+ Plusy
  • nenáročné
  • aj pre najmenšie deti a dievčatá
  • vysoká estetická úroveň
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Playstation Store

Flower – niekedy je najjednoduchší nápad ten najlepší

Vo Flower ovládate prúd vetra – vánok, ktorý sa preháňa po kopcoch a údoliach a so sebou nesie okvetné lístky z už opelených kvetín k ďalším a ďalším rastlinkám. Veľmi jednoduchý herný princíp je ihneď pochopiteľný aj pre tie najmenšie deti.

Niekedy je najjednoduchší nápad ten najlepší, povedali si tvorcovia minimalistickej hry Flower. Kým kolegovia z konkurenčných spoločností vsádzajú na stále komplikovanejšie herné svety a mechanizmy, Flower je inšpirovaná niečím takým bežným, ako je vietor opeľujúci kvety na šírych poliach. Vo Flower ovládate prúd vetra – vánok, ktorý sa preháňa po kopcoch a údoliach a so sebou nesie okvetné lístky z už opelených kvetín k ďalším a ďalším rastlinkám. V podstate veľmi jednoduchý herný princíp – navigovanie priestorom k cieľu – je ihneď pochopiteľný aj pre tie najmenšie deti. Osvojiť si ovládanie im bude chvíľu trvať, Flower je totiž celkom náročná hra na jemnú motoriku, ale zábavná od prvého momentu. Deti intuitívne naučí, ako ovládať vietor a viesť ho od kvetiny ku kvetine.

Vďaka funkcii Sixaxis, ktorá umožňuje snímať pohyb ovládača v priestore, sa Flower ovláda netradične: nie stláčaním šípok a ovládacích tlačidiel, ale jemným nakláňaním celého ovládača dopredu a do strán. Práve tento mechanizmus je zdrojom najväčšej zábavy. Vánok vo Flower neovládate sprostredkovane, ale akoby ste vy priamo boli jeho súčasťou. Vaše pohyby sú pohyby vetra.

Dôležitým aspektom je výchovný a environmentálny odkaz hry Flower. Pre mestské deti dnes nemusí byť úplne jasné, že kvetiny šíria svoje semienka vetrom. Flower nevysvetľuje, ani sa nesnaží poučovať, jej zámer je však jednoznačný. Na začiatku hry sa ocitáte v ponurom mestskom byte uprostred sivého veľkomesta. Nikde žiadna zeleň, všade len hukot áut a verejnej dopravy – okrem zopár vädnúcich rastliniek v malých črepníkoch za oknom. A zrazu sa vám sníva, že každá z týchto rastliniek je obrovskou lúkou kdesi za mestom, v prírode. Tieto krehunké rastlinky v kvetináčoch reprezentujú úrovne hry. Po dokončení každej úrovne rastlinka rozkvitne a do vášho mestského sveta vnesie trochu farby. Sivasté mesto, ktoré navštevujete po každom úspechu, sa mení a stáva sa príjemným pre život. Posledná úroveň sa potom odohráva priamo v rámci betónovej džungle, medzi mrakodrapmi a sklenenými vežami, ktoré pomáhate rastlinami skrášľovať a meníte na krajší svet.

Takto hra deťom ukazuje, že môže byť príjemné tráviť čas v prírode a snažiť sa dbať o životné prostredie. Vytvára zdravú náklonnosť k zeleni a stavia ju do opozície voči bezbrehej zástavbe, čím jasne tlmočí svoj environmentálny odkaz. Flower má v sebe akýsi nádych pokoja. Je veľmi príjemne graficky spracovaná, s vánkom lietate nad rozličnými prostrediami – lúkami, poliami aj pláňami s občasným stromom. Trávy a klasy sa pred vánkom uhýbajú a rozchádzajú, okvetné lístky vo vetre tancujú a tvoria veľký, pestrofarebný kŕdeľ plný pohybu.

Všetko je potom doplnené upokojujúcou a nevtieravou klavírnou hudbou. Každá kvetina, ktorú vánkom pohladíte, vydá iný klavírny tón a tieto tóny potom tvoria harmonický súzvuk. Doplňujú ho dychové nástroje a zvonkohry zavesené v korunách stromov, ktoré vytvárajú dojem hravého šantiaceho vetra.

Vo Flower nejde o ohrozenie, ani o to sa niekam ponáhľať. Hra svojou nenáročnosťou a mierumilovnosťou preto osloví najmä dievčatá a menšie deti. A pre rodičov môže predstavovať prvé kroky k zblíženiu sa s hrami. Ani sa nenazdajú a deťom nenápadne navrhnú, že už je s hraním rad na nich. Flower bola vo svete prijatá veľmi priaznivo. Kritici dlho diskutovali, či ide o hru, interaktívny zážitok, alebo dokonca o digitálne umenie. Každopádne sa Flower radí medzi najpozitívnejšie hodnotené tituly naprieč viacerými rebríčkami. A aj vďaka relatívne krátkej dobe dohrania ide o nezabudnuteľný a intenzívny zážitok.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.