+ Plusy
  • Prepracovaný tutoriál
  • Rozmanitosť meštianskych profesií
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam Xbox One Marketplace Good old games Playstation Store Black Dragon

Townsmen – A Kingdom Rebuilt z vás spraví stredovekého panovníka

Animovaný titul Townsmen – A Kingdom Rebuilt posadí hráča na stoličku vládcu mesta, ktorý musí rozumne rozdeľovať úlohy medzi svojich poddaných.

Townsmen – A Kingdom Rebuilt je strategický singleplayer titul, v ktorom hráč buduje vlastné stredoveké mesto. Začína skromne – s malou dedinkou s pár obyvateľmi, z ktorej sa postupnými krokmi snaží vybudovať impozantné sídlo s fungujúcou infraštruktúrou. Hráčova cesta však nebude ľahká. Počas napredovania mu ju znepríjemňujú prírodné katastrofy, banditi, nespokojní občania a iné ťažkosti stredovekého sveta. Prírodné živly sa odvrátiť nedajú, no zničené budovy sa s pomocou stavbárov dajú obnoviť. Proti banditom sa hráč vie brániť vojenskou posádkou a spokojnosť občanov dosiahne dostatočnou starostlivosťou a plnením ich záujmov.

Prínos pre dieťa:
V koži stredovekého vládcu musí hráč hospodáriť so svojimi surovinami tak, aby ekonomika správne fungovala. Dostupné zdroje treba využiť čo najefektívnejšie a pri malom množstve obyvateľov treba postaviť viac domov. Rozdeľovanie úloh, ktoré rozvíja manažment, je ústredným aspektom titulu. Zo svojich mešťanov robí hráč pekárov, vojakov, drevorubačov, lovcov, tkáčov, baníkov atď. Úloh je tu naozaj veľa, no netreba sa ničoho báť, keďže tutoriál je naozaj prepracovaný. Napriek tomu, že tu vystupujú banditi, násilie je odľahčené a bez krvi, čo robí titul priateľským aj pre mladších.
Townsmen – A Kingdom Rebuilt, môže poslúžiť ako skvelý základ, ktorý uvedie nováčikov do strategických hier. Titul je totiž, v porovnaní s inými, jednoduchší a po jeho odohraní sa hráč nemusí báť pustiť aj do zložitejších hier, ako napríklad Sid Meier’s Civilization VI, Age of Empires či Settlers 7. Priestor pre skúsenejších v ňom ale nechýba, keďže ponúka aj herné módy s vyššou náročnosťou. Na záver netreba opomenúť, že je hra dostupná len v cudzích jazykoch.
Čo hra rozvíja:
Manažment
Hráč je nútený zadávať úlohy svojím občanom, tak, aby z toho mal čo najväčší osoh. Napríklad pri ťažbe surovín treba uprednostniť tie, ktoré potrebuje najviac. Pri stavbe budov zase musí dbať na to, aby v prípade požiaru bola nablízku hasičská základňa.
Ekonomika
Peniaze hýbu, ako súčasným, tak aj stredovekým svetom. Aj na ne si dieťa musí dať dobrý pozor pri budovaní stavieb, kupovaní surovín poskytovaní pre iných, čo sa dá ľahko preniesť aj do skutočného života.
Poznanie stredovekého životného štýlu
Titul ponúka bližší pohľad na stredovek a životný štýl vtedajšej doby. V dieťati sa taktiež podvedome buduje záujem o túto historickú epochu.
Námety na diskusiu:
Prírodné katastrofy
Prírodné živly trápili ľudí už od nepamäti a sú aj súčasťou hry. Vedeli by deti povedať, ako sa s nimi ľudia vysporiadali v stredoveku? V súčasnosti príroda, aj napriek modernej technike, dokáže narobiť katastrofy. Aké to ale muselo byť pred stovkami rokov, keď ľudia nemali toľko možností?
Rozdeľovanie úloh
Dokážu deti prepojiť rozdeľovanie úloh v hre a v reálnom živote? Ocitli sa už niekde (v škole, vonku) v úlohe vodcu, ktorý musel rozumne a efektívne rozdeľovať úlohy? Aké sú ich postrehy z tejto skúsenosti?

Počet hráčov: 1

Tadeáš Čop

Študent strednej školy, ktorý sa zaoberá najmä rozvojom e-športu na školách.