+ Plusy
  • motivuje k učeniu a skvelo rozširuje slovnú zásobu anglického jazyka
  • podporuje kreativitu pri rôznych spôsoboch riešenia úloh
  • zábavné aj pre pasívneho pozorovateľa
- Mínusy
  • chýba mód „voľného hrania“
  • ovládanie je miestami frustrujúce
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Scribblenauts Remix naučí deti angličtine

Hlavný hrdina Maxwell vlastní čarovný denník. Vie vďaka nemu vykúzliť čokoľvek, na čo si spomenie. Vydáva sa teda naprieč farebným svetom pomôcť svojim kamarátom v hre Scribblenauts Remix. Ide o milú, logickú zábavku, alebo o skrytý a premyslený tréning slovnej zásoby?

Scribblenauts Remix učí deti anglickému jazyku a rozvíja ich kreativitu. Postaví ich pred väčší či menší problém, ktorý je možné vyriešiť viacerými spôsobmi.

Hlavný hrdina vlastní čarovný denníček, ktorý dokáže vyčarovať, čo je doň vpísané. Naprieč úrovňami mu hráči pomáhajú riešiť zadané problémy práve nápadmi, čo do denníka napísať. Prostredie hry je farebné a vykreslené tak, aby apelovalo hlavne na detského hráča. Hra má v databáze množstvo pojmov a dokonca má aj funkciu automatických opráv v prípade, že sa pravopisne pomýlite. Úlohy variujú od jednoduchej, ako je zariadenie školskej učebne, po technicky náročnejšiu stavbu mosta cez jazero so žralokom.

scribblenauts_screen_03_934114287

Ich obtiažnosť je zväčša primeraná odporúčanému veku (11+), ale pri dohliadaní staršej osoby je možné k hre pustiť aj nižšie ročníky (7+). V rámci logických zadaní je pre mladších k dispozícii aj nápoveda, tá dokonca ani neprezrádza pointu riešenia. Dospelému človeku by žiadne zadanie nemalo robiť problém, no zaujímavá je už samotná zábava s denníkom a jeho úctyhodnou slovnou zásobou. Na niektorých vyčarených zvieratách vie Maxwell aj jazdiť (napríklad na žirafe, triceratopsovi či pande!).

Ide o nenásilnú formu motivácie učiť sa nové anglické slová„Ako sa po anglicky povie…?“ sa stane najčastejšie kladenou otázkou. Dieťa si takouto formou nielen precvičuje a rozvíja cudzí jazyk, ale aj prepája písanú a vizuálnu podstatu slov. Vďaka rôznym prístupom k úlohám sa u detí sčasti podporuje kreativita a schopnosť spoznať a riešiť problémy. Ovládanie postavičky Maxwella je bohužiaľ trochu nešikovné, prinútiť ho vyskočiť či použiť predmet je preto niekedy veľmi frustrujúce. Ťažisko herného zážitku je však našťastie na úplne inom mieste.

Scribblenauts Remix - ImageFarmScribblenauts 4

V hre nie sú úplne eliminované zbrane a agresivita. Slúži to však k dobru, lebo je možné ich uviesť do kontrastu s nenásilnými nástrojmi a možnosťami, ako problém rozlúsknuť. Napríklad taký lev, ak na to má príležitosť, napadne po vyčarovaní takmer každého živého tvora. Vieme teda zoologickú záhradu postaviť bez leva? Ako leva donútime, aby neútočil na ostatné zvieratká?

Pokiaľ dieťa objaví možnosť získať zbrane a podarí sa mu vďaka nim vyriešiť problém, podporme ho, aby zopakovalo úroveň ešte raz. V druhom prípade nech skúsi dieťa prísť na riešenie nenásilnou formou. Môžeme tak započať konverzáciu na tému, ako sa dajú konflikty vyriešiť bez ubližovania.

scribblenautsremix1-550x412

Zvieratá majú v hre často veľmi podobné modely. Papagáj a holub sa líšia len farbou, hovorme preto s deťmi o kategóriách a o všeobecných atribútoch vecí a zvierat, ktoré ich spájajú.

Niektoré zvieratá sú ihneď po vyčarovaní agresívne, či už voči ľuďom, alebo ostatným tvorom. Aj to je vhodná príležitosť porozprávať sa o tom, ako fungujú pudy a potravinový reťazec a prečo niektoré zvieratá útočia na ostatné.

Celkovo je Scribblenauts pútavá a prínosná hra pre každého mladého objaviteľa. Rodičom, ktorí chcú svoje deti priučiť angličtine aj pútavejšou cestou, príde naozaj vhod.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.