Vĺčatá špeciál: Aké spoločenské hry odporúčame? Prvá časť

Pokiaľ doma nemáte možnosť hrať sa s deťmi na počítačových zariadeniach, tieto hry môžu byť riešením, ako dostať kamarátov či rodinu za jeden stôl. Dá sa popri nich dokonca aj niečo natrénovať či naučiť.

Vianočný čas si zaslúži špeciálne odporúčanie. V redakcii Vĺčat máme radi hry všeobecne, je teda jedno či to sú hry na počítač alebo konzolu či tablet. No a samozrejme milujeme aj spoločenské hry.

dobble

Dobble

Dnes už legendárna hra na cvičenie postrehu. 55 kariet a na každej je 8 piktogramov. Medzi dvoma kartami existuje vždy jeden piktogram, ktorý je rovnaký. Precvičte svoju všímavosť a nájdite ho ako prvý. Dobble má hneď niekoľko spôsobov ako sa dá hrať. Výhodou je, že na vysvetlenie vám stačí desať sekúnd, karty nemajú rohy takže sa pomalšie opotrebujú a celá hra je zabalená v plechovej škatuľke.

Android (neoficiálna verzia)ios (nie v SR)Obchod Ihrysko

 

story-cubes

Story Cubes

Tieto obrázkové kocky mali pôvodne stimulovať tvorivosť na workshopoch pre mladých spisovateľov. Autor si totiž všimol, že piktogramy spúšťajú kreativitu efektívnejšie než písané slová, a tak sa rozhodol vytvoriť takýto nástroj.

Princíp hry je jednoduchý, deti hodia kockami a z náhodných obrázkov vyskladajú príbeh. Buď ho rozprávajú spoločne, dopĺňajú sa, súťažia o najlepšiu historku alebo zložia básničku či dokonca zarapujú.

Aj menšie deti, ktoré ešte môžu mať ťažkosti sa vyjadrovať, sú hravým spôsobom “postrčené” k tomu, aby sa prejavili.

Odporúčame prečítať si viac o tom, ako tento nástroj vznikol. Je to príbeh sám o sebe.

iOSAndroidObchod Ihrysko

 

2015-14-09-14-13-22-526-528-12-46773

Čierne historky

Táto hra je ideálna do auta, vlaku, lietadla a všeobecne na cesty. Celá herná plocha pozostáva len z jedinej karty.

Na jednej strane karty je detektívna zápletka, na druhej rozlúštenie. Hráč, ktorý si rozlúštenie prečíta, odpovedá ostatným len pomocou slov “áno”/ “nie”. Táto kartová hra je vykúpením od nudy počas dlhého cestovania. Deti sú tak zamestnané dedukciou a komunikáciou.

Originál na mobilné zariadenia je zatiaľ dostupný len v nemčine:

iOSAndroidObchod Ihrysko

 

dixit_odyssey

Dixit

Na tréning empatie odporúčame úžasné surealisticky ilustrované karty umelkyne Marie Cardouat. V hre sa využívajú na odkomunikovanie tajnej indície. Až pri tejto hre si overíte, či naozaj viete premýšľať ako vaši priatelia.

Android (neoficiálna verzia)iOS (nie v SR)Obchod Ihrysko 

Poznámka: Existuje podobná hra od Poľských autorov s názvom Mystérium, v ktorej však hráči spoločne riešia vraždu a pomocou “snových kariet” identifikujú vražednú zbraň, miesto činu a vraha.

Obchod Ihrysko

 

 

kolejka-game

Kolejka

Ak majú nové generácie, ktoré počas socializmu ešte neboli na svete pochopiť, čo to znamenalo čakať v rade pred obchodom, musia si skúsiť Kolejku (Rada pred obchodom po Poľsky). Hra po vydaní zožala obrovský úspech. Naozaj – ide o simulátor “čakania v rade” počas plánovaného hospodárstva. Hráči dostanú do rúk nákupný zoznam a potom musia svoju rodinu strategicky rozmiestniť do čakacích rád pred obchodmi. Popri vyčkávaní potom môžu zahrať špeciálne karty ako napríklad “Požičajte si plačúce dieťa od susedy, aby ste sa mohli predbehnúť na predné miesto.” alebo “Obviň figúrku pred tebou z kritizovania vlády a vyhoď ju z radu.”. Kolejku naozaj odporúčame, veď nie je lepšej skúsenosti, než tej vlastnej.

Obchod Ihrysko

 

Toto je prvý diel nášho špeciálu o spoločenských hrách, jeho druhú časť si môžete prečítať v odkaze.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.