+ Plusy
  • Poučná simulácia politiky
  • Hlboká komplexnosť vzťahov v ekonomike, politickej popularite a ďalších atribútoch.
- Mínusy
  • Pre niekoho možno až príliš komplexné
  • Vizuálne málo atraktívne
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Steam Good old games

Democracy 3 naučí deti, že byť politikom nie je ľahké

Mohlo by sa zdať, že skutočná politika je pomerne veľká nuda. No počítačové hry dnes ukazujú, že aj na pohľad tak nezaujímavá činnosť, ako je tvorba politických rozhodnutí, sa dá spracovať zábavne.

Democracy 3 je zvláštna hra. Hráč je celý čas ponorený v tabuľkách a výsledky svojej činnosti vidí opäť len v tých istých tabuľkách. Práve tým je však zaujímavou pre analyticky premýšľajúce deti. Hra neobsahuje akciu, násilie, či iné nevhodné prvky. Cieľom je viesť demokratickú krajinu k prosperite, no nezabúdať na fakt, že v demokracii si treba udržať aj priazeň voličov. A ako vieme zo skutočného sveta, niekedy je veľmi náročné dosiahnuť tento balans. Aj keď Democracy ponúka na začiatok niekoľko krajín, ktorých politiku môžete tvoriť. Ich pôvodné zákony sa dajú ľubovolne meniť (de facto sa tak nastavuje náročnosť). Zážitok preto spočíva skôr v atmosfére neskutočne komplexného rozhodovania a tvorby politiky, ako v hraní za tú ktorú krajinu.

demokracia

Prínos pre dieťa:
Hra sa nevyhýba vážnym témam, ktoré s politikou súvisia. Hráči tak musia riešiť otázky politiky drog, ľudských práv, či dokonca politických vrážd. Udržať demokraciu skrátka nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Hra svojou komplexnosťou nemieri na mladé neposedné publikum, naopak, vyžaduje trpezlivého hráča. Takého, ktorý nepotrebuje byť neustále očarovaný grafickými efektami. Democracy 3 má bližšie skôr ku simulácii než konvenčným hrám a je viac vhodná pre deti so záujmom o veci verejné. Môže však chytiť mladých, ktorý za normálnych okolností počítačovým hrám neholdujú.
Čo hra rozvíja:
Matematické a logické myslenie
Väčšina údajov má svoje približné matematické vyjadrenie a cez rôzne logické vzťahy sa vzájomne ovplyvňujú.
Politické myslenie
Hra ukazuje, aj keď len v zjednodušenej podobe, komplexnosť a previazanosť politických rozhodnutí.
Strategické myslenie
Nutnosť premýšľať nad dlhodobým plánom musí byť samozrejmou súčasťou hry o politike.
Námety na diskusiu:
Fungovanie demokracie
Je demokracia dobré politické zriadenie? Aké sú jej nevýhody a výhody? Aké sú ďalšie politické, ekonomické a sociálne zriadenia a aké nevýhody ich sprevádzajú?
Podobnosť hry so skutočnosťou
Ako veľmi sa hra líši od našej politickej skúsenosti? Čo by ste v hre pridali, prípadne čo sa štátu v ktorom žijete vôbec netýka?

Počet hráčov: 1

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

25-nadacia_logo_new

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).