+ Plusy
  • minimum násilia
  • núti premýšľať nad významom prírody
  • Výtvarné stvárnenie
- Mínusy
  • pre svoju obtiažnosť určite nie je vhodná pre začiatočníkov
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam Xbox One Marketplace Good old games

Ori and the Blind Forest – skákačka, ktorá vas uchváti svojou grafikou

Ori and the Blind forest je krásna, no náročná skákačka. Hráč musí v úlohe lesného ducha zachrániť umierajúci les.

Celý príbeh Ori and the Blind forest sa odohráva bez slov a nie je tak potrebné ovládať angličtinu. Hra vychádza z klasických plošinoviek, no pridáva niektoré originálne prvky. Napríklad otvorené prostredie a možnosť vrátiť sa do predošle navštívených oblastí. Hráč tak môže navštíviť nové úrovne pomocou schopností, ktoré nadobudol až počas hry. Ori and the Blind Forest tak vedie hráča k podrobnému preskúmavaniu. Dôležité je poznamenať, že kladie veľký dôraz na presnosť a načasovanie, čo môže byť pre neskúsenejších hráčov problémom.

Prínos pre dieťa:

Hra obsahuje minimum násilia a aj to len v podobe odstraňovania fantastických príšer (ktoré ohrozujú les) svetelným lúčom. Aj keď sa autori nepokúšali o nejakú zásadnú myšlienku, posolstvo hry núti premýšľať nad významom prírody. Skutočná estetická hodnota však spočíva vo výtvarnom stvárnení a milovníci krásnej grafiky si prídu na svoje. Na druhej strane, hra pre svoju obtiažnosť určite nie je vhodná pre začiatočníkov (situáciu trochu zjednodušuje používanie herného ovládača). S trochou trpezlivosti sa však dá väčšina prekážok zvládnuť.

Čo hra rozvíja:

Trpezlivosť a presnosť

Nutnosť presného načasovania skokov či útokov, ale aj hľadania nových miest, kde sa dá dostať

Obrazovú estetiku

Grafika hry jednoducho patrí k tomu najkrajšiemu v tomto žánri

Námety na diskusiu:

Fungovanie prírody – Prečo je príroda dôležitá? Ako ju môžme chrániť? Čo prírode škodí?

Počet hráčov: 1

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).