Ako postupovať pri výbere detského počítačového zariadenia

Výber toho správneho počítačového zariadenia pre dieťa netreba určite podceňovať. Pre rodičov to niekedy môže predstavovať dilemu, kedy pri výbere berú do úvahy mnohé faktory. Jedným z nich by mal byť aj čas strávený pred daným zariadením. Tu vyvstáva otázka, koľko času je už príliš veľa. To sa však s určitosťou povedať nedá, keďže rodičia by mali byť schopní sami určiť, kedy je čas strávený pred zariadením produktívny a kedy nie.

Mnohí rodičia prirovnávajú čas strávený pred počítačom k času pred televízorom. Je to však mylná predstava. Pri práci s počítačom totiž dieťa prichádza do interakcie s daným zariadením. To predstavuje dobrú možnosť pre kreatívne činnosti, ako je napríklad kreslenie. Ak sa stotožňujete s touto predstavou, je dobré, ak si kúpu najskôr dobre premyslíte a položíte nasledovné otázky:

1. Má zariadenie dotykové pero, ktoré je dostatočne citlivé?

Citlivé dotykové pero má viacero výhod. Je to napríklad prepojenie aktivít v offline a online režime či rozpoznávanie dlane, ktoré deťom dovoľuje na tablete písať tak ako na papieri. Dva tablety s operačným systémom Windows – Microsoft Surface 3 a Toshiba Encore 2 Write 10 – a androidový tablet ASUS ZenPad S 8.0, ktorý sa dá kúpiť aj na Slovensku, sú vybavené práve touto funkciou. Všetky tri sú poháňané procesorom Intel Atom a umožňujú pri písaní používať pero, pričom je možná predikcia slov.

Ak by sme chceli porovnať prácu s počítačom, kde deti používajú myš, dotykové pero sa zdá byť užitočnejšie aj vďaka jednoduchšiemu použitiu. Samozrejme, záleží to aj od vykonávanej činnosti. Zatiaľ však kým myš môže byť v použití pre deti namáhavejšia a možno aj viac bolestivejšia (určite si pamätáte skicár a vaše ťažkopádne pokusy niečo nakresliť ovládaním myši), dotykové pero umožňuje prácu priamo na dotykovej obrazovke. Práve táto funkcia môže byť pre deti oveľa prirodzenejšia.

Existuje mnoho kreatívnych aplikácií, ktoré deťom umožňujú maľovať, kresliť a stavať. Navyše, pri využívaní tabletu šetríme papier a nie sme obmedzení zásobami ceruziek, ktoré máme doma. Samozrejme, je dobré, ak dieťa využíva obidve tvorivé formy – fyzickú a aj digitálnu.

2.  Je lepší tablet 2 v 1 alebo len dotyková obrazovka?

V prípade, že preferujete radšej zariadenie 2 v 1, dobrým typom môže byť Kurio Smart, ktorý je rovnako poháňaný procesorom z radu Intel a jeho operačný systém je Windows 10.

3. Má zariadenie zadnú kameru pre snímanie dokumentov alebo robenie snímok?

Pre deti, ktoré by si chceli svoje domáce úlohy robiť na svojom prístroji, môže byť zadná kamera veľmi užitočná, najmä pre tie, ktoré nemajú najlepšie písacie zručnosti. Skenovanie umožňuje prístup k užitočným aplikáciám pre dokončenie svojich úloh, ako sú napríklad Co:Writer, Texthelp, Microsoft OneNote a KAMI.

4. Môžu rodičia zariadenie kontrolovať na diaľku v reálnom čase?

Nie je vôbec jednoduché navrhnúť pre dieťa prostredie, v ktorom sa bude cítiť slobodne a zároveň preň bude úplne bezpečné. Pre rodičov by mal byť na druhej strane monitoring pohodlný, jednoduchý a hlavne efektívny, čo spĺňa práve Microsoft Family Safety.

One of the best features of Windows Family Safety is the "Recent Activities" page where I get to see where parents get to see which sites were visited on how often. This week it was Code.org but I don't know about 156 times. photo: Jenn Choi

5. Akými spôsobmi sa dieťa môže na tomto nástroji naučiť programovať?

Pri tejto otázke je potrebné napísať, že nemusí ísť len o samotné programovanie. Dôležitejšie je zameranie sa na výpočtové myslenie, ktoré rozvíja zručnosti prostredníctvom činností, ako je experimentovanie či iterácia (opätovné použitie toho istého počtového úkonu). Aj deti vo veku 4 rokov môžu rozvíjať svoj mozog a riešiť rozličné problémy napríklad prostredníctvom Code.org, ktoré obsahuje výukové programy pre deti, ktoré ešte nevedia čítať.

Pre tých, ktorí by radi svoje deti vyučovali týmto spôsobom, je najlepšou voľbou počítač Kano, ktorý k vám príde vo farebných častiach tak, že dieťa si ho samo môže zložiť podľa dostupného návodu. Čo sa týka operačného systému, je použitý Linux, ktorý je však možné prepojiť s vašim televízorom. Kano obsahuje mnohé zaujímavé programovacie aplikácie a navyše do konca tohto roka si ho je možné zakúpiť za zvýhodnenú cenu 99 €!

6. Aký typ tvorivých nástrojov môže dieťa na zariadení používať?

Existuje veľké množstvo kreatívnych a užitočných aplikácií, ktoré môžu zlepšiť zručnosti s prácou na počítači. Jedným z nich je DIY Gamer Kit od britského start-up programu Technology Will Save Us, ktoré používa aplikáciu Arduino, vďaka ktorej sa deti môžu naučiť vytvárať hry pre toto zariadenie.

Ďalšie zariadenie s názvom Makey Makey Go spája počítač s fyzickým svetom a to skutočne kurióznym spôsobom. Stačí ho napojiť na akúkoľvek vec, ktorá vám príde pod ruky, a zábava môže začať.

Nakoniec, je veľmi dôležité prehodnocovať, čo a ako dlho vaše dieťa robí za svojím zariadením. Rovnako je potrebné pre neho vytvárať prostredie, ktoré mu čo najviac pomôže pri učení a samotnom rozvoji zručností, čo práve počítače a tablety umožňujú.

Anna Mária Brijaková

Anna Mária je študentkou Informačných štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave. Vo svojom voľnom čase rada číta, objavuje nové veci v informačnej sfére a taktiež krásu umenia v akejkoľvek podobe.