+ Plusy
  • Pestrý svet plný rôznych aktivít
  • Komunikácia s obyvateľmi
  • Možnosť spoločného hrania
- Mínusy
  • Náročnejšie začiatky
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Steam Xbox One Marketplace Playstation Store Black Dragon

Vyskúšajte si prevádzkovať vlastnú farmu v hre Stardew Valley

Chceli by ste vedieť, aké je to vymeniť rušné veľkomesto za pokojný vidiek? Stardew Valley je hra, ktorá vám tento sen umožní.

Vyhorený hlavný hrdina opúšťa prácu v korporácii, pretože zdedil pozemok po svojom zosnulom starom otcovi. Bolesť chrbta z neustáleho sedenia tak vymieňa za bolesť chrbta z neustálej práce v predklone a ocitá sa v roli farmára. Na farme má množstvo práce – pestovanie úrody, chov zvierat či vylepšovanie poľnohospodárskych stavieb.  Tiež môže prekročiť hranice farmy a preskúmať okolité jaskyne či lesy. Výber činností je dostatočne pestrý a zaručí vám niekoľko hodín zábavy v rozkošne animovanom svete mestečka Pelican.

Okrem sledovania jednoduchého príbehu, ktorý sa tiahne hrou, je tu možné nadväzovať romantické vzťahy, nájsť si celoživotného partnera a dokonca splodiť či adoptovať dieťa. Súčasťou spoločenského života je tiež začlenenie sa do miestnej komunity. Všetci obyvatelia majú svoje životné príbehy, ktoré vám postupne odhaľujú. Čím viac času s nimi trávite, tým viac toho o sebe prezradia. Vaše vzťahy s nimi sa prehlbujú, čo vám prinesie dodatočné výhody.

Prínos pre dieťa:
Dominantným prvkom hry je plánovanie a tréning strategického myslenia. Ktorú odrodu sa oplatí nasadiť a následne predať? Do čoho radšej investovať, do kurína alebo skleníku? Tieto otázky si budete musieť skôr či neskôr zodpovedať. Každé jedno ročné obdobie so sebou prináša nové prekážky. Najdôležitejšia je príprava na zimu. Počas nej nič nerastie a vy budete potrebovať finančnú rezervu na údržbu farmy.
Príjemne zjednodušené podanie prác na farme tiež v deťoch vyvolá prirodzený záujem o kultiváciu rastlín, botaniku, agrokultúru alebo aj divokú prírodu. Keď budú nabudúce na návšteve na vidieku, od tabletu ich možno odtrhne taká jednoduchá vec, akou je sadenie kukurice.
Stardew Valley je distribuovaný v anglickom jazyku. Základná znalosť angličtiny je dostačujúca na to, aby si deti hru užili. V prípade PC verzie je tiež k dispozícií čeština.
Čo hra rozvíja:
Plánovanie
Každý deň si treba dôkladne premyslieť a rozhodnúť sa, čo má prioritu
Zvedavosť
Mesto a jeho obyvatelia ukrývajú zaujímavé príbehy
Základy podnikania
Dieťa si urobí predstavu o fungovaní väčšieho statku a rozpočtovaní
Námety na diskusiu:
Život na vidieku
Bývanie na dedine alebo v meste. Výhody a nevýhody.
Manželstvo
Získané práva, predstava ideálneho manželstva. Registrované partnerstvá.
Práca s financiami
Ako ušetriť peniaze? Lepšie plánovanie, využitie zľavových kupónov atď.

Počet hráčov: 1 – 4

Marcel Omamik

Marcel študuje odbor Teória digitálnych hier na masmediálnej fakulte v Trnave. Jeho prvou hrou bola The Longest Journey, vďaka ktorej si vytvoril návyk na point-n- click adventúry. Digitálne hry berie ako jeden z nových spôsobov ako vyrozprávať príbeh.