preslávila aj vďaka možnosti upraviť si svoje autá. V Need for Speed Heat (PC, Xbox ONE, X/S, PS4) je možné upravovať výkon auta, ale aj jeho vzhľad. Svoju kreativitu tu môžu hráči využiť a rozvíjať vytváraním unikátnych dizajnov. Správanie áut je však spracované s dôrazom na zábavu, a preto ide realistickosť trochu bokom.

Jazdný model vo Forza Horizon 5 (PC, Xbox ONE, X/S) je uveriteľnejší a poskytuje dostatok informácií o tom, ako sa auto na ceste správa. Prepracovaný systém upravovania áut tiež dokáže mnohé naučiť o komponentoch, ich nastaveniach a ich vplyve na jazdné vlastnosti. Horizon 5 ponúka viac než 550 vozidiel,čo môže mladšie deti naučiť rozlišovať jednotlivé značky a modely.

Prvá liga

Pretekárske hry založené na konkrétnej disciplíne sú vhodné najmä pre fanúšikov jednotlivých motošportov. Tieto tituly sú často licencované samotnými asociáciami, čo znamená, že sa v nich nachádzajú reálne mená jazdcov a tímov spolu s pravidlami, presne ako to funguje pri fyzickom závodení. Svoje herné spracovanie má napríklad Formula 1 – F1 2021 (PC, Xbox ONE, X/S, PS4, PS5), Rally – WRC 10 (PC, Xbox ONE, X/S, PS4, PS5), ale aj MotoGP (PC, Xbox ONE, X/S, PS4, PS5). Ponúkajú pomerne dobré spracovanie fyziky a nastavenia vozidiel alebo motocyklov. Okrem toho rozvíjajú strategické myslenie, keďže obsahujú aj manažment tímu a vozidla.

Závodné hry zabezpečia mnoho zábavy a rôznych emócií – od spoločného smiechu až po konkurenčné napätie. Staršie i mladšie deti sa pri nich mnoho naučia a zistia, že ak sa chcú zlepšovať a dosiahnuť úspech, musia pilne cvičiť.

Adam Kysler

Adam študuje odbor Teória digitálnych hier na FMK v Trnave. Popri štúdiu sa venuje aj vývoju. Digitálne hry sú pre neho nielen zdrojom zábavy ale aj informácií a rozvoja kognitívnych schopností. Preto si uvedomuje ich dôležitosť v živote každého detského hráča.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu