+ Plusy
  • ľahko prístupná aj menším deťom
  • precvičí priestorovú predstavivosť
- Mínusy
  • vyžaduje začiatočnícku úroveň angličtiny
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox 360 Marketplace Playstation Store

FEZ – vstúpte do tretej dimenzie

Ako naučiť dieťa, že svet je trojdimenzionálny a niekedy stačí len pozrieť sa na problém z inej perspektívy, aby sa ukázalo zjavné riešenie? A že každý má na svet iný uhol pohľadu? Dajte mu zahrať si nezvyčajnú hru FEZ.

FEZ je jednou z hier, ktoré naštartovali revolúciu v nezávislej hernej produkcii. Rozpráva príbeh chlapca, ktorý žije v 2D svete, ale jedného dňa získa schopnosť vnímať ďalšie dimenzie. Miesta, ktoré mu predtým neboli dostupné a problémy, ktoré predtým nemohol vyriešiť – celý svet získal novú perspektívu. Stačí sa naň pozrieť z inej strany a trochu porozmýšľať.

FezPS4ReviewImage1

Na to, že sa jedná o nezávislú malú hru, je FEZ prekvapivo komplexná a rozsiahla záležitosť. Náročnosť rastie plynulo, ale strmo – nie je vôbec ťažké pochopiť pravidlá, ale dostať ich do krvi a hru majstrovsky zvládnuť až do konca si pýta značnú dávku trpezlivosti. A v tomto prípade aj uvažovania.

Väčšina úloh vyžaduje premýšľanie o tom, ako sa dá dosiahnuť nedostupné miesto len prevrátením perspektívy. Celým herným svetom otáčate vždy po 90 stupňoch, ako keď máte v ruke kocku a vždy vidíte inú jej stranu. Z každého uhla vyzerá svet trochu odlišne, a jeho pootočenie odhalí možnosti, ktoré doteraz neboli viditeľné.

FeZPC2

FEZ je zároveň aj dosť ukecanou hrou. S každou postavičkou v hre sa dá prehodiť zopár slov a navyše vás neustále nasleduje podivný sprievodca, ktorý všetko komentuje. Je dobré venovať mu pozornosť, pretože ponúka indície na riešenie najbližšej hádanky.

Príbeh hry je jednoduchý a vlastne len rámcový. Treba zozbierať úlomky zložitého geometrického útvaru, ktorý sa v úvode rozbil. Hľadáte po celom svete a okrem sprievodcu vám nikto neporadí, ako na to.

fez-1

FEZ môžeme odporučiť každému, kto hľadá nenásilnú hru, zameranú na skúmanie sveta a riešenie zložitých hádaniek. Rozhodne potrápi mozgové závity veľkým aj malým a naozaj sa pri nej netreba báť nevhodných vplyvov. Je to hra, ktorá netrestá hráča za zlyhanie, ale vyžaduje si trpezlivosť a uvažovanie pri riešení čoraz zložitejších a komplexnejších problémov. Pobeží dobre na takmer každom počítači a na takmer každej hernej konzole a prinesie vám a vašim deťom mnoho, mnoho radosti.

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.