+ Plusy
  • výborný mix vizuálu, hudby a svojských vtipov
  • možnosti aplikovanie rôznych stratégií
  • množstvo minihier a zenová záhrada
- Mínusy
  • levely sú niekedy priľahké, čo môže začať nudiť
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play Steam Xbox 360 Marketplace Playstation Store

Plants vs. Zombies – zombíci útočia na vašu záhradku

Plants vs. Zombies je typ strategickej hry, v ktorej bude vašou úlohou pasívne budovať obranu a odolávať útokom zombíkov. Aj keď základná premisa znie dosť nevhodne pre deti, autori z PopCap Games ju krásne odľahčili. Pomáha im v tom najmä úžasná estetika a množstvo podprahových vtipov v podobe anglických hračiek so slovami. Rastliny pripomínajú pokémonov a zombíci určite nepôsobia desivo, skôr smiešne.

Aby náhodou ničo nebolo hneď zo začiatku príliš náročné, hra vás pomaly uvádza do všetkých potrebných nástrojov a mechaník, ktorých by naraz bolo priveľa. Získavate čoraz účinnejšie a zaujímavejšie typy rastlín na efektívnu obranu. Medzi základné patria slnečnice vyrábajúce slniečka (celá ekonomika rastlín používa toto platidlo) alebo vrhač kukurice a mrazených hráškov. Nájdu sa však aj tŕne, zemiaková mína či obranná stena z prerasteného vlašského orecha. No zombíci počas jednotlivých levelov tiež vylepšujú, čo sa dá. Napríklad svoju výdrž, pomocou helmy z cestného kužeľa či vedra, alebo osedlajú delfíny (na svojej záhrade máte aj bazén), ba dokonca aj snežné sane.

Krivka náročnosti stúpa s novými spôsobmi obrany, úrovne sa presunú z obyčajnej záhrady do nočného módu, kde sa slnečné lúče nezbierajú tak ľahko a hráč je nútený pracovať skôr s lacnejšími náhradami obrany v podobe húb. Obranná línia sa po noci presunie k už spomínanému bazénu, kde je nutné sadiť rastlinky na lekná, a nakoniec budeme bojovať aj na streche a sadiť tak obranu do drahých črepníkov.

Samotné hranie nie je náročné. Sledoval som rôzne typy hráčov a je zaujímavé, že na každý typ problému existujú rozličné spôsoby riešení. Čo napríklad postavíme do najbezpečnejšej línie pri dome? Budú to vrhače mrazených hráškov, ktoré spomaľujú nepriateľov? Alebo je lepšie umiestniť sem prvú líniu slnečníc a mať tak istý a bezpečný prínos „peňazí“?

Hra ponúka aj niekoľko zábavných minihier. Vaším postupom cez levely si zarábate virtuálne peniaze, dovoľujúce vám nakúpiť bonusové úrovne. Medzi iným aj bowling, v ktorom pomocou vlašských orechov zhadzujete postupujúcich zombíkov, nekonečný level, alebo dokonca tréning, kde si zahráte za opačnú stranu a budete umiestňovať zombíkov na mapu tak, aby prekonali už postavenú obranu. Samostatnou kategóriou je potom zenová záhradka. V tej si môžete pestovať rastlinky a získavať z nich zalievaním a hnojením peniaze. V hernom obchode sa potom okrem dodatočných úrovní a semienok pre záhradku dá kúpiť ešte niekoľko špeciálnych druhov obranných rastlín a vylepšení.

Hudba trefne podfarbuje celkový zážitok, je veselá a odľahčuje atmosféru, keď sa sem-tam ozve zombícke „Braaainz“ – mimochodom, podľa odkazov, ktoré vám narušitelia nechávajú, sa zdá, že zombíci majú s anglickou gramatikou problém a riadia sa pravidlom „píš, ako počuješ“.

Podľa hodnotenia je hra Plants vs. Zombies vhodná od 10 rokov, ale násilie je tu nepatrné a postupujúca náročnosť je vo výbornej rovnováhe s odkrývajúcimi sa možnosťami, takže si dovolím povedať, že je vhodná aj pre ročník 6+. Na veľkom tablete si rodičia môžu hru užiť aj ako pasívni pozorovatelia. Medzi čakaním na dostatok slniečok a sadením rastlín majú potom čas diskutovať o stratégii a donútiť dieťa, nech plánuje svoje kroky dopredu a nekoná len impulzívne. Pre menšie deti, ktorým samotná hra ešte nepôjde, je tu vždy možnosť učiť sa pozorovaním rodiča a prispievať svojou interakciou v zenovej záhrade.

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.