+ Plusy
  • viac módov pre kreativitu či prežitie
  • možnosť hrania s ostatnými hráčmi
  • nastavenie striedania sa dĺžky dňa a noci
- Mínusy
  • náročnejšie pochopenie úvodu hry
  • neprehľadný inventár
  • vyššie nároky na hardvér
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace

Ako by to vyzeralo, ak by nás vyslali do vesmíru objavovať nové planéty? Odpoveď naznačuje hra Space Engineers

Nedostatok kyslíka či surovín je jedna zo situácií, ktorá môže stretnúť hráčov počas osídľovania planéty, na ktorej práve pristáli.

Space Engineers otestuje nielen inžinierske zručnosti, ale aj schopnosť prežiť a prispôsobiť sa životu vo vesmíre. Vesmírna simulácia je hra, ktorá simuluje vesmírny výskum počas osídľovania planét nielen v našej Slnečnej sústave. Hráč sa v tejto stratégii stáva vesmírnym prieskumníkom a so svojou vesmírnou stanicou alebo loďou objavuje nové základne i suroviny potrebné na rozširovanie svojej stanice a zachovanie životných funkcií.

Virtuálny astronaut si vyberie planétu či asteroid, na ktorom chce pobudnúť. Zo začiatku mu pomáha pristávací modul. Spracováva suroviny na výrobu predmetov. poskytuje nástroje na ich tvorbu, ale aj dopĺňa energiu v podobe kyslíka či vodíka. Hra obsahuje dva základné módy. V kreatívnom si každý môže vyskúšať rozvíjanie inžinierskych schopností bez strachu z nedostatku surovín alebo úmrtia. Všetky technológie sú okamžite dostupné, výstavba je rýchla a hráč nemusí zháňať žiadne zdroje. Na začiatok je to preto dobrý spôsob, ako sa zoznámiť s hrou.

V móde prežitia si dieťa zase otestuje schopnosť riešiť náhle problémy či vyhľadávanie surovín nevyhnutných na prežitie. V tomto móde odporúčame začať hru na planéte Zem, kde netreba riešiť nedostatok kyslíka či privysokú teplotu a kde je jednoduchšie dostať sa k niektorým zdrojom.

Prínos pre dieťa:
Space Engineers oboznamuje dieťa s vesmírnym inžinierstvom a výskumom tak, aby si vedelo predstaviť, čo všetko tieto oblasti obnášajú.
V režime prežitia stratégia učí kriticky rozmýšľať a riešiť problematické situácie. Hráč začína budovať vesmírnu stanicu či loď od základu, čo ho núti rozmýšľať dopredu a premyslieť si každé rozhodnutie.
Titul je určený skôr pre trpezlivejšieho hráča. Nakoľko pochádza od českých vývojárov, rozumejú jej aj tí, ktorí nie sú v angličtine až takí zdatní.
Okrem dvoch základných módov existujú aj ďalšie scenáre. Napríklad, hráč môže začať na hotovej alebo čiastočne vybavenej stanici. Výhodou je, že dieťa si môže zvoliť či chce hrať samo alebo s viacerými hráčmi.
Čo hra rozvíja:
Kreativita
Spájanie a stavanie konštrukcií v kreatívnom móde umožňuje dieťaťu hľadať nové spôsoby, ako pospájať suroviny.
Riešenie kritických situácií
Hľadanie surovín či stavanie vesmírnej základne prinesie mnoho náročných situácií, kedy bude ohrozené hráčove zdravie a bude musieť konať pohotovo.
Strategické myslenie:
Rozvíjanie strategického myslenia pri hľadaní spôsobov ako prežiť či ako vybudovať potrebnú infraštruktúru bez toho, aby došli suroviny alebo kyslík.

Námety na diskusiu:
Veda a výskum
Kedy budú musieť ľudia hľadať nové spôsoby života vo vesmíre a prečo?
Budúcnosť
Čo je potrebné na to, aby sme dokázali prežiť na inej planéte?

 

Veronika Bucko

Veronika študovala na magisterskom stupni marketingovú komunikáciu na FMK UCM v Trnave. Popri vysokej škole dva roky pôsobila ako lektorka v Hemisfére, ktorá vzdeláva deti a mladých ľudí v oblasti tvorby digitálnych hier. Láska k hrám ju sprevádzala však už od detstva a okrem spoločenských hier ma blízko aj k tým digitálnym. Jej obľúbeným žánrom sú strategické hry ako napríklad Civilisation a survival hry zasadené do bádania vesmíru. Vo voľnom čase rada maľuje, číta či fotí nočnú oblohu.