Vpredošlom článku sme si predstavili hry, ktoré sú skôr “manažérskeho” charakteru. Inak povedané, cieľom v nich bolo kreatívne riešiť najmä logistické výzvy. V pokračovaní sa pozrieme na neobmedzenú kreativitu a hry, ktoré určitým spôsobom poskytujú oveľa viac možností kreatívne sa vyžiť, aj keď niekedy v rámci pomerne rigidných pravidiel.
Kreatívne myslenie
Špecifický druh limitácie, pripomínajúci napríklad šachové úlohy, predstavujú niektoré puzzle hry. Aj keď je obmedzení pomerne málo, sú prísne a nútia ku kreativite v nepružnom prostredí. Tieto hry používajú podobné princípy ako programovanie. Medzi najpopulárnejšie patria TIS-100, Shenzhen či Opus Magnum. Aj keď sa každá odohráva v inom prostredí, základný princíp – a to kreatívne riešiť výzvy s využitím logiky, majú spoločný.
Zaiste sa dá argumentovať, že každá puzzle hra určitým spôsobom rozvíja kreativitu. Niektoré sú ale skutočne priamo zamerané na myslenie mimo zabehnuté koľaje. Jednou, ktorá určite stojí za zmienku, je Scribblenauts. Hlavný hrdina vlastní čarovný denníček, ktorý dokáže vyčarovať, čo doň majiteľ napísal. Naprieč úrovňami mu hráči pomáhajú riešiť zadané problémy práve nápadmi, čo do denníka napísať. Druhou hrou je staršia Crayon Physics, v ktorej musia hráči kresliť rozličné fyzikálne pomôcky, aby dostali guličku z bodu A do bodu B.
Kreatívne kreslenie
Kreslenie ako také je zas námet mnohých online spoločenských hier. Pre väčšiu skupinu detí môže byť zaujímavý Drawfull 1 a 2, kde jeden kreslí a ostatní hádajú.Spôsoby ako hádanie prebieha sú pritom pestré a zábavné. Dá sa tiež ale siahnuť po veľmi jednoduchej online hre Drawzie s podobným princípom, akurát sa hrá s náhodnými súpermi, alebo trochu sofistikovanejšej verzii v podobe Skribbl. Za zmienku stojí aj experiment od Google s názvom Quick Draw!. Umelá inteligencia háda jednoduché skeče, ktoré má hráč nakresliť. Posledné tri spomínané hry sú zdarma a nie je problém si ich hneď spustiť.
Kreatívne skladanie
Do kategórie neobmedzenej kreativity môžeme zaradiť aj hry, v ktorých je cieľom postaviť nejaké vozidlo. Medzi najznámejšie patria vesmírne Kerbal Space Program a Space Engineers, kde sa stavajú rakety a vesmírne lode. Séria Car Mechanic Simulator (a jej motorková verzia) zas ponúka pestré možnosti vytvárať si vlastný tuning veľkého množstva áut.
Pri neobmedzenej kreativite nemôžeme opomenúť známy Minecraft, o ktorom sme napísali niekoľko článkov, a Roblox. Oba tituly sú aj platformami na tvorbu vlastných svetov (Minecraft) alebo priamo vlastných hier (Roblox).
Ak opustíme virtuálny svet, určite treba spomenúť Lego Mindstorms robotov, ktorých výroba nedávno bohužiaľ skončila. Ich obľúbenú alternatívu predstavuje Ozobot. To už ale opúšťame sféru hier a dostávame sa skôr k hračkám.