Rodičia sa vzdelávajú už aj cez podcasty. Vybrali sme tie, ktoré radia nielen o tom, ako si dávať pozor v online priestore

Pustite si do uší zaujímavé podcasty o online svete, výchove, ale aj o psychológii dieťaťa.

Vďaka svojej rôznorodosti sa podcasty stávajú najpopulárnejším mediálnym formátom. Viete ako na počúvanie podcastov? Počúvať môžete na akomkoľvek zariadení, či je to smartphone, počítač, tablet alebo aj televízor. Následne si vyberiete aplikáciu alebo platformu, ktorá vám najviac vyhovuje. Okrem toho, že si podľa svojho gusta zvolíte obsah, ktorý chcete počúvať, majú audio relácie aj množstvo ďalších výhod. Jednotlivé epizódy sú vždy zdarma, aj keď v mnohých sa nachádza reklama, môžete ich kedykoľvek zastaviť a dopočúvať neskôr. Audiorelácie sú vedené v uvoľnenom duchu a dodajú vám množstvo inšpirácie a povzbudenia diskutovať s deťmi aj o ťažšie uchopiteľných témach. V akejkoľvek oblasti je základom komunikácia medzi rodičom a dieťaťom. V článku sme pre vás vybrali podcasty, ktoré sa zameriavajú na digitálne rodičovstvo, technológie, vzdelávanie či psychológiu. Väčšina tém vám určite nebude cudzích a stretávate sa s nimi bežne. Máte však možnosť, nahliadnuť na ne aj z perspektívy iných rodičov a odborníkov.

Máma a táta na síti

Autentické rozhovory dvoch rodičov s odborníkmi a influencermi, ktoré vám do života prinesú množstvo užitočných rád, tipov a konkrétnych riešení problémov zo sveta digitálneho rodičovstva. Epizódy sú zostavené od všeobecných informácií ku špecifickejším. Získate tak základný vhľad do problematiky online sveta, prehľad dôležitých pojmov a následne vám diskutéri predstavia množstvo reálnych a detailných príkladov. Hlavnou myšlienkou podcastu je naučiť deti používať technológie zmysluplne, diskutovať s nimi, zaujímať sa o to, čo na zariadeniach robia, vybudovať si vzájomnú dôveru a v neposlednom rade si nastaviť pravidlá.

Dostupné na: Anchor, Apple, Spotify, Google podcasty

Hmmm od IPčko.sk

Ipčko je psychologická poradňa, ktorá denne pomáha stovkám ľudí. V ich otvorených a hĺbavých rozhovoroch sa naučíte, ako sa starať o svoje duševné zdravie, ako pracovať so stresom, ako komunikovať v rôznych situáciách. Porozumiete lepšie svojim pocitom, ale aj pocitom iných a hlavne nahliadnete do životných strastí mladých ľudí. Odborníci a odborníčky rozoberajú aktuálne témy. Jednotlivé debaty sú podložené výskumami a poznatkami z vedeckého bádania. Podcast sa vo veľkej miere zameriava na veľmi krehké témy a možno pre vás nebude každá epizóda ľahko počúvateľná.

Dostupné na: Apple, Spotify, Google Podcasty, PodBean

Na tenké Lince

Podobným formátom je aj český podcast, ktorý je spojením Linky bezpečia a Rodičovskej linky. V každej epizóde je prítomný odborník alebo odborníčka, ktorí vedú otvorené rozhovory. Okrem dielov zameraných na efektívne využívanie technológií alebo napoak nástrahy internetu, si môžete vypočuť aj možno ťažšie uchopiteľné témy. Nájdete medzi nimi napríklad: úzkosti, sebapoškodzovanie, poruchy príjmu potravy, coming out alebo inak aj priznanie k odlišnej sexuálnej orientácií, úmrtie v rodine a iné ťaživé témy, ktoré sa môžu vyskytnúť v životoch mladých ľudí, tínedžerov a detí. Je preto potrebné naučiť sa o nich citlivo a s pochopením rozprávať.

Dostupné na: Spotify, Google Podcasty, Apple podcasts

Eduworld

Eduworld je podcast o vzdelávaní a výchove. V každom dieli je prítomný odborný hosť alebo hostka z rôzneho odvetvia. Tematické zameranie je naozaj rôznorodé. Dozviete sa, ako na finančnú gramotnosť, ako budovať u dieťaťa vzťah k športu, alebo ako fungujú deti s poruchou autistického spektra. Rozhovory sú vedené v uvoľnenej atmosfére a sú vždy prepojené so situáciami, s akými sa stretávame dennodenne. Podcast ukazuje aké dôležité je vzájomné porozumenie a tolerancia.

Dostupné na:  Web, PodBean

Klik

Podcasty je o aktuálnych udalostiach vo svete IT technológií a médií. Veľa epizód je zameraných na nové technické vychytávky a na svoje si tak prídu rodičia s láskou k technológiám. Nájdete medzi nimi ale aj vecné epizódy pre laikov, v ktorých vám diskutujúci poradia, ako sa bezpečne pohybovať v online priestore. Vybrali sme pre vás epizódy: Ako odolať informačnému preťaženiu a online závislosti, Ako chrániť dieťa pred online predátormi, Etický hacker radí, ako si zabezpečiť svoje heslá a údaje. Podcast si pokojne môžete vypočuť aj so staršími deťmi a diskutovať nad jeho obsahom.

Dostupné na: Spotify, Apple, Google Podcasty

Cookies

Krátky 10 minútový formát, ktorý stihnete napríklad na ceste do práce. Za pár minút sa zoznámite aj so žiaľ nebezpečnou stránkou digitálnych technológií. Úlohou tohto podcastu, ale nie je vystrašiť vás. Autori stručne a pochopiteľne vysvetlia daný problém a poskytnú praktické riešenia v rámci kybernetickej bezpečnosti. Týka sa to najmä problematiky počítačových vírusov, ukradnutých hesiel, podvodov, úniku dát, hackerských útokov či vydierania.

Dostupné na: Spotify

V psychologickom podcaste Rodičovská posilovna sme pre vás vybrali epizódu O obrazovkách a ich vplyve na rodičov, deti a rodinný život s doktorkou informačných vied Michaelou Slussareff, ktorá sa podieľa na vedeckých výskumoch o pozitívnych a negatívnych vplyvoch technológií.

Špeciálne dávame do pozornosti aj epizódy podcastov, v ktorých debatoval psychológ Michal Božík, ktorý je jedným zo zakladateľov Vĺčatá.sk.

Klik špeciál: Bezpečnosť pri online hraní

Dopad sociálnych sietí na deti – 1. časť a 2.časť

ODBORNE NA SLOVÍČKO | VUDPaP.sk · Dopad sociálnych sietí na deti – 1. časť

ODBORNE NA SLOVÍČKO | VUDPaP.sk · Dopad sociálnych sietí na deti – 2. časť

O negatívach, ale aj pozitívach virtuálnej reality

NAHLAS O DEŤOCH | VUDPaP.sk · O negatívach, ale aj pozitívach virtuálnej reality

Pandémia a videohry

Zažilo vaše dieťa kyberšikanu?

NAHLAS O DEŤOCH | VUDPaP.sk · Zažilo vaše dieťa kyberšikanu?

Šikana – ako reagovať, keď sú deti jej svedkami?

NAHLAS O DEŤOCH | VUDPaP.sk · Šikana – ako reagovať, keď sú deti jej svedkami?

Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie vydáva dokonca až dva podcasty Odborne na slovíčko (Spotify, SoundCloud, Podmaz) a Nahlas o deťoch (Spotify, SoundCloud, Podmaz). Vďaka rozhovorom s odborníkmi získate potrebné informácie o duševnom zdraví, výchove, komunikácií, ale aj o inklúzií, či extrémizme.

Ivana Syrovátková

Ivana študuje informačné štúdia v Prahe a zaujíma sa o využívanie technológií vo vzdelávaní. Rada číta, kreatívne tvorí a lieta po lesoch a horách.