+ Plusy
  • Absencia násilia a bezpečnosť komunikácie
  • Upevnenie vzťahu s dieťaťom (ak budete hrať s ním)
  • Príprava na online svet v malom merítku
- Mínusy
  • Bez dozoru môže dieťa naraziť na nepríjemnú komunikáciu
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Steam

Animal Jam bez násilia zoznámi vás a vaše deti s online svetom MMORGP

Online hry možno pre niektorých rodičov predstavujú strašiaka. Táto však vašim deťom nemá ako ublížiť a dovolí vám online svet spoznávať spolu s nimi.

Animal Jam je jedným z najlepších adeptov na úvod do online sveta. Absentuje tu násilie, chytro využíva edukatívne prvky a grafické spracovanie neurazí. Ak máte doma tablet aj počítač, prišiel čas, aby ste si vytvorili účet spolu s deťmi.
Animal Jam patrí do žánru MMORPG. Na vývoji tejto hry spolupracoval National Geographic Kids. Pod rúškom „onlajnovky“ hra ukrýva edukatívne prvky, týkajúce sa zvierat a ríše prírody. Veľkosťou sveta a rozsahom nepatrí k najmenším, ale aj napriek tomu je štruktúrou a hernými mechanikami prispôsobená pre deti. Tie si na začiatku zvolia zviera, predstavujúce ich avatara. Po krátkom tutoriále je im sprístupnená viac-menej celá herná plocha. Hra využíva model „free to play“, ale umožňuje aj mesačné poplatky. Tie sa prejavujú väčším množstvom diamantov, predstavujúcich jednu z hlavných herných mien a niektorými predmetmi, určenými iba pre hráčov s predplatným. Okrem diamantov tu existuje obdoba mincí. Meny môžu hráči využívať primárne na nákup rôznych outfitov, či predmetov na zariadenie vlastného domu.

Prínos pre dieťa:
Deti sa zoznámia s ríšou zvierat. Skúmanie herného sveta je spojené s vhodne umiestnenými bodmi v rámci jednotlivých lokácií. Po rozkliknutí vysvetľujú rôzne prírodné javy a fakty pomocou sérií fotiek a textov. Často popisujú rôzne negatívne procesy, s ktorými sa môžeme v prírode stretnúť (napríklad odlesňovanie).
V hre je nenásilným spôsobom ukrytých množstvo „minihier“. Nájdeme tu napríklad jednoduchý modelovací nástroj, umožňujúci deťom vytvoriť si vlastný 3D objekt. Ten potom môžu umiestniť do vlastného domu v hre.
Množstvo herných predmetov a procesov je spojených s obrázkami – dieťa si popri hraní značne rozšíri slovnú zásobu.
Animal Jam filtruje vulgarizmy a vety, obsahujúce reálne informácie o dieťati. Pomocou rodičovského konta môžeme obmedziť chatovanie iba na selekciu vybraných slov/viet, prípadne obmedziť posielanie darov kamarátom a obchodovanie. Otvorený chat však odporúčame iba za spoluúčasti rodičov.
V prítomnosti dospelého človeka je hra vhodná aj pre menšie deti (6 rokov a vyššie). Absentuje tu akékoľvek násilie či sexualizácia – hráči ale pomocou smajlíkov a rôznych predvytvorených animácií dokážu abstraktnejším spôsobom na takéto témy aj tak odkazovať.
Čo hra rozvíja:
Komunikácia
Takmer všetky aktivity v hre sú spojené s nejakým druhom komunikácie. Buď ide o jednoduchú medziľudskú komunikáciu vo forme chatovania, alebo o interakciu s herným prostredím, obchodmi či špecifickými aktivitami (ako spomínané 3D modelovanie).
Orientácia v online prostredí
Animal Jam je ideálnym nástrojom na vstup do online sveta. Či chceme alebo nie, väčšina detí s ním skôr či neskôr bude v kontakte. Táto hra má ale vcelku bezpečne nastavené pravidlá.
Ekonomika
Keďže obchodovanie je jednou z najčastejších aktivít, dieťa sa popri hraní podvedome učí narábať s peniazmi. Obchodovať je možné aj medzi samotnými hráčmi – do tohto procesu je teda ľahko možné zapojiť aj vyjednávanie. Do obchodovania sú zapojené iba predmety, diamanty sa vymieňať či kupovať nedajú.
Námety na diskusiu:
Online hry vo všeobecnosti
Čo predstavujú online hry? Aké nástrahy tento svet môže skrývať? Na čo si v tomto svete treba dávať pozor? Vedia vaše deti niečo o kyberšikane alebo online krádežiach? Aké informácie by deti v online prostredí nemali zverejňovať?
Príroda
Ako by sme sa mali správať k prírode a prečo? Aké zvieratá či hmyz vedia deti v prírode či vo vašej záhrade rozoznať? Vedia deti vymenovať niektoré z ohrozených druhov zvierat? Čo všetko vo svete spôsobuje odlesňovanie a aký to má dopad na naše životy? Existujú aktivity, ktorými deti vzťahu k prírode naučíme?

Počet hráčov: 1+

Tomáš Farkaš

Tomáš vyštudoval masmediálnu komunikáciu na FMK UCM v Trnave, kde si neskôr urobil PhD. Posledných 15 rokov vyučuje na tej istej škole predmety Zvukový dizajn do digitálnych hier, Tvorba hudby do digitálnych hier a Autorské praktikum Zvuk. Je vášnivým hráčom od základnej školy, miluje field recording, sci-fi, horor, žáner RPG a všetko "Souls-like". Keby mohol, voľný čas by trávil v namodovanom Morrowinde. V súčasnosti ale najčastejšie hráva hry so svojou 8-ročnou dcérou.