Bezplatné hry, ktoré naučia deti programovať

Hry nemusia byť len pútavou zábavou bez hlbšieho zmyslu. Dnes sa pozrieme na tri tituly, pri ktorých sa vaše deti môžu naučiť programovať.

2a502527b7f52f454fa02b2bec79fb2c

Codingame

Francúzsky start-up vytvoril bezplatne prístupnú online hru Codingame, v ktorej sa deti ľahko naučia základy tých najpopulárnejších (až dvadsiatich troch) programovacích jazykov. Codingame funguje tak, že deti tvoria vlastnú hru a učia sa tým, že do nej pridávajú stále nové funkcie. Na monitore okrem programátorského rozhrania, do ktorého zadávajú textové príkazy, vidia rovno aj grafické zobrazenie toho, čo práve naprogramovali. Keď sa teda naučia nový programátorský príkaz a pochopia, ako funguje, hneď sa im aj dostane odmeny v podobe jeho vizuálneho zobrazenia. Codingame je úžasná v tom, že deti učí prirodzene – za ruku ich vedie od tých najjednoduchších po komplikovanejšie postupy a ich úspech a neúspech im vie priamo ukázať.

 

sans-titre3-copie

 

Fight Code

Túžili by ste mať bojového robota a posielať ho merať si sily s protivníkmi? Dnes môžete, v tejto hre, ktorá svojou otvorenosťou a kreativitou pripomína virtuálne LEGO. Fight Code vám umožní postavať si a naprogramovať funkcie virtuálneho robota a premôcť ostatných čisto šikovnosťou vlastnej hlavy. Pri získavaní nových programovacích zručností sa pritom využíva sila konkurencie a túžba hráčov byť najlepší. Deti sa pri tvorbe algoritmov správania robotov naučia základy programovania a overia si ich funkčnosť na koži svojich robotov. Okolo Fight Code vznikla komunita hráčov, ktorí sa navzájom delia o svoje postupy a organizujú vlastnú zápasnícku ligu. Hru si môžte zahrať zdarma po registrácii.

 

maxresdefault

 

Code Combat

Code Combat, ktorý sme nedávno recenzovali, sa síce tvári ako hra, v ktorej navigujete hrdinu rozličnými žalármi a dúpätami, ale v skutočnosti sa jedná o veľmi zábavný spôsob, ako sa naučiť základné programátorské koncepty. Ak chcete, aby sa váš panáčik začal hýbať, musíte ho naprogramovať rozličnými funkciami a to sa nedá bez toho, aby ste sa ich naučili. Neskôr sa pridávajú stále komplikovanejšie rébusy a hlavolamy, ktoré sa už nedajú vyriešiť len tými základnými príkazmi. Krivka náročnosti stúpa plynulo a férovo – rovnako ako budú pri hre stúpať IT schopnosti vašeho dieťaťa. Code Combat je zadarmo prístupný v slovenčine, stačí sa prihlásiť prostredníctvom google+ alebo Facebooku.

 

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.