+ Plusy
  • originálny koncept ovládania
  • zábavný spôsob, ako sa donútiť hýbať
  • pre dvoch hráčov
  • zvládnuté „učenie“ hráčov – priložené videá, rozkúskovanie zložitých tancov
- Mínusy
  • aplikácia vás neupozorní, ak ste omylom pustili mobil alebo ho nesprávne držíte
  • niektoré tanečné prvky sa bez predošlého videnia na videu nedajú podľa navigovania predviesť
platformy
žánre
témy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Bounden – tanečné choreografie vo dvojici

Niektorí tvorcovia mobilných hier sa snažia využiť potenciál smartfónových zariadení ukrytý v ich špeciálnych funkciách, ako je fotoaparát, GPS alebo gyroskop. A práve gyroskop – zariadenie na zistenie pozície či naklonenia telefónu – využíva aplikácia Bounden jedinečným spôsobom.

Bounden je nezvyčajná, no zároveň výnimočná hra pre dvoch hráčov na jednom telefóne. Slovo bounden znamená zviazať alebo spútať. V tomto prípade púta pri tanci dve osoby, ktoré medzi sebou držia telefón. Aplikáciu vyvíjal Game Oven v spolupráci s Holandským národným baletom.

Princípom hry je povinnosť oboch zapojených hráčov držať sa jedného konca mobilu. Po úvodnej kalibrácii, vyrovnaní telefónu do správnej horizontálnej polohy, sa spustí hudba a hra začína. Na obrazovke mobilu sa vytvorí statická lopta s kurzorom na jej povrchu. Hráči otáčaním mobilu posúvajú kurzor po povrchu lopty a „zbierajú“ vyznačené miesta.

Hore opísaná aktivita sa deje na obrazovke mobilu. V reálnom svete sa však dvaja ľudia len nešikovne držia telefónu a skrúcajú sa do smiešnych pozícií.V aplikácii sa body na lopte od seba občas líšia. Niekedy je nutné mobil otočiť vo vodorovnej osi, čo má za následok tancovanie dvoch ľudí dookola. Inokedy sa vyznačená trasa ukazovateľa dá prekonať len postupnou piruetou oboch hráčov či presunutím jedného partnera za chrbát toho druhého, pričom obidvaja sa musia držať mobilu.

Bounden zo začiatku veľmi zrozumiteľne vysvetľuje svoje princípy na názorných kratších úlohách a až po ich absolvovaní sa odomknú ďalšie (skutočné) tance. Tých je vrátane nácviku spolu osem a odomykajú sa výhradne len po zdolaní predošlého. Čo, samozrejme, nie je jednoduché, pretože niektoré z choreografií sú časovo obmedzené a nútia tak hráčov prispôsobovať sa hudbe.

Presne tak, prispôsobovať sa. Nie je to len o ponáhľaní, naopak, aplikácia vašu hru preruší, ak ste na tanec prirýchli.

bounden1

Zo začiatku je baletná elegancia len ilúziou. Začiatočníci budú hľadať jednoduché cesty, ako s kurzorom na lopte pozbierať všetky vyznačené body. Ladnosť pohybov pôjde bokom a niektoré pozície sa stanú doslova slepými uličkami. Cieľom hry však nie je dosiahnuť smejúci sa uzol dvoch ľudí. Preto na riešenie týchto problémov pridali vývojári ku každému tancu do aplikácie odkaz na video. Youtube obsahuje názornú ukážku, v ktorej choreografiu predvedú profesionálni tanečníci z Holandského národného baletu.

Zložité tance sú taktiež rozdelené do menších, niekoľkosekundových sekvencií. Po ich zvládnutí sa diely spoja do celku a dvojica ich musí predviesť od začiatku do konca bez chýb. V prípade pomýlenia sa však tanec nepreruší a až na konci hry vám aplikácia vyznačí, ktoré diely choreografie ste nezvládli. Vaše hranie sprevádzajú aj jednoduché správy, upozorňujúce na príliš rýchly či pomalý pohyb.

Aplikácia je preložená do množstva jazykov (nie však SK alebo CZ), nie je problém jej však porozumieť aj bez čítania inštrukcií. Je preto vhodná pre akúkoľvek vekovú skupinu. Hravým spôsobom rozvíja koordináciu tela, motoriku a buduje vzťah k spoločenským tancom. Komplikácie by mohli nastať pri veľkom výškovom rozdiele medzi hráčmi, inak je naozaj vhodná pre všetkých. Nadšene ju odporúčam.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.