Návod pre rodiča: Koľko času by malo tráviť vaše dieťa za počítačom?

Možno patríte k rodičom, ktorí nevedia ako odtrhnúť svoje deti od obrazovky. V tomto článku vám poradíme, ako sa vysporiadať s témou trávenia času pri PC.

Dlhé vysedávanie pri televízii, počítači či mobile je pre deti veľkým lákadlom. Sedavý spôsob života však môže viesť k obezite, hypertenzii (vysokému krvnému tlaku) a iným zdravotným problémom. Pre deti je však riskantnejší nedostatok času na spánok, čítanie, domáce úlohy, či aktívnu hru.

Ako limitovať čas na základe veku vášho dieťaťa

  • 1 – 3 roky: Doba pri počítači by nemala presiahnuť 10, maximálne 15 minút a to za prítomnosti rodiča.
  • 3 – 6 rokov: 30 minút je akurát, ideálne so zapojením rodičov.
  • 6 – 10 rokov: Deti navštevujúce základnú školu môžu potrebovať čas navyše. Najmä ak sa venujú nejakému projektu (programovanie, tvorba webstránok) alebo je práca na počítači súčasťou domácej úlohy. Na voľné hranie im stačí 30 – 40 minút.
  • 10 – 15 rokov: Rodičia môžu najprv povoliť hodinu denne počas týždňa. Súčasťou toho by samozrejme mala byť adekvátna doba na školskú prácu a dlhodobé projekty, ak je to potrebné. Je tu možnosť aj extra času cez víkend.
  • Stredná škola : Priemerne 2 hodiny by mali stačiť. Niekedy dlhšie, inokedy kratšie. Dodatočný čas môže byť pridelený domácim úlohám a konštruktívnym aktivitám (napr. online podnikanie…). Týka sa to hlavne tých mladších.

Ako obmedziť čas za počítačom

Limitovať čas vašich detí strávený s elektronikou je výzvou. Nikto nemusí zúriť, ani plakať. Ponúkame vám zopár základných stratégií, ako sledovať a znížiť intenzitu sedenia za monitorom.

Koľko času by malo tráviť vaše dieťa za počítačom?

Detské izby bez obrazovky

Televízie, počítače a videohry by mali byť umiestnené mimo detských izieb. Tak sa deti nemôžu na niekoľko hodín vytratiť z dohľadu. Náročnejšie to môže byť s prenosnými zariadeniami. Dá sa dohodnúť na pravidle, aby sa nabíjali iba v noci a nie v detských izbách.  Neobmedzí to používanie cez deň, ale môže to mať svoje výhody. Rodičia sa môžu spoľahnúť, že tablety, laptopy a smarfóny nebudú zasahovať do spánku ich detí.

Zábavné alternatívy

Okrem klasických aktivít ako šport, hudobné nástroje a iné hobby môžu rodičia pouvažovať nad spoločným časom stráveným pri spoločenských hrách. Na Slovensku sa už týmto moderným hrám otvoril trh a k dispozícii je oveľa viac než len nepodarené napodobeniny hry Dostihy a sázky. Viac sa môžete dočítať v našom špeciálnom Vianočnom článku.

Príklad rodiča

To, čo rodič robí, pôsobí na deti oveľa viac ako to, čo rodič hovorí. Ak je televízia zapnutá  hneď po príchode z práce, alebo sa stále kontrolujú pracovné maily na mobile, bude ťažké presvedčiť deti o správnej miere používania technológií.

Pocit kontroly

Pokiaľ to nebude v rozpore s vyhradeným časom, deti by mali mať dovolené rozhodnúť sa, kedy a ako využijú počítač. Pred vypršaním času je dobré ich vždy najprv upozorniť. Rodičia by nemali vypínať zariadenia uprostred hry či obľúbeného programu. Nie vždy je možné hru uložiť manuálne a na počkanie. Preto sa môže rodič s dieťaťom dohodnúť na predĺžení na moment, kedy sa dá hra ukončiť čo najskôr. Samozrejme bez toho, aby sa narušil ich zážitok alebo postup. Hlavne tým menším je vhodné dať možnosť, aby oni sami stlačili tlačidlo “vypnúť”.

Koľko času by malo tráviť vaše dieťa za počítačom?

Vysvetlenie limitov

Je veľmi dôležité, aby deti porozumeli, prečo je ich čas pri počítači obmedzený. Ak rodičia nechajú svoje deti v domnienke, že “Nemôžem hrať videohru, lebo to mám zakázané,” existuje väčšia tendencia porušovať pravidlá.

Nie je zlé otvorene sa s nimi porozprávať. Odôvodnite nevhodný obsah a spoločnými silami redukujete potencionálne riziká.

Podpora detí v tvorení

Ak si dieťa nájde produktívnu aktivitu, ktorá sa odohráva online – tvorba webstránok, vlastné videá, podnikanie a podobne – určite bude potrebovať podporu svojich rodičov. Zvýšenie voľného času za obrazovkou sa určite zíde. Vždy sa dá pripomenúť aj dôležitosť fyzického pohybu, bez ohľadu na to, koľkokrát to rodič povie.
Projekt Vlcata.sk upozorňuje rodičov na pozitívne hry, ktoré môžu deťom pomôcť napríklad s učením cudzieho jazyka, dejepisu a programovaním.

Kristína Doliňáková

Kristína pracuje v oblasti počítačov a IT. Venuje sa dobrovoľníctvu a zážitkovému vzdelávaniu. Fascinujú ju hry každého žánru a zaujíma sa o ich vplyv na vývin človeka. Nemyslí si, že hranie hier je len pre deti.