Vĺčatá.sk
Hranie sa môže vzdelávať

Nájdite vhodnú hru pre svoje dieťa

Učím online

Drahí učitelia a rodičia. Náhle zatvorenie škôl nás všetkých zaskočilo. My na portáli Vĺčatá.sk urobíme všetko pre to, aby sme vám mohli pomôcť. Preto sme vytvorili novú sekciu UČÍM ONLINE, aby ste mohli nájsť všetky dostupné študijné materiály, vzdelávacie videá, ale aj jednoduchú navigáciu na naše články, odporúčania a recenzie hier, ktoré sa týkajú daného predmetu. V tejto sekcii budú postupne pribúdať jednotlivé predmety a v rámci ich sekcií aj nové a nové vzdelávacie materiály. Kým sa ale vrhnete do učenia, prečítajte si prosím odporúčanie od nášho psychológa Michala Božíka. Držíme vám palce a veríme, že spoločne to zvládneme.

 

Pár slov od psychológa

 

Prosím vás, drahí učitelia a rodičia. Situácia je vážna a preto je na mieste výrazne znížiť pracovné tempo a nároky na deti. V prvom rade je teraz potrebné myslieť na to, že deti si potrebujú zvyknúť na nový režim, na to, že sú celé dni doma zatvorené s rodičmi. Pôjde o minimálne dva týždne (odhady hovoria ale aj dva mesiace), počas ktorých budú musieť prežiť aj rodičia, ktorí nie sú zvyknutí na nový učiaci sa režim (a do toho veľa z nich má home-office, ktorému sa musia naozaj venovať). Učenie preto riešte až po tom, ako nastavíte systém a klímu. Je potrebné sa oveľa viac zamerať na tzv. “triednické hodiny” – dať priestor deťom rozprávať sa aj s vami ako ich učiteľom/rodičom o tom, čo sa deje, aké majú z toho pocity, zodpovedať všetky ich otázky. Učiteľ/rodič by mal byť v tejto krízovej situácii viac vychovávateľom, ako pedagógom. Stav, v ktorom sa nachádzame, pôsobí psychologicky veľmi podobne ako vojnový konflikt – preto je potrebné najmä zachovať pokoj, rozvahu, povzbudiť deti, dať im pocit bezpečia, ktorý sa dá budovať práve tým, že im dáte priestor na otázky, diskusiu, vyjadrenie emócií. Zapojenie detí do rôznych aktivít a kreatívnych činností môže len pomôcť. Nebojte sa teda venovať špeciálne úlohy aktuálnej situácii a jej vysvetleniu – prečo sa to deje, čo to znamená a hlavne deti uistite, že dospelí majú situáciu pod kontrolou. To, čomu sa snažíme predísť, je nielen pandémia koronavírusu, ale aj následná druhá vlna pandémie úzkosti a strachu.

 

V prípade, že budete mať daľšie zaujímavé učebné materiály, neváhajte nám ich posunúť, radi sa o ne podelíme cez našu stránku aj s daľšími učiteľmi a rodičmi – môžte sa nám ozvať na redakciavlcata@gmail.com alebo priamo cez náš facebook.

Za podnety a niektoré učebné materiály ďakujeme facebookovej skupine Zavretá škola.