+ Plusy
  • Príjemná oddychová hra bez násilia
  • Ľahké logické úlohy
- Mínusy
  • Zážitok je bohužiaľ prikrátky
  • Opravy sú zjednodušené na úkor realistickosti
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Apple Arcade

Opravujte starožitnosti a medziľudské vzťahy v Assemble with care

Odpočinková hra pre tých, ktorí milujú opravovanie a poriadok. Vyskúšate si rozoberanie, skladanie či výmenu súčiastok na pozadí hrejivého príbehu.

Assemble with care hovorí príbeh cestovateľky Marie, ktorá práve vystúpila z vlaku v malom Španielskom mestečku. Prišla sem opraviť rôzne starožitnosti. Samotná “hra” pozostáva práve z rozloženia, opravy a následného zloženia týchto predmetov. A to celé v jednoduchom, minimalistickom prevedení, ktoré do veľkej miery zjednodušuje renovácie. Dieťa napríklad nemusí poznať elektrotechnické pozadie, stačí len prepojiť káblami jednotlivé komponenty v pokazenej videohre. Alebo metódou pokus-omyl nastaviť správny sklon zrkadielka vo fotoaparáte. Dej sa odohráva prostredníctvom menších textov uprostred interaktívnych častí a hovorí o ľudskej náväznosti na tieto spomienkové predmety. Hlavná hrdinka tak opravou pasívne vyrieši aj niektoré vzťahové problémy medzi ovdovelým otcom a jeho dcérou, či dvoma odcudzenými sestrami.

Prínos pre dieťa:
Assemble with care je hlavne odpočinková aktivita. Nikam sa tu netreba ponáhľať a celý proces reštaurovania je pomerne jednoduchý aj pre menšie deti. Pre tie staršie nebudú malé logické hlavolamy náročné. Mladší hráči sa však môžu s niektorými “starožitnosťami” stretnúť prvýkrát a ich účel im nemusí byť hneď jasný.
Opravovanie je rýchle a jasné. Narozdiel od skutočného sveta sú všetky súčiastky, ktoré potrebujú výmenu, ihneď k dispozícii. Hernému zážitku to určite pomáha v plynulosti, na druhej strane ale neexistuje šanca na neúspech. A to môže skúsenejších hráčov odradiť.
Táto hra vás zabaví len na pár hodín a aj keď angličtina nie je nutná, bez jej znalosti sa nebudú dať pochopiť vzťahy medzi postavami. Titul je však preložený do množstva cudzích jazykov. Neobsahuje žiadne násilie, ani iné pre deti nevhodné témy.
Čo hra rozvíja:
Pochopenie fungovania zariadení
Hlavná hrdinka opravuje veci dennej potreby. A aj keď je ich oprava idealizovaná, deti môžu nahliadnuť “pod kapotu” fungovania týchto zariadení.
Logiku
Tá je využívaná na určenie správneho poradia (napríklad najprv všetko odpojiť od batérií a zdrojov, odskrutkovať, odobrať kryt), prípadne na pochopenie systému, akým súčiastky spolu interagujú (ozubené kolieska v hodinkách, elektronické komponenty a trubičky v kávovare).
Empatiu
Sú tu hlavne láskyplné malé príbehy, ktoré sa viažu na predmety a ich majiteľov. Tie budú pre mladšie deti vytvárať pomerne nové a ešte nepreskúmané pohľady na rôzne role, ako otec, sestra, majiteľka kaviarne či dieťa bez mamy.
Námety na diskusiu:
Vzťahy
Čo to znamená pokaziť alebo opraviť s niekým vzťah? Vedia deti o niekom kto má s nimi pokazený vzťah? Čo by ho mohlo opraviť?
Oprava predmetov
Dokážu malí hráči prísť na to, prečo je reštaurovanie starých predmetov ekologické? Hovorte s nimi, prečo sa niekedy veci nedajú opraviť a prečo je niekedy lacnejšie ich vymeniť za nové?
Nostalgia
Rozprávajte sa o tom, aké spomienkové predmety doma máte vy, alebo vaše deti a aké príbehy sa na ne viažu.

Počet hráčov: 1

Ak rozumiete angličtine, môžete si pozrieť aj krátky dokument o myšlienke v pozadí hry.

 

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.