Rozprávky pre najmenších už nehrajú len z CD prehrávača, deti ich môžu počúvať aj cez podcasty

Z pohodlia detskej izbičky sa dostanete na koncert Antonína Dvořáka, vydáte sa na cestu do Egypta, spoznáte nových priateľov a objavíte svet kúzelných rozprávok.

Pár minútové podcasty pre najmenších si môžete vypočuť v rodinnom kruhu a po vypočutí sa otvára priestor na rozhovory o danej téme. Vymyslite spolu s deťmi tematické aktivity, napríklad nakreslite k príbehom obrázok, alebo si zaujímavosti zapisujte a vytvorte vlastný kvíz.

Bublina číta deťom

Obľúbený detský časopis určite poznáte. Ich podcast vás vezme skrz cestopisy na výlet do Egypta, do ďalekého Taiwanu alebo dokonca aj do kúzelného sveta rozprávok. Podcast má zatiaľ len jednu sériu, ktorá vznikla počas začiatkov pandémie, ale autori už čerstvo oznámili, že je na ceste je aj druhá séria.

Dostupné na: Spotify, Google Podcasty, Anchor

Čítame si s Mimi

Mimi je naozajstné dievčatko, ktoré číta svoje obľúbené rozprávky. Detskí poslucháči, tak ľahko nadobudnú pocit, že im v izbičke číta ich rovesníčka. Mimi má na rozprávky skvelý vkus. Detskí kamoši vďaka nej spoznajú spisovateľov a spisovateľky ako Roald Dahl, Astrid Lindgren, Maja Lunde, David Walliams alebo aj známu slovenskú spisovateľku Gabrielu Futovú.

Dostupné na: Spotify, AudioLibrix, Anchor

Klasika pro děti

Vneste si do domu trochu kultúry. Pohodlne sa usaďte! Za pár minút vás totiž hudobno edukačný podcast vtiahne do krajiny muziky. Budete mať pocit, že sa vo vašej izbe odohráva súkromný koncert, kde prišiel samotný Antonín Dvořák alebo Piotr Iľjič Čajkovskij! Uchvátia vás nie len ukážky hudobných diel, ale naučíte sa rozpoznávať aj hudobné nástroje a jednotlivé hudobné obdobia.

Dostupné na: Spotify, Apple, České podcasty

Martinus

Slovenské kníhkupectvo pripravuje podcast pre malých aj veľkých knihomoľov. Pre malých poslucháčov sú určené epizódy s názvom Prečítam ti rozprávku, kde herci a herečky čítajú úryvky zo všemožných knižiek. Rozprávky nadobúdajú úplne iný rozmer, pretože títo umelci vedia meniť hlas tak na milión spôsobov! Spolu s deťmi budete so zatajeným dychom počúvať, ako sa vyrieši zápletka a ako vlastne príbeh skončí.

Dostupné na: Spotify, AudioLibrix

Rozprávky SME

V rozprávkach od SME si prídu na svoje všetci milovníci klasických rozprávok, či už tých od Pavla Dobšinského alebo Hansa Christiana Andersena. Svoj nezameniteľný hlas prepožičiava rozprávkam herec Slovenského národného divadla Robert Roth, ktorý vytvára kúzelnú atmosféru.

Dostupné na: Spotify, SME, Google Podcasty

Tomáš čte pohádky

Do čarovných príbehov vás vtiahne aj Tomáš, ktorý číta české rozprávky od Jozefa a Karla Čapka, či Boženy Němcovej. Spoločne s deťmi tak získate prehľad aj o českej detskej literatúre. Inšpirovať sa môžete aj samotným Tomášom, ktorý vytvoril podcast pretože sa učil pracovať s hlasom a zlepšoval svoj hlasový prejav. Aj vy s deťmi môžete skúšať prerozprávať príbehy, meniť tón a intenzitu hlasu alebo napodobňovať rôzne zvuky. A zmysluplná zábava je na svete!

Dostupné na: Spotify, Google Podcasty, Apple

Zvídavec

Kratučké múdrosti zo sveta ľudí, zvieratiek, rastlín a vecí. Za približne 3 minúty sa so svojim dietkom dozviete super zaujímavosť, nad ktorou potom môžete debatovať a rozvíjať svoju fantáziu aj hodiny. Podcast je v českom jazyku a pre niektoré detičky možno bude potrebné pretlmočenie od rodiča. Tento populárno náučný formát však pobaví celú rodinu. Tak schválne, tipnete si koľko vážil mozog Alberta Einsteina? A viete ako vzniklo slovo pexeso?

Dostupné na: Web, Apple, Spotify

Nastražiť uši a počúvať  tak trochu netradičné príbehy, kde sa fantázií medze nekladú môžete aj cez podcasty Rozprávky z Grmkova (Spotify, Apple) alebo Pohádky a rozprávky ZONA Detí (České podcasty, Spotify, Apple).

Ivana Syrovátková

Ivana študuje informačné štúdia v Prahe a zaujíma sa o využívanie technológií vo vzdelávaní. Rada číta, kreatívne tvorí a lieta po lesoch a horách.