Komu dať odber na YouTube. 7 českých a slovenských náučných kanálov, ktoré sa oplatia sledovať

Videá sú vhodným doplnkom k iným vzdelávacím materiálom a častokrát pomôžu pochopiť učivo v prípadoch, kedy študenti jednoducho danej téme nerozumejú.

Dejepis

Bol raz jeden človek

Zmienený kanál funguje na rovnakom princípe ako veľmi dobre známa séria Bol raz jeden život. Ako už jeho názov napovedá, venuje sa historickým témam od počiatku Zeme, cez príchod človeka a antiku až po Zlatý vek. Témy sú vysvetlené jednoduchým, výstižným, a hlavne zábavným spôsobom, vďaka ktorému si žiaci veľmi jednoducho dokážu zapamätať tie najpodstatnejšie veci z daných období. Jednotlivé videá sprevádza napínavé hudobné pozadie a príjemný hlas. Keďže sú videá staršieho dáta, animácia je trochu zastaraná. Videá sú určené skôr pre mladšie deti vo veku od 8 – 12 rokov.

Dejepis Inak

Mladá žena, Sandra Sviteková, vo svojich videách kreatívne spracováva širokú škálu tém z oblasti histórie. Okrem známych faktov zo školských lavíc sa tiež venuje rôznym zaujímavostiam, čím tento odbor zatraktívňuje. Prezrádza viac o pozadí vojnových konfliktov, ale aj o životoch diktátorov Hitlera, Stalina či Putina. Na kanáli sú vysvetlené aj „tabuizované“ témy, akými sú história menštruácie, antikoncepcie a mnoho iných. Sandra okrem toho reaguje aj na aktuálne dianie, ak má súvis s historickým kontextom. Kanál odporúčame deťom od 10 rokov a viac.

Slovenský jazyk a literatúra

Chymeros

Tento projekt má na svedomí spisovateľ a pedagóg Daniel Hevier. Najmä u väčšiny žiakov nie veľmi obľúbenú gramatiku a literatúru vo svojich videách spracúva naozaj originálnym spôsobom. Nielen „suchým“ vysvetľovaním, ale aj príkladmi zo svojej pedagogickej praxe a výbornými praktickými ukážkami, kde napríklad pri ohýbaní podstatných mien využíva pohyblivú figúrku a prirovnanie k „pádu“. Okrem toho Chymeros obsahuje rubriky: Ako (sa) učiť literatúru, Ústne svedectvá slovenskej literatúry s našimi súčasnými autormi či Mesto ako učebnica. Komunikácia Daniela Heviera zaujme i menšie deti, videá sú ale dobrým návodom aj pre učiteľov.

Apple tree studying

Tvorcami tohto náučného kanálu sú študenti, ktorí sa venujú predovšetkým rozboru rôznych literárnych diel z portfólia povinného čítania na stredných školách. Svoje videá obohacujú o rubriku Kto to bol, v ktorých sa diváci dozvedia informácie o známych osobnostiach. Videá sú komponované ako pomaly sa meniace ilustrácie súvisiace s analyzovanou knihou, doplnené príjemným a profesionálnym hlasom rozprávača. Nájdete tu aj také náročné diela, ako napríklad Zvieracia farma alebo Anna Karenina. Z našich končín sú tam spracované napríklad Ťapákovci či Tri gaštanové kone. Z osobností iste zaujme Steve Jobs či Stephen Hawking.

Veda

Edisco – videovýpisky

Názov edisco pochádza z latinčiny a znamená „učím sa dôkladne“. Videokanál sa podrobne snaží svojich sledovateľov naučiť vedomostiam z rôznych oblastí: histórie, matematiky či biochémie. Videá sa skladajú z jednoduchých ilustrácií, ktoré vystihujú tie najpodstatnejšie témy a zvyčajne nepresahujú dĺžku 10 minút. Bonusom je aj prehľadný web projektu, kde nájdete stručne vypracované poznámky z každej oblasti. Animácie vo videách opäť dopĺňa komentár autorov, aj keď videá spolu s poznámkami sú v českom jazyku. Pokrytie tém je naozaj široké a reflektuje potreby žiakov druhého stupňa i strednej školy. Pozitívom je, že kanál je pravidelne aktualizovaný o nový obsah.

Ekonómia ľudskou rečou

Ako už názov napovedá, svoje si tu nájdu nielen študenti a učitelia škôl ekonomického zamerania, ale každý, kto sa chce dozvedieť viac informácií z ekonomickej oblasti, potrebnej pre život. Mladý muž, ktorý za týmto kanálom stojí, pohotovo reaguje aj na rôzne problémy súčasnosti, rozoberá podnikové financie či bývanie. Dozviete sa vďaka nemu naozaj zaujímavé veci. Tie ocenia aj bežní ľudia, ktorým táto problematika nie je až taká blízka, napríklad: ako čítať výplatnú pásku, čo sú zmenky, mýty a fakty o socializme a mnoho iného.

Neskreslená veda

Ide o oficiálny český YouTube kanál vzdelávacieho projektu Otvorená veda. Zameriava sa predovšetkým na učenie tém z technických a prírodovedných odborov, ktoré sú skutočne veľmi rozmanité. Videá sprevádza ruka kresliaca rôzne ilustrácie súvisiace s jednotlivými témami (v origináli sa kanál volá NEZkreslená veda). Spracovanie tém je veľmi hutné a do videí sú vybrané naozaj tie najpodstatnejšie informácie, takže mozog nie je preťažený balastom. K efektivite obsahu pomáhajú aj české titulky. Na svoje si tu prídu najmä stredoškoláci a žiaci druhého stupňa.

Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si výber užitočných YouTube kanálov zo zahraničia alebo si pozrite tipy na ďalší slovenský audiovizuálny obsah so vzdelávacím potenciálom, ktorý je navyše aj zábavný.

Gabriela Paálová

Gabika vyštudovala slovenský jazyk a dejepis na Pedagogickej fakulte UK. Učí slovenčinu a dejepis na druhom stupni ZŠ. Momentálne je na materskej dovolenke s dvojročnou dcérkou a voľný čas najradšej trávi pri dobrej knihe, hre, kreatívnej činnosti alebo učením sa španielskeho jazyka. Rada si vyrazí do kina na skvelý sci-fi film. Jej najobľúbenejšia knižná séria je Harry Potter a najobľúbenejšia hra Zaklínač.