+ Plusy
  • tvorivosť, tvorivosť, tvorivosť
  • vkusné obrazovo-zvukové spracovanie
  • kooperatívny mód pre celú rodinu
- Mínusy
  • treba popri nej chodiť do školy a do roboty
platformy
žánre
vek

Little Big Planet – keď je limitom len vlastná predstavivosť

Len s máloktorou hrou sa dá zažiť toľko tvorivej zábavy. Nechajte sa spolu s látkovými panáčikmi uniesť do kúzelných svetov, kde úspech závisí len a len od vašej kreativity.

Malá veľká planéta je miestom, kam sa bude po prvom kontakte s hrou tešiť každé dieťa a dokonca nejeden dospelák. Vašou hlavnou úlohou bude bezpečne navigovať látkových panáčikov rozsiahlymi úrovňami a po ceste im pomôcť zbierať rozličné prospešné predmety. Prekážky sa tu neprekonávajú iba tradičným skákaním, ale najmä rozličnou manipuláciou s herným prostredím – používaním všakovakých pák, lán, hojdačiek či trampolín. Panáčikovia si navyše po ceste môžu pomáhať nástrojmi od výmyslu sveta, ako napríklad lietajúci ruksak alebo skateboard, a tak je už samotná cesta úrovňami veľmi pútavá a akčná.

6a0120a7fb1330970b0133f6139018970b

Hlavným lákadlom Little Big Planet je však spôsob, akým hra pracuje s detskou kreativitou. Celý herný zážitok je totiž prispôsobený tomu, aby hráči nesedeli pasívne pred monitormi, ale naopak, aby svojou tvorivosťou menili herný svet a riešili rozličné hlavolamy. Všetko, na čo v hre narazíte, sa dá prispôsobiť vlastnej fantázii – od samotných panáčikov a ich oblečenia, cez prostredie a jeho vzhľad, až po spôsob, akým hráči napredujú v úrovniach.

1_1.jpg

Ďalšou skvelou vlastnosťou hry je rozsiahly kooperatívny mód. Úrovne sa dajú síce prechádzať aj o samote, ale s použitím viacerých ovládačov sa môžu naraz hrať až 4 hráči. Dizajnéri úrovní na nich naozaj mysleli a preto platí – viac hláv, viac zábavy. Často sa stáva, že sa kvôli skupinovému záchvatu smiechu musí hranie prerušiť, aby sa vôbec dalo úspešne pokračovať. Little Big Planet takto okrem príjemne stráveného času s kamarátmi ponúka aj utužovanie tímového ducha a budovanie zmyslu pre spoluprácu – pri co-op móde sú totiž na seba panáčikovia odkázaní, môžu si pomáhať aj sa doťahovať, ale jeden bez druhého sa na koniec úrovne určite nedostanú.

LittleBigPlanet-series-for-the-PS3

Ale všetko doteraz je iba polovicou celého balíčka. Okrem módu “Play” v ktorom prechádzate úrovne, zbierate nové kúsky oblečenia pre svojich panáčikov a nachádzate materiály, sú tu totiž ešte dva plnohodnotné módy.

Prvým je “Create” v ktorom máte možnosť z nahromadených surovín neobmedzene vytvárať vlastné úrovne. A keďže detská kreativita naozaj nepozná hranice a postup tvorby úrovní sa vôbec nie je ťažké naučiť, po pár mesiacoch od vydania hry boli aj samotní tvorcovia príjemne prekvapení, čo všetko sa dá pomocou Little Big Planet stvoriť.

Posledným módom je potom “Share” v ktorom sa môžu deti so svojimi výtvormi podeliť s ostatnými, hodnotiť kreativitu a originalitu úrovní a sťahovať si stále nový a nový bezplatný obsah.

Little Big Planet je revolučnou hrou, ktorej pozitíva je veľmi ťažké vymenovať. K skvelému konceptu a pútavému hernému mechanizmu navyše pridáva pekné grafické spracovanie a vysoko oceňovaný soundtrack. O kvalite hry svedčia aj nespočetné pokračovania, s ktorými sa nedávno pretrhlo vrece. Ak hľadáte zmysluplnú, podnetnú a priateľskú hru, ste na veľmi dobrom mieste.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.