Testujeme rodičovský zámok SecureTeen Parental Control

SecureTeen Parental Control poskytuje množstvo funkcií, pomáhajúcich rodičom nastaviť mantinely využitia smart zariadenia pre svoje deti. Potiera však akúkoľvek príležitosť na budovanie dôvery.

Predstavíme si jeden z množstva rodičovských zámkov ponúkaných na Android markete. SecureTeen Parental Control poskytuje množstvo funkcií, pomáhajúcich rodičom nastaviť mantinely využitia smart zariadenia pre svoje deti. Aplikáciu je nutné nainštalovať do zariadenia, na ktorom sa bude používať, povoliť jej práva administrátora a vytvoriť zaheslovanie. Ostatné funkcie je potom možné spustiť a manažovať na diaľku pomocou počítača.

Základnou funkciou rodičovského zámku je obmedzenie prístupu na webové stránky. V nainštalovanom balíku je už predvolené zablokovanie takých „samozrejmostí“ ako pornostránky, hazardné hry, násilie, obsah pre dospelých a zoznamky. Ale zoznam je možné rozširovať, buď všeobecnými voľbami (financie, hry, náboženstvo, lieky a pod.) pomocou kľúčových slov, alebo zablokovaním konkrétnych webových stránok.

secureteen

Aplikácia tiež ponúka zoznam dieťaťom navštívených stránok, na ktoré je možné sa prekliknúť a prezrieť si pohodlne ich obsah. Rodič má tiež prístup k zoznamu aktuálne nainštalovaných aplikácií na smart zariadení a ľubovoľne ich zaradiť do zoznamu blokovaných. Bez toho, aby bolo zariadenie pripojené na GPS, je možné sledovať jeho približnú pozíciu na mape. Časový údaj polohy telefónu je možné nastaviť na minimálne 8 minút.

Medzi zaujímavé funkcie patrí aj časový harmonogram, dovoľujúci rodičovi zablokovať v prehľadnej týždennej tabuľke používanie zariadenia po hodinách, táto funkcia je vhodná hlavne pre blokovanie zariadenia v škole či počas noci. Taktiež je možné nastaviť používanie na dennej hodinovej báze, dieťa tak má limit povedzme tri hodiny na každý deň. Blokovanie je úplné, žiadna iná funkcia telefónu sa nedá použiť, výnimkou sú volania na predvolené telefónne čísla.

SecureTeen Parental Control, ako už vyplýva z názvu, je zameraný na tínedžerov. Preto obsahuje možnosť kontroly sociálnej siete Facebook aj Instagram (momentálne v betaverzii). Aplikácia rodičov upozorní pri použití kľúčových slov v okne správ, statusoch či na podozrivé fotografie a pridaných priateľov. Vďaka zadávaniu vlastných slov je táto možnosť relatívne efektívna aj pre slovensky hovoriace domácnosti, no pri mojom testovaní mala aplikácia problém s interpunkciou. Celá táto funkcia stojí a padá na povolení prístupu do profilu sociálnej siete, na ktoré potrebujete meno a heslo užívateľa. Inými slovami, ak dieťa nechce, aby ste mali prístup k jeho profilu, nebudete ho mať. Vzniká tu otázka, či je teda nutné mať akúkoľvek aplikáciu na sledovanie Facebooku, ak s menom a heslom dokážeme rovnako tak kontrolovať jeho obsah.

SecureTeen má za úlohu automatizovať kontrolu a upozorniť len na prípady použitia zadaných slov (v prednastavenom anglickom jazyku sú to napríklad šikana, samovražda, sex…). Všetko sa, samozrejme, aktualizuje cez internet a tak je nutné prvotné nastavenia urobiť, kým je zariadenie online. Ostatné funkcie, ako alarm pri použití nevhodného slova, lokalizácia na mape alebo vzdialený prístup k histórii prehliadača, sú bez internetového pripojenia zbytočné.

Nejde o špionážny softvér, takže jeho existencia počas fungovania nie je zamlčaná a užívateľ si vie veľmi jednoducho zistiť, či je aplikácia aktívna. Dlho som premýšľal, ako vyjadriť moje pocity pri zistení, kam až dokáže zájsť kontrola a pravidlá rodičov. Čítanie správ, prístup k histórii prehliadania a pozícii zariadenia považujem už od určitého veku za prehnanú opatrnosť a narúšanie súkromia. Ak o tejto činnosti aplikácie dieťa vie, určite sa cez Facebook nebude vyjadrovať úprimne. Tieto funkcie sa rodičovi v programe nedajú zablokovať a tak sa potiera akákoľvek príležitosť na budovanie dôvery.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.