+ Plusy
  • Reálie na kartičkách majú prienik s mechanikami
  • Krásne spracovanie - ilustrácie a v digitálnej verzii aj zvuky
  • Nenásilná forma “pasívneho” učenia
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Steam Xbox One Marketplace Good old games Black Dragon

Wingspan, spoločenská aj digitálna hra v ktorej sa z vás stáva ornitológ

Pod krídlami jednoducho zvládnuteľnej spoločenskej hry sa ukrýva potenciál k náročným kombináciám a trochu nenásilného pasívneho učenia.

Digitálna verzia Wingspan je identickou prerábkou spoločenskej hry rovnakého názvu ( u nás však vyšla aj v českom preklade ako “Na křídlech”). Ide o takzvanú eurogame, typ ťahovej doskovej hry, v ktorej si hráči aktívne neubližujú, maximálne tak prekážajú. Stanete sa ornitológom, ktorý zbiera a katalogizuje kartičky vtákov. Tie samotné obsahujú množstvo reálnych informácií a sú na nich taktiež veľmi skutočne vyobrazené rôzne operence. Na vyloženie kartičiek je nutné zaplatiť vhodnou stravou a umiestniť vtáčikov do správneho prostredia. Už vyložené kartičky hráčom potom dávajú rôzne zvýhodnenia pri ďalších ťahoch a bonusy sa tak nabaľujú na seba s každým novým prírastkom do zbierky.
Aj napriek jednoduchým pravidlám sa radí Wingspan k zložitejším spoločenským hrám. Obe verzie sú vhodné až do počtu piatich hráčov, ale majú aj sólovú variantu. Digitálny Wingspan ponúka aj možnosť virtuálneho spoluhráča, online hru a možnosť sa pri obrazovke striedať. Rozdiely medzi digitálnou a fyzickou verziou rozoberáme nižšie v článku.

Prínos pre dieťa:
Obsahom je Wingspan vhodný pre akýkoľvek vek, no svojou náročnosťou pravidiel ho odporúčame, rovnako ako na krabici,od desiatich rokov. Hráči, ktorí nemajú predošlé skúsenosti s náročnejšími spoločenskými hrami môžu byť v počiatkoch čítania pravidiel zmätený. Digitálna verzia kopec mechanizmov ovláda za vás, no zároveň je o niečo ťažšie ju pochopiť bez nadhľadu, aký poskytuje iba fyzické rozloženie na stole. Ponúka aj ukážkovú hru s návodom, ktorá deti krok po kroku prevedie kolami a ich bodovým zúčtovaním.
Ako už môže byť z predošlého textu očividné, baviť bude trpezlivých, pozorných a strategicky zmýšľajúcich hráčov. A to hlavne takých, ktorí nemajú radi aktívne konflikty so svojimi spoluhráčmi.
Na kartičkách sa nachádza množstvo informácií, ktorých čítaním si pri fyzickej hre môžete krátiť čas. Tie sú: latinský názov, rozpätie krídel, realistická ilustrácia, skutočný jedálniček a prostredie v ktorom sa zobrazený druh nachádza. V digitálnej verzii sú informačné texty po zahraní karty dokonca predčítané a zároveň každá z nich vydáva realistický zvuk daného vtáčika. Bonusy, ktoré vtáky na kartách svojím majiteľom zaručujú sú dokonca priamo naviazané na ich skutočné vlastnosti. Môže sa vám teda stať, že ak vlastníte kukučku, zabezpečí vám bonus kladenia vajíčok do hniezd cudzích vtákov.
Čo hra rozvíja:
Poznatky o vtáctve
Obe, spoločenská aj digitálna verzia, obsahujú informatívne popisky na kartách, ktoré sme spomenuli vyššie. Digitálna verzia obsahuje aj vtáčie zvuky.
Stratégia
Postupnosť ťahov si vyžaduje dôkladné plánovanie, pamäť v ktorej si hráči tento postup uložia a počas ťahov vykonajú. V neposlednom rade, hráči, ktorí si všímajú svoje okolie vedia počítať aj s externými výhodami, ktoré ich môžu zastihnúť.
Jednoduché počty
Žiaci prvého stupňa si hlavne s fyzickou verziou tejto hry môžu precvičiť sčítavanie bodov, ktoré je nutné na konci každej odohranej partie. V prípade oboch verzií nastáva pred ukončením čas, kedy je výhodné si strategicky prepočítať, ktoré posledné ťahy zarobia najviac bodov a porovnať tieto možnosti medzi sebou.
Námety na diskusiu:
Čo si deti pamätajú?
Skúste sa po niekoľkých hrách detí opýtať, či si pamätajú latinský názov, potravu či zaujímavosť z textov na kartičkách aspoň o niekoľkých svojich obľúbených vtákoch a ak nie, nájdite ich a skúste si ich zapamätať.
Prienik mechaník a reálií
Ak vám to čas dovoľuje, skúste počas hry diskutovať, prečo sa asi dizajnéri rozhodli danému vtákovi dať špecifickú schopnosť. Jedným z príkladov je kukučka, ktorú spomíname v časti “Prínos pre dieťa”.

Počet hráčov: 1 až 5

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.