+ Plusy
  • intuitívne ovládanie
  • vizuálne spracovanie a hudba
  • originálna mechanika hlavolamu
- Mínusy
  • existuje len jeden spôsob, ako vyhrať úroveň
  • pomer cena/doba hrania je trochu nevyvážený
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Monument Valley – potrápte mozgové závity v čarovnom prostredí

Najkrajšia mobilná hra a zároveň jednoduchý hlavolam, hracia skrinka a neskutočné, interaktívne obrazy. Vstúpte do sveta, ktorého geometrické pravidlá pripomínajú ilúzie maliara M. C. Eschera.

Hlavnou postavou hry Monument Valley je princezná menom Ida. Ocitá sa na podivných levitujúcich platformách, niekde v oblakoch nad inak prázdnym svetom. Tieto platformy sú prepojené rôznymi cestičkami a Idiným cieľom je dostať sa po nich na koniec úrovne. Niektoré cestičky sú však pohyblivé a je možné ich otáčať či posúvať. Jedine otočením do tých správnych polôh sa Ida dokáže dostať do cieľa.

Logické úlohy v Monument Valley sú postavené na známej ilúzii – paradox dvojrozmerného zobrazenia trojrozmerných objektov. Úrovne miestami pripomínajú obraz cyklického schodiska, na ktorom sa dá neustále schádzať len smerom dolu. Riešenie úrovní dá zabrať priestorovej predstavivosti, ale vyžaduje aj pamäť či všímavosť. Dieťa si teda precvičí rozličné schopnosti.

screenshot2

Vizuálne stvárnenie je úžasné a presvedčí vás, že hry sú už definitívne súčasťou umenia. Nezaostáva ani zvuková stránka, hrať Monument Valley bez hudby by bola obrovská chyba. Po prekonaní prekážok sa ozve melódia, ktorá vás ubezpečí, že na to idete správne. Zároveň sa pri otáčaní cestičiek ozývajú zvuky ako z hracej skrinky. V spojení s čarovným svetom to vytvára krásnu, snovú atmosféru. Nehovoriac o úrovniach, ktoré žiaria farbami, a ich surrealistickej štruktúre.

Príbeh hry Monument Valley je podobne minimalistický ako jeho grafické spracovanie. Princezná Ida miestami stretáva tajomného ducha, od ktorého sa dozvedá, čo sa to vlastne deje. Na začiatku každej úrovne sa tiež objaví prológ, ktorý objasňuje fragmenty záhadného deja. Deti však nebudú potrebovať anglický jazyk na to, aby mali z hry radosť. Príbeh je podávaný tak, že nemá na hranie zásadný vplyv.

screenshot4

Jedenásť úrovní sa však môže na podobnú hru zdať málo. Obzvlášť, keď ide o logické hádanky, ku ktorým sa po vyriešení už neoplatí opakovane vracať. Je tu síce možnosť kúpiť si rozšírenie Forgotten Shores, v ktorom sa nachádza ďalších osem úrovní, no lepšie by možno bolo, ak by už pôvodná hra mala tento rozsah. Čoskoro sa však pravdepodobne dočkáme balíčka, v ktorom si bude možné kúpiť obidve hry za zníženú cenu.

Hra je obsahom vhodná pre deti od troch rokov, zabaví však skôr starších. Je to najmä kvôli nutnosti využitia priestorovej predstavivosti pri prekonávaní ilúzie trojrozmerného sveta. Monument Valley je zmysluplná a pokojná hra, ktorá nevyžaduje dlhodobú časovú investíciu. Môže byť dobrou vstupnou bránou aj pre ľudí, ktorí doteraz o hry nemali záujem.

Na záver malá pikoška. Hre Monument Valley sa síce darilo od spustenia predaja, no naozajstný úspech zažila až po tom, ako sa objavila v známom seriáli House of Cards, kde ju chvíľu nešikovne hrala hlavná postava.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu