+ Plusy
  • Hráč sa pri hre trénuje v kombinácii matematiky, logiky a predvídania.
- Mínusy
  • pri hraní by mal byť s dieťaťom človek, ktorý má so šachom skúsenosti.
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Learn Chess: Keď dobrodružstvo s kráľom v skutočnosti naučí vaše deti šachu

Ak patríte k tým, ktorí nikdy nehrali šach, možno je načase aby ste dali šancu aspoň vašim deťom. Learn Chess ich postaví do úlohy kráľa a pozve ich do sveta, plného dobrodružstva.

Ak by sme na chvíľu zabudli na názov, na prvý pohľad by sme videli dobrodružnú adventúru s prvkami RPG. Learn Chess však patrí k sérii edukačných hier z dielne Dragonbox/Kahoot a bližší pohľad ukáže, že postavička sa od začiatku pohybuje po šachovnici. Hlavná postava – kráľ sa nachádza vo svete, ktorý vizuálnym stvárnením pripomína klasické fantasy prostredie. Ku kráľovi sa postupne pridávajú ďalšie postavy a vytvárajú tak jeho „armádu“.

Svet sa pomaly otvára a hráč sa môže voľne pohybovať a skúmať ho. Odmenou sú rôznorodé predmety, odomykajúce  ďalšie lokality, ale napríklad aj nové oblečenie pre svoje postavy. Dizajn mapy sa prispôsobuje repertoáru figúrok a prirodzene vytvára potrebu meniť ich podľa špecifických možností pohybu po šachovnici. Titul takýmto spôsobom nenásilne podsúva deťom prvé skutočné šachové partie. Zo začiatku je, samozrejme, ich oponentom iba zopár pešiakov. Rozloženie sveta ale postupne núti dieťa uvažovať viac strategicky. Výhra sa totiž čoskoro stáva dostupnou iba v prípade, že hráč naozaj využije všetky postavičky a ich kombináciu.

Prínos pre dieťa:
Titul je dizajnovaný tak, že šach vôbec nepripomína. Deti sa tým pádom prirodzene učia strategickému a logickému uvažovaniu nenásilným spôsobom.
Virtuálny šach obsahuje množstvo jednoduchých vysvetliviek v podobe kartičiek. Sú porozmiestňované po svete a sú na nich informácie o šachových figúrkach, spôsobe ich pohybu a o pravidlách šachu celkovo. Pri týchto informáciách je vhodná znalosť anglického jazyka.
Žánrovo Learn Chess pripomína dobrodružnú hru. Má preto potenciál zaujať rôzne typy hráčov- či už ide o trpezlivé a rozvážne deti, alebo „bojovníkov“.
Aj napriek tomu, že náplňou sú šachové súboje, spracovanie je vhodné aj pre menšie deti, pretože tu neuvidia žiadne násilné scény. Figúrky sú stvárnené ako sympatické a vtipné postavičky s charakteristickými hlasmi, ktoré sa podobajú tým rozprávkovým.

Čo hra rozvíja:
Logika
Šachové figúrky a ich obmedzený pohyb nútia deti premýšľať nad konkrétnymi situáciami a ich riešením.
Predvídavosť
Aj tie najzjednodušenejšie šachové partie nútia deti uvažovať minimálne nad jedným ťahom dopredu, inak figúrku stratia a znížia si šancu zvíťaziť a posunúť sa tak ďalej.
Trpezlivosť
Šach je, a vždy bol, o premýšľaní. Zbrklým spôsobom sa vyhrať nedá a dieťa si tak musí každý krok naozaj premyslieť.
Námety na diskusiu:
Strategické rozhodovanie
Opýtajte sa detí, či existujú v živote situácie, v ktorých sa vyplatí uvažovať ako „šachový hráč“ a prečo.
Správanie iných
Hovorte s potomkami o tom, či sa oplatí premýšľať nad tým, ako asi ľudia v niektorých situáciách zareagujú. Dokážeme ich správanie predvídať a prispôsobiť tak naše správanie?

Tomáš Farkaš

Tomáš vyštudoval masmediálnu komunikáciu na FMK UCM v Trnave, kde si neskôr urobil PhD. Posledných 15 rokov vyučuje na tej istej škole predmety Zvukový dizajn do digitálnych hier, Tvorba hudby do digitálnych hier a Autorské praktikum Zvuk. Je vášnivým hráčom od základnej školy, miluje field recording, sci-fi, horor, žáner RPG a všetko "Souls-like". Keby mohol, voľný čas by trávil v namodovanom Morrowinde. V súčasnosti ale najčastejšie hráva hry so svojou 8-ročnou dcérou.

Vĺčata majú nový domov

Impact Games a Vĺčatá sa spájajú pod značkou Impact Games

Náš obsah ďalej nájdete na blogu

gamifactory.eu