6 tipov, ako sa máte správne hrať digitálne hry s vašimi deťmi

Nenechajte sa hrať vaše deti samé. Hrajte sa s nimi! V tomto článku sa dozviete, ako na to priamo od Sinem Siyahhan, z Californskej štátnej univerzity.

Digitálne hry sú často diskutovaná téma. Či už v rodinnom prostredí, ale aj na akademickej pôde. Niektorí experti tvrdia, že hranie môže mať na správanie detí negatívne následky.

Viacero učiteľov tvrdí, že súčasné deti majú problémy so správaním. Najmä čo sa týka zachovania pokoja. Autorka knihy „The Big Disconnect“ Catherine Steiner-Adair, skúma vplyvy digitálnych médií. Tvrdí, že digitálne hry môžu pôsobiť ako silný stimul na detský mozog.

Čo si myslia experti?

Mnoho výskumníkov našlo u hier pozitívne benefity. Títo experti hovoria, že hranie posilňuje komunikačné schopnosti. Zároveň poskytuje množstvo príležitosti na zlepšenie vzťahu medzi rodičmi a deťmi.  

 

„Digitálne hry sú rozsiahle médium.“ hovorí Sinem Siyahhan, odborná asistentka z Californskej štátnej univerzity. Venuje sa skúmaniu vplyvu hier na edukáciu, zlepšenie a rozvoj komunikačných schopností u detí.

Siyahhanina rada rodičom je jednoduchá: nenechajte hrať vaše deti samé. Hrajte s nimi!

My sme už pre vás spracovali článok v ktorom odporúčame niektoré kooperatívne hry pre rodičov a deti.

Nasledujúce tipy vám poradia ako z tejto činnosti urobiť užitočnú a prospešnú aktivitu.

 

Tip 1: Vyberte si hru

Základná otázka znie:„Akú hru si vybrať?“ Rodičia môžu byť viac priklonení k takzvaným „edukačným“ hrám. Viacerí experti tvrdia, že vo väčšine prípadov sú takto označené kvôli marketingu. Preto by sa nemali rozlišovať na tie, ktoré naučia viac a ktoré naučia málo alebo nič. Mnohokrát záleží na tom, ako využijete potenciál hry vo svoj prospech.

Siyahhanine riešenie tohto problému znie: „Nechajte dospelých zvoliť hru. Hoci deti zvyknú byť viac skúsenejšie v tejto oblasti, nie vždy to môže byť vhodné. Takže vyberte takú, ktorá nielen spĺňa odporúčaný vek, ale vás aj nejakým spôsobom zaujala a chcete sa jej venovať. Môže to byť aj taká, ktorú ste samy hrali, keď ste boli mladší.

Rodičia tak majú možnosť ohodnotiť hry v predstihu, aby sa uistili, že nebudú ovplyvňovať hodnoty zaužívané v rodine. Je dôležité získať o nich čo najviac informácií, aby ste zistili, či vám vyhovuje ich obsah. Každá  má v sebe skrytú inú správu a učí rozdielne veci.

 

Tip 2: Striedajte sa

Nemusí sa to na prvý pohľad zdať ako správna voľba, ale ak hľadáte naplňujúci zážitok, vyhnite sa hrám pre viacerých hráčov. Siyahhan tvrdí, že tie pre jedného hráča poskytujú priestor na rozvoj a ponúkajú väčšiu mieru interakcie. Osoba bez ovládača sa môže pýtať rôzne otázky súvisiace s hrou prípadne komentovať momentálnu situáciu.

 

Tip 3: Rozprávajte sa

Mnoho rodičov odsudzuje digitálne hry a nevidia v nich potenciál, ktorý v sebe skrývajú. Ponúkajú viac než len zlepšenie logického myslenia alebo reflexov.

 

Postavia hráča do rôznych komplexných situácií, pri ktorých sa často musí rozhodovať. Tieto situácie sa dajú podrobenejšie rozoberať pomocou konverzácie. A to čo z nej následne vyplynie, môže neskôr využiť v bežnom živote.

 

Ako príklad môžeme nadviazať na populárny titul Pokemon Go. Dieťa sa mohlo pokúsiť chytiť svojho obľúbeného pokémona. Stalo sa, že mu utiekol. Z toho vyplýva ponaučenie, že nie vždy dostaneme to, čo chceme.

 

Dôležite je,  aby konverzácia plynula prirodzene a nenútili ste to.

 

pokemon go

 

Tip 4: Vymeňte si role

Väčšina detí dokáže hrať na takej úrovni, ktorú rodič nikdy nebude schopný dosiahnuť. To je ale dobré. Siyahhan poukazuje, že digitálne hry vytvárajú špeciálne príležitosti, kedy si rodičia a deti môžu vymeniť úlohy. Fakt, že rodičia vedia o nich menej, je prínos. Dostávajú sa do pozície žiaka.

 

Ak sa spýtate napríklad: „Čo sa teraz stalo?“ alebo „Čo nastane ďalej?“ povzbudzuje to dieťa k zlepšeniu komunikačných schopností. Snaží sa odpovedať na otázky, prípadne poradiť ako prekonať prekážku. Ak rodič nechápe, dieťa sa musí vžiť do pozície trpezlivého učiteľa.

 

Tip 5: Vytvorte si vlastný rituál

Urobte si z toho udalosť, na ktorú sa budete tešiť. Vytvorte si zvyky, ktoré tým budú sprevádzané. Môžete si rozdeliť úlohy, kto a čo má spraviť pred samotným hraním.

Experti sa zhodujú, že viacej detí je zhovorčivejších s ovládačom v ruke. Mnoho matiek zistilo, že komunikácia so svojimi ratolesťami je jednoduchšia počas hrania.

 

Tip 6: Nastavte si limit

Ďalšia otázka, ktorá sa opakuje, znie nasledovne: „Aký dlhý čas by mali moje deti tráviť hraním?“

 

Syiahhan tvrdí, že na to neexistuje žiadne pravidlo. Rodičia môžu zvážiť toto rozhodnutie na základe ich úsudku, rovnako ako pri pozeraní televízie či robení domácich prác. Rovnaký čas by mohol, ale nemusel, fungovať efektívne na každé dieťa.

Každá rodina by mala prísť s vlastnou, najlepšie fungujúcou, alternatívou.

 

Pôvodný autor: Allen St. John, link na pôvodný článok
Ak vás téma zaujala, pozrite si náš ďalší článok: Jak na hraní počítačových her s malými dětmi

Marcel Omamik

Marcel študuje odbor Teória digitálnych hier na masmediálnej fakulte v Trnave. Jeho prvou hrou bola The Longest Journey, vďaka ktorej si vytvoril návyk na point-n- click adventúry. Digitálne hry berie ako jeden z nových spôsobov ako vyrozprávať príbeh.