Vĺčatá.sk
Hranie sa môže vzdelávať

Nájdite vhodnú hru pre svoje dieťa

Praktické rady pre rodičov

Dali sme dohromady zopár praktických rád od spoluzakladateľky Edulienky Mirky Kiripolskej, ktorá je aj garantkou individuálneho vzdelávania a venuje sa domácim vzdelávacím skupinám už niekoľko rokov.

Články a blogy

Odborníci na domáce vzdelávanie: Nezamieňajme si rodiča s opatrovateľkou – rozhovor o tom, ako si nastaviť základné pravidlá a začať so vzdelávaním doma

Menujeme vás ministrom školstva tejto chvíle – povzbudzujúci blog pre rodičov

Rodinná rada

Milí rodičia a učitelia, vyzerá to, že nepôjde iba o pár dní, ktoré treba prežiť. Pôjde o minimálne dva týždne, počas ktorých budú musieť prežiť hlavne rodičia, ktorí nie sú zvyknutí na nový učiaci sa režim. O deti teda obavy nemám, skôr o dospelých, na ktorých sa to teraz zosype. Je čas na vytvorenie Rodinnej rady.

Stanovte si pravidlá spoločného fungovania doma. Ste doma všetci a všetci sa musíte podieľať rovnakou mierou na chode domácnosti, každý má svoje práva a povinnosti.

Stanovte si časový režim, v akom budete fungovať a dodržiavajte ho striktne.

Neriešte učenie, toto je len začiatok, treba nastaviť systém a klímu. Tu nejde o bežnú OČR, kedy viete, že dieťa je za týždeň OK. Máte doma zdravé deti, vonku mimoriadnu situáciu, zmenu režimu, reálne žiadnu pomoc a neviete, ako dlho celá situácia potrvá. Viac rácia, menej emócií je to, čo v tejto chvíli bude potrebné.

Ako na Rodinnú radu

Zvolajte dnes Rodinnú radu. Poproste deti, nech urobia na dnes večer pozvánky a na chladničku nech vytvoria plagát  – Oznam o konaní Rodinnej rady : kedy, o koľkej, kde, čo si má kto priniesť. Vyzvite svoje deti, aby celú vec organizačne zabezpečili. Pripravili priestor, čaj, papiere na zapisovanie, perá… V tomto čase si Vy pripravte súhrn povinností, ktoré je v domácnosti potrebné počas dňa robiť. Stretnite sa spolu v danom čase s napríklad týmto programom:

Poďakujte deťom za prípravu.

Poinformujte o situácii, ktorá nastala a aké sú jej dôsledky.

Popíšte, čo Vás všetkých v najbližšie dni čaká a v čom spočívajú najväčšie výzvy – zmena režimu, dlhý spoločný pobyt a riziko konfliktov, riziko ochorenia, obmedzenie pohybu, práca rodičov z domu a potreba kľudu, plnenie si  školských povinností… ( spíšte si výzvy, aby všetci aj vizuálne vnímali ich naliehavosť.

Poinformujte o povinnostiach, ktoré je potrebné doma robiť ( spíšte ich v bodoch) a nechajte všetkým  čas na premyslenie do zajtra večera, do 2. zasadnutia Rodinnej rady, kto by sa na čom mal podieľať.

Poproste deti, nech vytvoria dozajtra ideálny denný časový režim, v ktorom by ste mohli všetci fungovať a premyslia si pravidlá, ktoré by pomohli vytvoriť vzájomne rešpektujúce prostredie.

Poďakujte všetkým za účasť a keďže deti majú teraz svoje zadania, povedzte im, že radi tentokrát upracete priestor po Rodinnej rade.

Večer pred spaním deťom obaja prečítajte rozprávku, aby cítili, že ste tam iba pre ne. Alebo to urobte úplne inak, tak, ako to cítite a chcete Vy. Začnite dnes.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu