Návod pre rodičov: 5 stratégií ako odpútať deti od elektronických zariadení

Odpútať pozornosť detí od mobilu alebo tabletu môže byť občas poriadne ťažké. V tomto preklade sa budeme venovať niekoľkým úspešným postupom.

„Počkaj sekundu.“ Takto odpovedá väčšina rodičov na otázky detí vo chvíľach, keď sú zaneprázdnení či ponorení do sveta technológií. Ak je aj pre nás problémom odpútať sa od digitálneho sveta, preneste sa do situácie, v ktorej máte 3 roky a hranice medzi fantáziou a realitou sú už tak veľmi tenké. Následne vám malé digitálne zariadenie poskytne úplne novú realitu – virtuálnu, kde je možné takmer všetko. Alebo ste starším dieťaťom, ktoré práve postavilo niečo úžasné v hre Minecraft. A teraz si položte otázku: Prestali by ste sami od seba v tejto zábave? 

Práve preto je takmer nemožné dostať deti zo sveta online hier, rozprávok a rôznych aplikácií. A keď v určitom bode zistíte, že vyhrážanie sa absolútne nepomáha, rovnako ako tzv. 2 minútové varovania, ( „Máš 2 minúty na to aby si vypol počítač a išiel spať.“), začínate byť zúfalí. Našťastie, Americká akadémia pediatrie ( AAP ) prišla s niekoľkými fajn radami.

person holding white and blue textile

  1. Vymyslite novú aktivitu 

Pre tých najmladších predstavuje najväčší problém prechod z online sveta do toho reálneho. Spojenia ako : „Vypni a hneď”, v tomto prípade nepomáhajú a sú viac škodlivé ako užitočné. Riešením môže byť nová zábavná aktivita, ktorá odvedie pozornosť od digitálneho zariadenia. Napríklad : „Keď poviem stačí, pôjde iPad spinkať. Po tom, ako ho odložíš, môžeme sa spolu zahrať alebo si čosi nakresliť.“

  1. Používajte zvukové a vizuálne signály, aby ste deťom pomohli upresniť časové limity strávené za počítačom

Pri deťoch, ktoré ešte nevedia rozoznávať hodiny, použite časovač. Ten im dá vedieť, kedy čas za počítačom, tabletom alebo iným zariadením uplynul a je čas vypínať. 

  1. Nájdite aplikácie so vstavanými časovačmi

Dnes sa už na trhu ponúka čoraz väčšie množstvo aplikácií a webových stránok, ktoré obsahujú vstavané časovače. Jedným z nich je aj platforma YouTube Kids, kde si môžete nastaviť časový limit, po ktorom sa relácia sama zastaví. Samozrejme, je dôležité dávať pozor, aby dieťa samovoľne nepreskočilo na inú aplikáciu. 

  1. Povedzte deťom, aby si medzi jednotlivými epizódami spravili prestávky

Sami vieme, aké je ťažké prestať sledovať obľúbený seriál v tom najlepšom momente. Toto uvedomovanie je však veľmi dôležité a pomáha zamedziť dlhému vysedávaniu za počítačom. Predtým, ako sa vaše dieťa dostane do online sveta, porozprávajte sa s ním, čo bude sledovať, akú hru bude hrať a ako dlho si myslí, že mu to potrvá. Následne mu navrhnite krátke časové prestávky a skúste ich spoločne dodržiavať. Počas oddychu si napríklad niečo nakreslite alebo si spravte dobré jedlo. 

  1. Diskutujte o dôsledkoch pri nedodržaní vopred stanovených pravidiel

Ak všetky ostatné body zlyhajú, je na mieste diskutovať o možných dôsledkoch. Pre najmenšie deti môže prekročenie medze vyzerať takto: „Pokiaľ je pre teba ťažké tablet teraz vypnúť, zajtra nebude zapnutý vôbec.“ 

woman in black jacket using macbook pro

V tomto prípade je dobré počítač alebo tablet neskrývať. Nechajte ho dieťaťu na očiach. Napríklad v obývačke. Takto si bude uvedomovať, že prekročilo pomyselnú čiaru a niesť za to následky v podobe zákazu.

Nabudúce, keď si nebudete vedieť rady, skúste použiť jeden z vyššie uvedených tipov. Možno vám pomôžu nájsť v chaose online sveta trochu miery a pokoja.

 

Autor pôvodného článku : Christine Elgersma 

Preložené autorom Vĺčata.sk z Common Sense Media, Americkou neziskovou organizáciou, ktorá pomáha rodinám robiť správne rozhodnutia v dnešnom svete médií a technológií. Pôvodný článok nájdete tu: 5 Strategies for Getting Kids off Devices.

Laura Cigáneková

Laura vyštudovala SOŠ masmedialnych a informačných štúdií v Bratislave. Rok a pol žila v Holandsku. Momentalne sa venuje podnikaniu v oblasti fotografovania a písania zaujímavých článkov.