Kontroverzné a radikálne politické hry od Molleindustria

Existujú počítačové hry s jednoznačným politickým názorom? Vedia byť takéto hry dokonca až radikálne? V tomto článku sa pozrieme na pár vtipných príkladov.

Nezávislé videoherné štúdio Molleindustria sa samo označuje ako “guerillové”. V protiklade k herným titulom s miliónovými rozpočtami totiž vytvára jednoduché a bezplatne dostupné flashové hry, ktoré prezentujú ich ľavicový a antiglobalistický pohľad na svet.

 

Radikálne hry

A naozaj, po dohratí hier od Molleindustria nemáte problém pomenovať, čo tomuto talianskemu vývojárskemu štúdiu na našej civilizácii vadí. Náboženský fanatizmus, postkolonializmus, bezbrehá chamtivosť alebo exploatácia chudobných častí planéty sú len časťou tém, ktoré vo svojich hrách pranierujú. Občas idú ďaleko za hranicu realizmu a s ich názormi sa dá ľahko nesúhlasiť – ako sme naznačili v nadpise – ich hry sú kontroverzné a radikálne.

 

V hre Oiligarchy napríklad ovládate americkú ropnú lobby. Ťažíte v chránených oblastiach doma aj v zahraničí, ničíte miestne ekosystémy aj populáciu. Každé štyri roky darujete financie demokratickej aj republikánskej predvolebnej kampani, aby ste neskôr mohli cez svojich ľudí v Kongrese ovplyvňovať dane, zákony ale aj zahraničnú politiku – napríklad podporili inváziu do Iraku. Zaujímavá je tu práca s obtiažnosťou – hra je po úvodných kolách až podozrivo ľahká – zisky z ropy sa vám len hrnú a na propagandu toho zas až tak veľa neminiete. Štúdio vám tak naznačuje, aká až mocná je big oil lobby – a že jej koniec môže priniesť len vedecký pokrok v oblasti zelenej energie alebo celková zmena konzumného rozmýšľania.

 

Hra Unmanned je esejou alebo básňou o živote pilota útočného drónu. V jednoduchých animovaných obrazovkách si prežijete bežný deň operatívneho pracovníka, ktorý z púšte kdesi v Texase kontroluje robota lietajúceho niekde v Iraku. Je len na vás, či sa pri rannom holení zamýšľa o sivej morálnej zóne, v ktorej sa ako armádny príslušník pohybuje, alebo o tom, ako sa večer zahrá so synom násilnú videohru. Unmanned patrí k tým subtílnejším a menej politickým hrám od Molleindustrie a dokazuje, že štúdio by sa nestratilo ani v bežnom, aspoň trochu politicky korektnom, sektore.

 

The Best Amendment

Názov hry The Best Amendment odkazuje na druhý odsek Americkej ústavy, v ktorom stojí, že každý američan má právo nosiť zbraň. Hra začína pozoruhodným citátom viceprezidenta National Rifle Association: “Jediné, čo zastaví zlého človeka so zbraňou, je dobrý človek so zbraňou.”. Ovládate v nej panáčika pripomínajúceho biely kostým kuklux klanu (dobrého) a strieľate po panáčikoch v čiernych kostýmoch kuklux klanu (zlých). Jednoduchá a svižná hra má za úlohu len tri veci – uraziť vás, zabaviť a donútiť sa zamyslieť.

 

A na koniec – Phone Story je hra, ktorú si zahráte iba na svojom Android telefóne – z obchodu Apple Store bola totiž odstránená. Prečo? Kritizuje exploatáciu (nielen) africkej detskej populácie v baniach na vzácne kovy, z ktorej je často obviňovaný aj tento americký gigant. Po dramatickom prijatí sa hry zastali viaceré médiá a vývojári sa nakoniec rozhodli všetky zistky venovať obetiam podobných praktík. Štúdio tak okrem upozornenia na problém pomáha aj v praktickom slova zmysle.

 

Je ich viac, ale…

Ak vám tieto hry neprídu dostatočne radikálne a kontroverzné, určite sa prekliknite aj na ústrednú stránku Molleindustrie. Stretnete sa s titulmi, ktoré bez škrupúl tématizujú sexuálne škandály cirkví, hry, za ktoré bola vývojárom vyhlásená fatwa, alebo hry, ktoré sa otvorene posmievajú homofóbom či šovinistom. Pre zameranie Vĺčat sú radikálne až príliš, ale možno  rozšíria vaše obzory.

 

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.