Virtuálne a digitálne knižnice: kde si môžete v súčasnosti s Vašimi deťmi požičať knižku?

Ak vaše deti bažia po literatúre, ukážte im digitálne knižnice, kde nájdu veľké množstvo literatúry zadarmo a z každého žánru.

Pandémia postihla takmer každú oblasť nášho života – školy zostali istý čas zatvorené a vaše deti sa v jednej chvíli ocitli bez denného režimu a možnosti realizácie. Momentálne začína školský rok a a teraz sa okrem školských kníh budú musieť prelúskať aj cez povinnú literatúru. Ako a kde si knihy môžu požičať online sa dozviete v našom článku.

Audioknihy

audioknihyOpen Culture 

Open Culture nie je tak celkom knižnica. Ide skôr o celosvetovo známu webovú stránku, ktorá ponúka prístup ku kvalitným kultúrnym a vzdelávacím médiám, ako sú online kurzy, audioknihy, e-knihy či filmy. A to všetko zadarmo. Ako reakciu na korona krízu navyše vytvorili sekciu, na ktorej môžete nájsť 200 voľne dostupných edukačných zdrojov pre deti.
App store

 

Librivox

Na LibriVox môžete nájsť veľké množstvo audiokníh ale i podcastov radených do 4 kategórií podľa autora, názvu, žánru a jazyka.
Play store
App store

Loyalbooks

Aj tu môžete nájsť audioknihy rôznych žánrov. Výhodou je, že si ich nemusíte výlučne sťahovať, môžete ich počúvať aj zo svojho prehliadača, prípadne ak sa jedná o knihu, ktorá má viac kapitol, tak si kapitoly môžete stiahnuť jednotlivo. Knihy sú taktiež dostupné v textovej forme, takže si ich môžete uložiť do svojej čítačky alebo stiahnuť ako dokument do počítača. Jednotlivé knihy je tiež možné hodnotiť a komentovať.

App store
Play store

Storynory

Storynory ponúka voľne dostupné audio rozprávky. Tie môžete počúvať online alebo si ich stiahnuť vo formáte mp3. Každá rozprávka je pritom vždy prepísaná do textu s možnosťou komentovania.
Play store
App store

Vorleser

Vorleser je platforma, ktorá ponúka zadarmo zvukové knihy a rozhlasové hry v nemeckom jazyku. Knihy môžete počúvať online alebo si ich sťahovať či prečítať vo formáte PDF.

Play store
App store

Knižnice

Gutenberg

Projekt Gutenberg je knižnica s viac ako 60 000 voľne dostupnými e-knihami. Nájdete tam hlavne klasickú literatúru, ale aj audioknihy či iné médiá.

App store
Play store

World digital library

Svetová digitálna knižnica je projekt Kongresovej knižnice USA a organizácie UNESCO, na ktorom sa podieľajú knižnice, archívy, múzeá a mnohé vzdelávacie inštitúcie po celom svete. Cieľom je sprístupniť kultúrne dedičstvo zo všetkých krajín sveta. Nájdete tam knihy, rukopisy, mapy, noviny, články, tlače a fotografie či zvukové nahrávky a filmy.

Europeana

Digitálna platforma Europeana integruje obsah tisícov európskych archívov, knižníc a múzeí. Ide o digitalizované knihy, obrazy, hudobné a iné umelecké diela. Pre učiteľov či iniciatívnych rodičov navyše ponúka Učebňu, v ktorej môžu nachádzať edukačné zdroje v digitálnej podobe.
App store

International Children’s Digital Library

Medzinárodná detská digitálna knižnica zaujme svojím posolstvom. Okrem toho, že tam nájdete veľké množstvo kníh rôznych žánrov a v rôznych jazykoch, knižnica zároveň slúži ako nadácia pre deti imigrantov. Ich misiou je sprostredkovať národnú literatúru z celého sveta.

Slovenské projekty:

Dikda

Jeden z najväčších slovenských digitalizačných projektov pod záštitou Slovenskej národnej knižnice – DIKDA sprostredkúva zdigitalizované knižničné a archívne fondy. Nájdete v nej knihy, periodiká a články z odborných časopisov či zborníkov.

Digitálna knižnica Univerzitnej knižnice v Bratislave

Ak si chcete pozrieť staré tlače alebo rukopisy, oplatí sa navštíviť digitálnu knižnicu Univerzitnej knižnice v Bratislave

Zlatý fond SME

Zlatý fond Denníka SME vznikol v spolupráci s Ústavom slovenskej literatúry SAV. Nájdete tam digitalizované zbierky klasikov slovenskej literatúry. Diela si navyše môžete preniesť do svojho iPadu či čítačky.

Máte vlastné obľúbené online knižnice? Podeľte sa o ne s nami v komentároch.

 

Tip: Prečítajte si náš článok o tom, ako môže vyzerať čítanie vo virtuálnej dobe.

Tip na podcast:

Skibi Kids podcast – Jak inspirovat děti ke čtení

 

 

Anna Mária Brijaková

Anna Mária je študentkou Informačných štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave. Vo svojom voľnom čase rada číta, objavuje nové veci v informačnej sfére a taktiež krásu umenia v akejkoľvek podobe.