Sú vaše deti na Discorde? Objavte niekoľko užitočných rád a funkcií, ktoré pomôžu k bezpečnému používaniu

V januári tohto roku dosiahla platforma približne 154 miliónov aktívnych používateľov, čo ju zaraďuje k jednej z najpoužívanejších komunikačných platforiem v súčasnosti. Je ale táto sociálna sieť dostatočne bezpečná pre deti? Ako správne by ste mali nastaviť a zabezpečiť ich účet?

Discord je komunikačná platforma, ktorá je navrhnutá prevažne pre hráčov digitálnych hier. Táto sociálna sieť umožňuje svojim používateľom okrem súkromného textovania a volania vytvárať skupiny (tzv. „servery“), ktoré môžu odkazovať na rôzne komunity či záujmy.

Ako príklad môžeme uviesť mnohé školské servery, ktoré túto platformu a jej funkcie využívajú pri vzdelávaní svojich študentov, alebo servery, ktoré sú určené na špecifickú tému – filmy, umenie, zvieratá, športy a mnohé iné.

Na čo by ste nemali zabudnúť

Platforma je určená používateľom, ktorých vek dovŕšil 13 rokov. Keďže je proces registrácie a samotné overovanie veku pomerne jednoduché až takmer žiadne, môžeme bez váhania povedať, že na platforme sa vyskytujú aj používatelia, ktorí tento vek ešte nedosiahli.

Discord disponuje mnohými funkciami a nástrojmi, ktoré zvyšujú bezpečnosť. Napríklad, svojim používateľom umožňuje nastaviť ich preferencie a obmedzenia pre prístup k určitým funkciám, zákazu zasielania podozrivých odkazov, nahrávanie nevhodných obrázkov a videí a taktiež aj filtrovanie rôznych slov či výrazov.

ako zabezpečiť discord pre deti

Mnohé veľké servery majú svojich správcov (tzv. „moderátorov“), ktorí majú za úlohu kontrolovať všetok obsah zdieľaný na serveroch a taktiež upravovať a nastavovať rôzne etické pravidlá, ktoré naznačujú používateľom, ako sa majú medzi sebou správať.

Discord môže byť pre vaše deti bezpečnou komunikačnou platformou, ak správne nastavíte a použijete rôzne bezpečnostné funkcie a nástroje, ktoré táto platforma ponúka. Taktiež je dôležité aj to, aby mali rodičia dostatočné informácie o tom, na akých serveroch sa ich dieťa vyskytuje a na čo má práva. Nižšie si povieme a ukážeme, ako by ste mali správne nastaviť a zabezpečiť účet vášho dieťaťa.

Ako správne zabezpečiť účet?

Discord ponúka svojím používateľom nastaviť rôzne bezpečnostné a súkromné nastavenie na základe ich preferencií. Podľa nasledujúcich tipov bude účet vášho dieťaťa o krok bližšie k bezpečnosti.

Zablokovanie nevhodného obsahu

Keďže Discord ponúka okrem hlasovej a video komunikácie aj textovanie, je vhodné túto funkciu aktivovať. Môže sa stať, že vášmu dieťaťu príde pri textovaní alebo pri prezeraní serveru nevhodný obrázok či video.

  1. V aplikácii Discord otvorte „Užívateľské nastavenia“.
  2. Prejdite do sekcie „Súkromie a zabezpečenie“, kde narazíte na okno „BEZPEČNÉ PRIAME SPRÁVY“.
  3. Označte okno „Chcem byť v bezpečí – Kontroluj všetky správy.“ Aktiváciou tejto funkcie vaše dieťa takýto nevhodný obsah neobdrží a následne bude obsah zmazaný.

ako zabezpečiť discord pre deti

ako zabezpečiť discord pre deti
Obmedzenie nechcenej komunikácie

Tieto funkcie ponúkajú nastaviť preferencie, ako napríklad kto môže a kto nemôže účet vášho dieťaťa priamo kontaktovať v súkromnej správe či v hovore.

  1. Prejdite do rovnakej sekcie „Súkromie a zabezpečenie“ ako v prípade funkcie „Zablokovanie nevhodného obsahu.“
  2. Následne sa stačí o kúsok posunúť dole k oknu „VÝCHODZIE NASTAVENIE SÚKROMIA NA SERVEROCH“, kde narazíte na funkciu „Povoliť priame správy od členov servera“
  3. Deaktivovanie tejto funkcie zabezpečí, že vaše dieťa nebudú kontaktovať v súkromnej správe alebo v súkromnom hovore používatelia, ktorí sú na rovnakom serveri ako vaše dieťa.

Tiež môžete zvoliť, kto môže poslať žiadosť o priateľstvo vášmu dieťaťu a následne tak získať možnosť s ním súkromne komunikovať.
Stačí nájsť v užívateľskom nastavení sekciu „Žiadosti o priateľstvo“

ako zabezpečiť discord pre deti

ako zabezpečiť discord pre deti

Zablokovanie používateľa

Pokiaľ chcete, aby vaše dieťa nemalo žiadnu komunikáciu s určitým používateľom, funkcia „Zablokovanie používateľa“ sa o to postará.

  1. V sekcii správ alebo po vyhľadaní používateľskej prezývky, kliknite pravým tlačidlom myši na okienko dotyčného a následne vyberte možnosť „Zablokovať“.
  2. Vaše dieťa a dotyčný používateľ nebudú môcť medzi sebou komunikovať: platí to, ako v súkromnej konverzácií, tak aj na verejných serveroch.

ako zabezpečiť discord pre deti

Odblokovanie používateľa

Pokiaľ ste omylom zablokovali daného používateľa, alebo jednoducho už nemáte potrebu ho mať zablokovaného, funkciu odblokovania nájdete takto:

V sekcii „Priatelia“ prejdite na okno „Blokované“, kde sa vám následne zobrazí zoznam aktuálne zablokovaných používateľov. Pre odblokovanie stačí, ak prejdete s kurzorom myši na ikonu „Odblokovať“.

ako zabezpečiť discord pre deti

Michal Mikušovský

Vĺčatovský stážista Michal študuje program teória digitálnych hier na FMK UCM v Trnave. Vďaka hrám prekonal strach komunikovať v angličtine a spoznal mnoho kamarátov po celom svete. Je obrovským fanúšikom hororových hier, no nájde si miesto aj na rôzne plošinovky, či adventúry.