+ Plusy
  • možnosť nahliadnuť priamo do interiéru vlakov
  • slovenský preklad a vlastné názvy
  • detailná 3D grafika
- Mínusy
  • absencia rozsiahlejšieho tutoriálu
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

Manažujte železničnú spoločnosť v českom titule Mashinky

Nejedno dieťa je fanúšikom vlakov. Mashinky ho postavia do zložitej úlohy správcu vlakového impéria, kde musí staviť na ekonomiku a technologický pokrok.

Mashinky je herný titul od českého vývojára Jana Zeleného. Ten pracoval na iných známych tituloch a vo voľnom čase sám vytváral svoju vysnenú hru. Po niekoľkých rokoch lopoty táto strategická transport tycoon hra konečne uzrela svetlo sveta. Mashinky nám prinášajú koncept, ktorý kombinuje budovanie vlakového impéria spolu s realistickou 3D grafikou. Hra totiž obsahuje aj režim, v ktorom sa dá prechádzať po okolí, či naskočiť do niektorého z vlakov. Začína sa v skorej dobe pary, z ktorej postupne hráč expanduje do ďalších ér. Titul sa nachádza v predbežnom prístupe, keďže ešte stále nie je úplne dokončený a obsahuje menšie nedostatky.

Prínos pre dieťa:
Svoje vlakové impérium začína dieťa budovať v roku 1920. Postupne hra prechádza do neskorších dôb, v ktorých pribúdajú suroviny určené na prepravu a mestá. Mashinky sa tak stávajú stále zložitejšími. Pri postupnom budovaní hráč potrebuje čo najefektívnejšie využiť prostredie, v náhodne vygenerovanom svete, aby dostal “veľa muziky za málo peňazí”. Pre určitú surovinu je potrebný unikátny typ vagóna. Je nevyhnutné používať svetelné signalizácie, aby sa vlaky nezrazili. Postupnými érami treba jednotlivé stanice a vlaky, vďaka technologickému pokroku, vylepšovať, aby všetko fungovalo rýchlejšie. Navyše ak chce hráč získať dotácie od štátu, tak potrebuje splniť určité úlohy. Manažovať gigantickú železničnú spoločnosť nie je nič jednoduché a Mashinky to dávajú hráčovi skutočne pocítiť.
V hre absentuje akékoľvek násilie a je dostupná aj v slovenskom preklade. Ten prináša dokonca aj vlastné mená, vďaka čomu sa dieťa dokáže naučiť názvy viacerých slovenských miest, o ktorých doteraz nevedelo. Titul je určený pre vytrvalého a trpezlivého hráča, nakoľko môže trvať celkom dlho, kým sa skutočne naučí ovládať väčšinu herných mechaník. Veľkou nevýhodou je, že sa im tutorial nevenuje dopodrobna. Mashinky odporúčame, vzhľadom k ich zložitej náture, hráčom od 10 rokov.
Čo hra rozvíja:
Ekonomické zmýšľanie
Mashinky nútia hráča správne hospodáriť so svojím majetkom, aby jeho firma neskrachovala. Výstavba železníc i prevádzka vlakov totiž stoja určité financie a popritom treba splácať aj hypotéku. Peniaze sa dajú získať len z transportu osôb a vybraných služieb (napríklad preprava pošty). Zopár eur vie hráč získať aj z plnenia úloh.
Poznatky z histórie
Titul nepriamo rozvíja povedomie o histórickom vývoji vlakovej dopravy. Od parného stroja hra postupne prechádza k dieselovým motorom. Popisuje to zaujímavým štýlom, ako napríklad: “V novinách sa píše viac a viac o revolučných schopnostiach spaľovacieho motora. Hovoria, že už žiadne nečistoty z uhlia; čistá energia zajtrajška!”
Manažment zložitých projektov
Hra je naozaj zložitá a dieťa v nej musí súčasne spravovať viacero železníc, vlakov a staníc. Potrebuje zabezpečiť rozvoz rozličných surovín i osôb, pričom na všetko sú určené špecifické vagóny. V neposlednom rade treba efektívne postaviť a križovať železnice, nech sú čo najmenšie vydavky. Poskytuje to skvelý základ pre manažment náročných projektov v skutočnom živote.
Námety na diskusiu:
Technologický rozvoj
Vedia deti povedať, ako sa postupne vyvíjal pohon vlakov? Dokážu vymenovať rôzne druhy motorov od najstarších (parný stroj) po najmodernejšie? Na aký pohon by mohol fungovať vlak budúcnosti? Vodu, coca-colu, či nebodaj odpadky?
Práca s financiami
Akým spôsobom by sa dali šetriť peniaze v skutočnom živote, podobne ako v hre? Vieme určiť, čo sa oplatí viac a čo, naopak, menej? Nejde len o využívanie zliav, ale aj o celkové šetrenie vreckového. Kúpim si radšej každý deň sladkosti a priberiem? Alebo si postupným sporením kúpim bicykel, ktorý mi pomôže k rýchlejšiemu presunu a zdravšiemu životnému štýlu?

Počet hráčov: 1

Tadeáš Čop

Študent strednej školy, ktorý sa zaoberá najmä rozvojom e-športu na školách.